• ripo

Toto výrazné dílo maďarské kinematografie je přesvědčivé, proniká ostrým pohledem do života společnosti třicátých let a jeho ztvárnění plně vystihují slova, která po natočení řekl režisér Félix Mariássy: „Přenésti na plátno román Zsigmonda Móricze „Příbuzní", jehož děj je položen do doby 1825 —1930, bylo pro nás uchvacujícím a strhujícím úkolem. Je to bezpochyby zásluha bohatosti, rozmanitosti a svrchované zajímavosti scénáře, že vzniklo ovzduší plodné spolupráce mezi jednotlivými členy štábu. — Gábor Thurzó, autor scénáře, zvládl značné potíže tím, že aniž by něco opomenul, shrnul celou rozvětvenost a všechnu rozmanitost románu do filmu, jehož promítání trvá jen půl druhé hodiny. Móricz popisuje někdy na několika stránkách protichůdné city, které svírají Kopjásse, jehož každé gesto a každé slovo tlumočí vnitřní konflikt. — Abychom převedli myšlenky do obrazů, uchýlili jsme se kromě tradičního prostředku — hereckého výrazu — ke všem možnostem, jež nabízí filmové plátno. Rachocení šicího stroje, zamračená obloha, dobová móda, jež se nám dnes zdá směšná, opuštěný pes v ulicích maloměsta, zapískání neviditelného vzdáleného vlaku — to všechno jsou náznaky, to všechno jsou výrazové prostředky myšlení a duševních stavů postav příběhu. Abychom oživili líčené údobí, inspirovali jsme se i Móriczovými reportážemi a jeho parlamentními záznamy." Filmový přehled 11/1955(11.8.2009)