Pobuda

Somrák za všetky prachy

Komedie

Francie, 2005, 104 min

• Pitryx

Asi mi něco naprosto uniklo. Co je na tom těžkého či nelidského vyrazit jednoho děsně otravného a těžce nesympatického blba?? Aha, to by film skončil po dvaceti minutách. On je celý film na můj vkus trapný a ubohý. Místo vtipu tam totiž Gepardie používá jen řev. Manželka jeho zachránce je koza, a pak navíc prachobyčejná kurva. Boudu neumí psát, ale nechá psaný vzkaz? Nebo jsem něco přehlídnul?? Vlastně je to jedno, byla to kravina a nic pro mne. Vůbec nevím co na Bouduem ty hloupé baby viděly.//201306179507/9854s.Smíchov(19.6.2013)

• antragus

Francouzské komedie jsem vždy dělil na ty, které jsou natřískané gagy, u kterých se v jednom kuse řežete, ač jsou nepravděpdobné nebo přímo šílené, a na ty hloubavější, řekněme i s nějakým poselstvím, kde je nějaká vtipná situace jednou za čas, ale o to víc stojí za to. Jenomže Pobuda má tu nevýhodu, že není ani jedním. Je to ukecané, na nějakou hlubší filozofii jsem nenarazil, a i kdyby, tak určitě ne nijak převratnou a novou. Vtipnosti poskrovnu a vřeštění při sexu nebo nazvřené dveře záchodu mi zase tak vtipné nepřišly. Zdá se mi, že to chtělo trochu více si předem ujasnit co z toho vlastně má být, protože takhle je z toho asi nejvíc pouhé tápání.(13.7.2011)

Francouzská komedie ve snaze přiblížit se co největší mase utrěpla šrámy na humoru v podobě menší "richardovské" poetiky a větší vulgárnosti . To filmu sraží absolutní hodnocení, ovšem komických scén bylo ve filmu celkem dost a určitě jsem si u filmu nepřpadal jako nějaký pobuda co traví čas civěním na blbosti .(12.10.2006)

Komedie vznikla podle divadelní hry Reného Fauchoise a je to už její čtvrté filmové zpracování (nejznámější je asi Mazurskyho Somrák z Beverly Hills s Nickem Noltem). Scénář Pobudy těží především z komického potenciálu Gérarda Depardieua. Ten je jako bezdomovec téměř dokonalý (že by kvůli natáčení absolvoval nějaký zaučovací pobyt mezi houmlesáky?), jeho věkem narůstající špeky ovšem svědčí spíše o tom, že to je atypicky dobře krmený bezdomovec. Uťápnutý Jugnot v roli galeristy či jeho šedivě nevýrazná manželka (Catherine Frot) pouze zvýrazňují Depardieuovu show, bez níž by snímek byl podprůměrnou komedií. Kromě toho totiž Pobuda nabízí už jenom laciné vulgární fórky, kterým se zpočátku divák směje, ale po chvíli ho to už omrzí. Opakovaný vtip přestává být vtipem. Jakmile tato chvíle nastane, budete nejspíš často pokukovat po hodinkách, kdy už tahle „taškařice“ skončí.(20.3.2006)

• Odpadlik

Tak tohle opravdu nechápu! Kde jsou staré francouzské komedie? Haló - vzbuďte se Louisi či Phillipe, povstaňte z mrtvých a pojdťe znovu do boje! A vezměte sebou ještě Jeana-Paula! Ale vážně - když si tak vzpomenu na opravdu vtipné komedie ze země sýrů a vína z poslední doby, napadá mě jen Kondomerie a Blbec k večeři. Co však chtěli autoři říci tímto filmem, mě zůstává záhadou. Otravný pobuda připomínající díky červeným šusťákům nějakého ukrajince, terorizuje celou rodinu - tedy přesněji ušláplého majitele galerie (kterého mi bylo i přes jeho záletnictví líto už od počátku) a jeho věčně nemocnou ženu, které se tenhle otrapa, bezdomovec (Depardieu) snad dokonce začne líbit! Tak fakt nevím, za co se zde tento film vysloužil v průměru 3 až 4 hvězdičky. Mě šel Depardieův "hrdina" natolik na nervy, že jsem to po 50 minutách vypnul. Ještě štěstí, že není půjčovné DVD tak drahé ...(8.1.2007)