Mr. India (festivalový název)

• hindský

Mr India

Komedie / Sci-Fi / Akční / Rodinný

Indie, 1987, 179 min (Alternativní: 120 min)

• Andrea1717

Je fakt, že tento film ma vôbec neoslovil, aj keď téma superhrdinov mi nie je vzdialená, toto, hlavne kvôli Amrishovi Purimu, ktorého teda vôbec nemusím ma dosť popudzovalo. Samotné triky neviditeľného muža, samozrejme vzhľadom na obdobie vzniku filmu, boli priemerné ale dali sa pozerať....(3.12.2017)

"Mogambo Khush Hua!" Páni, tohle bylo neuvěřitelné - chudý Anil Kapoor starající se o skupinku sirotků se dostane k náramku neviditelnosti, po kterém pase bondovský superpadouch Amrish Puri, jež se chce pasovat na krále Indie. Samozřejmě za asistence robotů, nukleární hlavic, nádrže s kyselinou, padoušského supersídla evokující Mingův palác z Flashe Gordona. Sridevi imitující Chaplina nebo s bičemv ruce trestající prohnilé poskoky hlavního zlosyna, si krade film pro sebe a krom toho ještě spousta dalších nápadů z filmu dělají velmi vtipnou a zábavnou jízdu, která při své štědré stopáži nenudí. Což je pro mě u indických filmů z tohoto období rarita. Právem velká klasika.(22.8.2015)

• rikitiki

U vědomí toho, že je Indie jaderná mocnost, tak být tohle jediný indický film, který jsem kdy viděla, pomyslela bych si: „Sakra, jsme všichni v pořádným průšvihu!“ Protože tenhle snímek je holé šílenství. Okatě přehrávající Sridevi (ale zase prokázala talent komindy) v kostýmu připomínajícím Wonder Woman, která právě drží smutek, náramkem mizející Anil (coby neviditelný komiksový hrdina), hejno roztomilých sirotečků, kteří zpívají a juchají (tyhle scény jsem přetáčela) a nejvypatlanější padouch všech dob. Fakt, Amrish Puri je tak herecky příšerný a úděsně napsaný charakter, že je až neodolatelný. Maniak, který se xichtí jak po mozkové mrtvici, má uprostřed hlavního sálu svého paláce jezírko s kyselinou, na zahradě pár raket a jako logo okřídlenou lebku. Totální magor, který se nechá uctívat nacistickým způsobem a přitom je tak naivní, že o sobě mluví ve třetí osobě. Legrační scény střídající zápletku s dítětem, co mu pod rukou vybuchne hračka. Sociální kritika mixnutá tancem excentrické tanečnice. ______ Ne, v tomhle snímku, je toho curry na mě až přespříliš. Dort, který spolu uvařili Pejsek s Kočičkou, by vedle něj vypadal jako puristické jídlo. Přiznávám, neměla jsem sil to dodívat v kuse.(15.12.2017)

Je-li něčím Mr. India opravdu výrazný, pak je to spojení dětsky rozpustilé rodinné komedie a la Disney (kde nechybí gagy doprovázené "vtipnými" zvuky typu "ping!" a "ťjoooong!") s docela chmurným a depresivním pohledem na indickou realitu - bondovský zloduch Mogambo tu není ani tak nějak výjimečně schopným mastermindem, ale spíše ztělesněním šílenství a chaosu, který může Indii reálně ovládnout proto, že už je sama do značné míry rozložená. Dalším podobný kontrast najdeme ve skutečnosti, že Shekhar Kapur zasazuje fantaskní a expresivně podaný příběh do víceméně realistického prostředí s detailní výpravou. Zaujme i práce s odpoutanou kamerou, kteráá se vymyká dobovým bollywoodským zvyklostem. A samozřejmě také množství parodických narážek na indické i americké filmy. Niktorius khush hua!(2.6.2018)