Zathura: Vesmírné dobrodružství

• USA Zathura: A Space Adventure (více)

Když otec odejde do práce a nechá je v péči jejich starší sestry, vydávají se šestiletý Danny a desetiletý Walter do dalekého temného vesmíru, zatímco hrají tajemnou deskovou hru, kterou objevili ve sklepě jejich starého domu. Na této vzrušující výpravě jsou doprovázeni osiřelým astronautem a musí překonat nejrůznější nástrahy v podobě roje meteoritů, nepřátelských mimozemšťanů a běsnícího robota. S astronautovou pomocí rozhádaní bratři odsunou své malicherné spory stranou a společnými silami se pokusí probojovat až na konec tajemné hry, aby se mohli vrátit domů. Všechny pokusy však mohou přijít nazmar, pokud se jim nepodaří vyzrát nad největším nebezpečím ze všech – silnou gravitační silou, která je vtahuje do prázdnoty temné planety Zathura. Na motivy úspěšného bestselleru uznávaného spisovatele knížek pro děti Chrise Van Allsburga (Polární expres, Jumanji). (HBO Europe)

AduskaV

Když jsem byla malá, viděla jsem podobný film, ale o 100% lepší. Také tam nějaké děti hráli hru a bylo to nádherně strašidelné. Nevím, co tento vylouhovaný příběh měl znamenat, ale mě si bohužel nezískal. ()

Midnite

Dve hviezdičky z pohľadu dospelého diváka.. z pohľadu dieťaťa štyri.. výsledné tri.. Film síce nebol ničím výnimočný, ale zas taká katastrofa to nebola.. ()

Hanys_

Vesmírná kopie Jumanji. Ten byl ale narozdíl od Zathury celkem zábavný a hlavně měl Robina Williamse (tady jeho roli plní Dax Shepard). ()

peetriss

Typ filmu, na který je nutno pohlížet dětskýma očima. Dobrodružství s dětmi a pro děti, které cílové publikum zabaví a potěší. Aspoň si to myslím, když se snažím vrátit do optiky mých dětských let. Optikou staršího chlapce či muže musím zvolat nad puberťáckou Kristen Stewart: „Waaaau!“ Její role je však jen okrajová. Jednoduchoučké fantasy dobrodružství, které svému účelu dětské, možná rodinné, zábavy celkem obstojně dostává. ()

Prochy38

Hodně slabší Jumanji. Hodně lidí to tu zmiňuje a já nebudu výjimka. Jumanji je Jumanji a tohle je trapná kopie.... Nesympatičtí herci.... fakt za pohled stála jedině K. Stewart, a to ten pohled pomalu zaváněl kriminálem.... Dobré, akční taky, ale naprosto mimo hranice fantazie... bohužel.... u mě aspoň teda těžce bohužel... ()

