Pobuda

Somrák za všetky prachy

Komedie

Francie, 2005, 104 min

• elle

Depardieu se většinou zahazuje v druhořadých filmech, které jen "používají" jeho "humpolácký" šarm. Pobuda-flákač, který si existuje světem trochu nepochopitelně osudově oslovuje všechny zúčastněné (zejména dámy) a on jim jejich štědrost odplácí komplikacemi a až sociopatskou lhostejností k problémům, které jim působí. Jeho kladný účinek v závěru je spíše věcí náhody, protože stejně dobře by mohl způsobit rozvrat, rozklad či tragédii. Vidět tohoto herce jak se množí jak králík není podle mého právě vkusné ani nejlepší využití jeho nesporných kvalit. Jeho loučení s jednou z dam s prohlášením, že Boudu je jako vítr...vyznělo po stylizaci této postavy spíš jako nechtěný humor. Boudu byl spíš pšouk povaleče než nespoutaný vítr svobody ve stylu Cyrana. Kladu si otázku, zda se k nám dostávají opravdu ty nejlepší francouzské komedie. Přeci to nemůže být tak špatné. Jedna hvězda za GD. Vše ostatní milé na tomto filmu jsem viděla jinde lépe. Potěšilo mě vidět trochu z Aix en Provence, kde je nádherně a jedině kouzlo města snad pomohlo přežít protagonistům všechny ty zdrady, nevěry a necitlivosti, které si tam vzájemně uštědřovali.(22.8.2008)

Gérard Depardieu je vynikající herec a zde to jen potvrzuje. Navíc mu zde zdatně sekundují i Catherine Frot a Gérard Jugnot. Celý film je o tom, co všechno se může stát, když se do galeristova domu nastěhuje páchnoucí bezdomovec. Bál jsem se, že celá ta komedie bude pouze o tělesných zvucích a dlaždičské mluvě. Naštěstí jsou tyto nežádoucí elementy z velké části eliminovány, takže jsem se u toho vcelku pobavil. Jen si však myslím, že Depardieu ani nemusel hrát...70%(13.3.2014)

Boudu z vody vytažený - toť slavná francouzská divadelní hra mezi jejíž filmová zpracování patří i tohle či tohle. No a teď tu máme další verzi a já mám trochu problém s hlavní postavou (Upozorňuji, že ani jeden z předchozích filmů jsem neviděl). Příběh nezvaného hosta, který devastuje vše okolo (vztahy nebo nábytek), aby zároveň napravil vztahy mezi svými hostiteli jsme už viděli tisíckrát. Ve francouzském provedení to byl naposled skvostný Blbec k večeři, se kterým se srovnání přímo nabízí, nejen kvůli herečce Catherine Frot, která hrála v obou. Zatímco Francois Pignon ničí život pana Brochanta nevědomky a s tím nejlepším úmyslem pomoci druhému, tak Boudyho jednání se dá vysvětlit pouze sobectvím a především nevděčností. Copak může být kladná postava někdo, kdo se vyspí a posléze žijes mladou dívkou s vědomím, že ona je do něj zamilovaná a když by mělo dojít na svatbu, tak až pak jí teprve řekne, že by s ním byla nešťastná? Kdepak, Boudy je pro mě vychytalý prospěchář a tím, že na závěr přinutí malíře Huberta, aby splnil slib, který dal Boudyho "příteli" Christianovi výsledný dojem o své osobě nevylepší. Navíc při pohledu na Gérarda Depardieu svlečeného do půl těla vás napadne, že bezdomovci hladem netrpí. Oproti tomu galerista Christian je jiný charakter. Vydržet přivandrovalce, který místo vděku za to, že ho někdo zachránil před sebevraždou (úmrtí psa, je opravdový důvod se jít topit) a že má po dlouhé době aspoň dočasnou střechu nad hlavou, udělá vaší manželce dítě a přebere vám vaši milenku je hodno smeknutí klobouku. Navíc, když ho hraje již tradičně vynikající Gérard Jugnot, je to opravdu velmi sympatická postava. Film má solidní rozjezd, ale když škádlení Boudyho a Isoldy přeroste až do postele, možná se vás zmocní stejné nesympatie k Boudymu jako mě. Je škoda, že z francouských komedií, které se u nás distribuovaly v posledních letech, je to nadprůměr. Vždyť poslední film Francise Vebera byl ignorován, nemluvě o novějších filmech Christiana Claviera, jehož komedie jsou u nás k vidění pouze pokud v nich hraje buď právě Depardieu nebo Jean Reno. No a čekat nový díl kultovní série Les Bronzés je zbytečné, když tu nebyly uvedeny ani dva předchozí.(23.2.2007)

• claudel

Otřesný propadák, u kterého lituji, že jsem si ho vůbec pustil. Od začátku do konce nesmyslná, hloupá a trapná komedie. U Gérarda Depardieu u mě čím dál víc sílí dojem, že kráčí od role k roli, bere každou nabídku, která mu přijde a ani se nerozmýšlí, jestli mu stojí za to (vzhledem k jeho dlouholeté kariéře a pevnému místu ve francouzské kinematografii), kazit si své renomé účastí v tak stupidních filmech jako Pobuda. Totéž by se dalo říci o Géardu Jugnotovi, který si zaslouží ještě větší kritiku, protože Pobudu natočil.(12.5.2009)

Francouzská komedie ve snaze přiblížit se co největší mase utrěpla šrámy na humoru v podobě menší "richardovské" poetiky a větší vulgárnosti . To filmu sraží absolutní hodnocení, ovšem komických scén bylo ve filmu celkem dost a určitě jsem si u filmu nepřpadal jako nějaký pobuda co traví čas civěním na blbosti .(12.10.2006)