poster

Výsledek testu (TV film)

Psychologický

Československo, 1986, 60 min

 • EKLEKTIK
  ****

  "Nemůžu nechat plavat to, čemu věřím." Na začátek tohoto komentáře, bych si dovolil uvést malou básničku, která mě při sledování této původní televizní inscenace napadla, cituji: "Byl jednou jeden kakabus, co nesměl řídit autobus a tak nasedl na trambus a začal jezdit pro Globus.", ale teď už vážně. V tomto tragickém příběhu, jde prakticky o hledání původu chybného jednání, kdy je na jedné straně takový, skoro budovatelský problém s nedostatkem řidičů dopravního podniku, kteří by měli jezdit na autobusových linkách a na druhé straně, takřka donkichotský boj charakterního člověka s úkolem, oddělit plevel od zrna, jemuž jeho svědomitý přístup způsobí řadu pracovních i osobních problémů a kterého hraje Josef Abrhám, pro něhož je tato role doslova příznačná. Mimochodem se jedná o druhé dílo s J. Abrhámem, v němž figuruje vícenásobná směna bytu. Závěrem tohoto pojednání, bych také rád upozornil, že se zde v malé úloze svědka, objeví herec a konferenciér Milan Mach a že je děj doprovázen skvělou minimalistickou hudbou, skladatele Mikiho Jelínka.(5.10.2015)

 • vitekpe
  ****

  Mimo zaverecne pateticke sceny, ktera byla zbytecna, to urcite stoji za videni. Vzhledem k tomu, ze jde o tv inscenaci to bylo zahrano dobre (herci, herecky). Legendarni agresivni jizda Mrkvickova je z dnesniho pohledu legracni, protoze takhle se jezdi dneska normalne... P.S.: ...a Tana Fiserova byla sexy! A ne ze ne!(8.11.2013)

 • MickeyStuma
  ****

  Propletenec kolem problému psychologického testu řidiče s povolání zasahující nejen do morálky pracovní, ale i té rodinné. Kdo by to byl řekl, že se budou mstít i děti na synovi onoho psychologa, který popsal u daného řidiče přílišnou agresivitu, čímž ho připravil o pracovní místo a že mu jeho psychologický posudek bude vyčítat i jeho vlastní žena. Boj o správnou věc, zásadovost, moralizování i určitá kritika systému a moci vedoucích míst. Byť je rozhodnutí neadekvátní, nesmí podlehnout žádnému tlaku a to ať je z jakékoliv strany. Příkladná televizní inscenace mající své poslaní vlastně do dnes.(6.12.2015)

 • honajz
  ***

  Zajímavý psychologický snímek, i když se příběh poněkud vleče, kde je otázkou, nakolik by se bez onoho testu skutečně někdy projevila povaha řidiče, nebo nakolik ony problémy s testem uspíšily jeho agresivitu? Na čí straně byla vina? Škoda jen, že herci se do svých rolí víc nepoložili, moc jsem jim nevěřil, ale to může být i otázkou, nakolik je dokázal motivovat režisér.(16.3.2013)

 • rakovnik
  ****

  Stavovská čest odborného vědeckého pracovníka, versus tlaky okolí na verdikt, za kterým si stojí. Hezky obsazené a pěkně zahrané psychologické drama. Trio Abrhám - Mrkvička - Heřmánek má co nabídnout herecky, obzvláště, pokud se povede scénář. Obával jsem se, že se vše zpacká na konci (viz popis k filmu), nicméně přes veškerou mnohdy až přílišnou detailní popisnost v ději se nenechali autoři strhnout k lacinému závěru.(11.10.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace