Pobuda

Vandrák

Somrák za všetky prachy

Komedie

Francie, 2005, 104 min

Dost dobře jsem se při této komedii bavil, a to zejména díky Gérardu Depardieuovi, jehož hromotlucký Boudu je prostě neodolatelný. Všichni ostatní jsou tam jen takoví přihrávači, aby Gégé mohl hrát. Moc se mi líbila narážka na Paraplíčka ze Cherbourgu: "Mám v Cherbourgu sestřenici, prodává tam deštníky." Ne každý si jí asi všimne a přijde mu zábavná, ale já mám tyhle povedené jemnůstky moc rád.(14.11.2007)

Christian je stárnoucí majitel malé prodejní galerie s obrazy stojící před krachem, jeho žena Yseulta prožívá depresivní chvíle po vyléčení se ze závislosti na alkoholu. V tíživé situaci hledá Christian něhu a porozumění u své mladé sekretářky Coralie, která však jeho svodům stále odolává. Při nočním dostaveníčku u kanálu je vyruší topící se muž, kterým se ukáže být bezdomovec a pobuda Boudu. Záhy změní celý jejich život. Nemá domov ani přátele, u kterých by mohl složit svoji hlavu, proto se smilují a na noc ho vezmou k sobě domů. Z jedné noci jsou však záhy dny a týdny, Christian marně hledá způsob, jak se nechtěného hosta zbavit. Boudu je neurvalý, hrubiánský a sprostý. Velmi brzy začne porušovat bariéry slušnosti a vděku ze zachráněného života a všem 3 rozboří linii stereotypního života. ● Film Pobuda má své skvělé světlé okamžiky naplněné opět velmi dobře zvládnutou rolí Géradrem Depardieuem a jeho hlášky a činy tvoří jediný nosný pilíř úspěchu filmu. V mezihrách jsem již pokukoval po hodinkách a doufal v brzký konec. Film má stejný charakter, jako řada českých komedií. Dialogy dostatečně vstřebáte a oceníte až po několikerém shlédnutí. "Čímpak se tenhle člověk živí?" "Já jsem na podpoře. Třicet let pod mostem, třicet let žebrák, bez povšimnutí kolem mě prošli přibližně tři miliony lidí. Slušní a věřící lidi jako vy na mě i čůrali. Chtěl jsem umřít, ale Christian a Yseult mi zachránili život, Coralie mi dala tu nejkrásnější něhu. Neumím číst ani psát, ale jediným pohledem vidím lidem až do srdce, když se na ně podívám." ║15.8.2009║(15.8.2009)

• claudel

Otřesný propadák, u kterého lituji, že jsem si ho vůbec pustil. Od začátku do konce nesmyslná, hloupá a trapná komedie. U Gérarda Depardieu u mě čím dál víc sílí dojem, že kráčí od role k roli, bere každou nabídku, která mu přijde a ani se nerozmýšlí, jestli mu stojí za to (vzhledem k jeho dlouholeté kariéře a pevnému místu ve francouzské kinematografii), kazit si své renomé účastí v tak stupidních filmech jako Pobuda. Totéž by se dalo říci o Géardu Jugnotovi, který si zaslouží ještě větší kritiku, protože Pobudu natočil.(12.5.2009)

Gérard Depardieu je vynikající herec a zde to jen potvrzuje. Navíc mu zde zdatně sekundují i Catherine Frot a Gérard Jugnot. Celý film je o tom, co všechno se může stát, když se do galeristova domu nastěhuje páchnoucí bezdomovec. Bál jsem se, že celá ta komedie bude pouze o tělesných zvucích a dlaždičské mluvě. Naštěstí jsou tyto nežádoucí elementy z velké části eliminovány, takže jsem se u toho vcelku pobavil. Jen si však myslím, že Depardieu ani nemusel hrát...70%(13.3.2014)

Taková hrubiánská komedie s neandrtálcem Gérardem který se zde chová jak ten největší vidlák z nejzapadlejší francouzské díry. Podává příliš okatý herecký přednes, který je zde na jeho řekněme standardní úrovni. Ale ostatní herci ho dobře doplňují a já jsem se chvíli dobře bavil a chvíli skřípal zubama nudou! Pobuda určitě není propadák ale také nic na co by se vzpomínalo s kdejakou slávou a potěšením. Francouzi i Gérard umí komedie rozhodně mnohem lépe. 3* za 58%(22.5.2015)