Pobuda

Somrák za všetky prachy

Komedie

Francie, 2005, 104 min

• kingik

Zadlužený galerista Gérard Jugnot zachrání z řeky sebevraha Gérarda Depardieu a rozhodne se vzít si ho k sobě domů, než se trochu vzpamatuje. Jenže netuší, že zachráněný se začne v bytě chovat jako slon v porcelánu, jeho pobyt se nepříjemně prodlouží a všem kolem sebe obrátí život naruby. A tahle komedie je pěkně otravná, sprostá a zoufale trapná. Nepomáhá ani jindy snesitelný Depardieu, který je tu vyloženě ztvárněn nesympaticky. Je to slabota.(18.1.2009)

• elle

Depardieu se většinou zahazuje v druhořadých filmech, které jen "používají" jeho "humpolácký" šarm. Pobuda-flákač, který si existuje světem trochu nepochopitelně osudově oslovuje všechny zúčastněné (zejména dámy) a on jim jejich štědrost odplácí komplikacemi a až sociopatskou lhostejností k problémům, které jim působí. Jeho kladný účinek v závěru je spíše věcí náhody, protože stejně dobře by mohl způsobit rozvrat, rozklad či tragédii. Vidět tohoto herce jak se množí jak králík není podle mého právě vkusné ani nejlepší využití jeho nesporných kvalit. Jeho loučení s jednou z dam s prohlášením, že Boudu je jako vítr...vyznělo po stylizaci této postavy spíš jako nechtěný humor. Boudu byl spíš pšouk povaleče než nespoutaný vítr svobody ve stylu Cyrana. Kladu si otázku, zda se k nám dostávají opravdu ty nejlepší francouzské komedie. Přeci to nemůže být tak špatné. Jedna hvězda za GD. Vše ostatní milé na tomto filmu jsem viděla jinde lépe. Potěšilo mě vidět trochu z Aix en Provence, kde je nádherně a jedině kouzlo města snad pomohlo přežít protagonistům všechny ty zdrady, nevěry a necitlivosti, které si tam vzájemně uštědřovali.(22.8.2008)

Bohužel, nemohu srovnávat tento film s jeho dědečkem od Jeana Renoira. Tvůrcům se výstižně podařilo převést příběh do současnosti. Se současnými aspekty života, zvýšenou agresivitou, cynismem i rozdováděnou škodolibostí. Neschovává se, občas vulgárně zakleje, ale především elegantně popichuje a rozdmýchává skryté tužby. Je to jízlivé, ale i laskavé, rebelující i uklidňující. Léčba šokem je někdy tím nejlepším receptem ve všednosti manželského života. Jen mezní až absurdní situace cynismu nám mohou navrátit pestré barvy, rozverná dobrodružství i tolik potřebnou naději do života. Hlavní postavou příběhu je majitel malé galerie Christian (dobrý Gérard Jugnot), nešťastný v manželství a bláhově doufající v mladou lásku. To, co se z počátku zdá jako slibná příležitost, se přemění v noční můru beznaděje. Život je cynický a občas i zvrácený, ale ukazuje i svou laskavější tvář příležitosti a hmatatelnějších hodnot. Hvězdou filmu je bezdomovec Boudu (velmi dobrý Gérard Depardieu), hrubián s přirozeným osobním kouzlem pábení. Nenasytně, vulgárně a aristokraticky přijímá a bere, rozsévá vichr a bouři, vynáší do nebes a dodává neopakovatelné pocity velikosti. On je zmatek a zkáza, ale i víra, naděje a život. Hlavní ženskou postavou je Christianova neurotická manželka Yseult (velmi zajímavá Catherine Frot) ve svém náhlém obživnutí v hořké náruči osudu. Pulsující míza tryská v probuzené touze po ochutnávání všech krás a rozkoší. Čtvrtou důležitou postavou je Christianova asistentka Coralie (zajímavá Constance Dollé) s elegantním odrážením všech útoků nadrženého šéfa. Zde život odhalil svou nejcyničtější podobu s výsměšným plivancem. Z dalších rolí: na mzdu netrpělivě čekající malíř pokojů Perez (Bonnafet Tarbouriech), zaskočený Christianův kamarád a Yseultin psychiatr Bob (sympatický Hubert Saint-Macary), vzpouzející se extravagantní dvorní malíř Hubert (zajímavý Jean-Paul Rouve), či zahořklý bezdomovec a zapřisáhlý Bouduův nepřítel Géronimo (Serge Riaboukine). Je to dílo, které nastavuje satirické zrcadlo společenskému i partnerskému životu, který se bez snahy vzdává i sobecky zneužívá. Je to kousavé, trefné, svěží, laskavé a radostné. Vtipné a lehké.(28.10.2016)

Taková hrubiánská komedie s neandrtálcem Gérardem který se zde chová jak ten největší vidlák z nejzapadlejší francouzské díry. Podává příliš okatý herecký přednes, který je zde na jeho řekněme standardní úrovni. Ale ostatní herci ho dobře doplňují a já jsem se chvíli dobře bavil a chvíli skřípal zubama nudou! Pobuda určitě není propadák ale také nic na co by se vzpomínalo s kdejakou slávou a potěšením. Francouzi i Gérard umí komedie rozhodně mnohem lépe. 3* za 58%(22.5.2015)

• Pitryx

Asi mi něco naprosto uniklo. Co je na tom těžkého či nelidského vyrazit jednoho děsně otravného a těžce nesympatického blba?? Aha, to by film skončil po dvaceti minutách. On je celý film na můj vkus trapný a ubohý. Místo vtipu tam totiž Gepardie používá jen řev. Manželka jeho zachránce je koza, a pak navíc prachobyčejná kurva. Boudu neumí psát, ale nechá psaný vzkaz? Nebo jsem něco přehlídnul?? Vlastně je to jedno, byla to kravina a nic pro mne. Vůbec nevím co na Bouduem ty hloupé baby viděly.//201306179507/9854s.Smíchov(19.6.2013)