Adramelech

Film o dvou nesnesitelných harantech. Během prvních cca 15 minut jsem skoro čekal, že jejich otec popadne železnou tyč a umlátí kluky v naději, že jej případný soud s přihlédnutím k okolnostem osvobodí. Pak odejde za svými pracovními povinnostmi, když předtím požádá jejich starší sestru Lisu, postpubertální flundru, která ještě ve dvě hodiny odpoledne hnípá v posteli, aby na oba chlapce dohlédla. Ta mu to slíbí, ale pak se obrátí na druhý bok a pokračuje ve spánku, protože na mejdan vyráží až v šest, takže má ještě čas si odpočinout, aby na pařbu přišla svěží. A tady už začíná fantasy. Kluci hrají hru, která vynese celý barák do kosmu. Oni z toho jsou trochu přešlí a jdou to oznámit Lise. Plesk! „Mazej pryč!“ reaguje holka, která netuší, že se momentálně nachází tak blízko Saturnu, že by na něj díky jeho silné gravitaci mohla doplivnout. No a tak dále. Je to docela sranda. Připojuji záznam tematicky korespondujícího snu, v němž také figuruje reálně neexistující hra. - - - Sen o třech předmětech (v noci z 13. na 14. května 2017) - -  -     Čtu v novinách inzerát, že sběratel shání knihu Irdische Unsterblichkeit (Karl August Eckhardt, Výmar 1937). Výměnou nabízí „zajímavý a ojedinělý sběratelský předmět, nutno vidět“. Protože tuto publikaci vlastním a snad bych ji mohl i postrádat, zavolám mu a domluvíme si schůzku u něj doma. Na můj dotaz, co vlastně nabízí jako protihodnotu, odpoví, že toho má víc, ale že všechno je třeba vidět. V duchu zadoufám, že to nebudou nacistické relikvie, když s tím dělá takové tajnosti.      Přišel jsem k dotyčnému na návštěvu. On si prohlédne knihu a je potěšen jejím bezvadným stavem. Potom ukáže na stůl, kde leží tři předměty, a řekne, že si mohu jeden vybrat jako protihodnotu.      První je turistická mapa. Je podlepená plátnem a ohmataná. Evidentně kdysi musela být dost používaná. Staré mapy mě nezajímají, ale ze zvědavosti se podívám, jaký region tahle mapa zobrazuje. Koukám, že popisky jsou v angličtině a že je to mapa území, kde se odehrává děj Tolkienova Hobita. No to si nějaký Tolkienův fanoušek dal hodně práce. Jenomže mapa je profesionálně kartograficky zpracovaná (včetně vrstevnic) a není nakreslená ručně, nýbrž vytištěná. Člověk by na ní skoro čekal otisky hobitích tlapek, ale nejsou tam.      Další rarita je starý tisk z devatenáctého století: České a moravské lidové písně (František Sušil, Brno 1860). Jenomže Sušil snad české lidové písně nesbíral a žádnou takovou knihu nenapsal. Nahlédnu do obsahu: písně filosofické, písně mystické, písně obecně hermetické, písně magické, písně alchymické, písně astrologické. Tak to se sem muselo dostat jedině z nějaké paralelní reality.      Třetím předmětem je veliká plochá krabice. Muž z ní vytáhne něco, co je opravdu nutno vidět. Základnu tvoří asi pět centimetrů vysoká plechová bednička o rozměrech cca 70 x 100 centimetrů. Na ní je precizně postavený model nějakého náměstí vyzdobeného k oslavě prvního máje. Na boku krabice čtu: První máj 1951. Bohužel tam není uvedeno, kde se nachází vzor tohoto náměstí. Bude to nějaké menší město, které neznám. Zajímavá kuriozita, ale co s ní?      „Když se to zapne, tak to hraje a hejbou se tam figurky,“ řekne majitel a stiskne knoflík na boku bedničky. Vedle knoflíku se rozsvítí doutnavka a zazní budovatelská píseň. Vzápětí však zase ztichne. „Občas to vypadává, asi je tam někde uvolněný kontakt,“ poznamená chlápek a lehce bouchne pěstí do bedničky. Znovu se rozezní hudba a náměstí se počne zaplňovat lidmi. Na tribunu vylezou papaláši a začne prvomájový průvod. Lidé jdou, mávají, provolávají hesla a všichni vypadají jako živí. Naprosto nechápu, jak je to udělané. Nikde žádné kolejnice ani drátky. Patrně nějaká holografická projekce. „Trvá to hrozně dlouho,“ řekne chlápek a vypne přístroj. „Tak co si vyberete?“ Říkám, že chci tu maketu náměstí.      Doma začnu ten artefakt blíže zkoumat. Evidentně funguje na elektrický proud, ale nepřipojuje se na síť, takže tam někde musí být baterie. Nikde však nenacházím ani náznak toho, že by se předmět dal otevřít nebo rozšroubovat. Bednička je zhotovená ze silného nerezového plechu a jeví se nedobytná jak létající talíř. Jediné dva viditelné prvky na ní jsou ovládací knoflík a doutnavka. Ani žádný reproduktor tam není. Zapnu přístroj rozhodnut pustit si celý program.      Začátek je stejný a pak průvod pokračuje. Lidé vycházejí z jedné ulice a mizí v jiné ulici. Je patrné i perspektivní zkreslení. Co kdybych zkusil jednu figurku vytáhnout a zblízka si ji prohlédnul? Tak třeba tuhle dorostenku v modré svazácké košili... Jenže dovnitř nejde sáhnout. Ne že by tam byla nějaká neviditelná překážka, ale přesto to nejde. Sleduji průvod. Dojičky v něm ženou i několik krav s rekordní dojivostí, jak čtu na transparentech. A ty úžasné alegorické vozy! Na jednom z nich je nějaký úspěch lidově-demokratické společnosti symbolizovaný soptící sopkou, před jejíž lávou zděšeně prchají američtí imperialisté. Celkem jsem napočítal čtyřiadvacet budovatelských písní. Potom průvod skončil a přístroj se sám vypnul. Uvažuji, co jsem to vlastně viděl. Že by šlo o nějaký druh irdische Unsterblichkeit na způsob Morelova vynálezu? () (méně) (více)

Alf

mladší bratříček Jumanji, bohužel po všech stránkách o stupně horší, předstihuje jej jedině v poučnosti, jak ale sám o sobě (tedy o mladším bráškovi) říká, nezavrhujme ho zcela :-D ()

Yardie

Nebylo to zlé. Je zde jasná podobnost s Jumanji, akorát je změněno prostředí. Jinak je v podstatě vše stejné - děj, vztahy hlavních hrdinů i ponaučení na závěr. Každopádně film měl celkem spád, docela dobré triky a pár dobrých nápadů. Od začátku do konce je jasné, jak to vše dopadne, ale je to natočeno tak dobře, že to ani moc nevadí. Na takové odreagování celkem slušná práce. Slabších 60% proto, že je to jen kopie jiného filmu. Howgh! ()

Kacitr

Hodně podobné "Jumanji", ovšem ani tentokrát to není špatné. Mladý Josh Hutcherson se snažil a taky rolička pro Stewartovou se našla. Na odpočinkové odpoledne - proč ne? Ale rozhodě nebudete mít potřebu k dalšímu shlédnutí. Prostě jednou a dost. Možná mladší publikum tento snímek víc ocení. ()

Blazin

Snímek plný napětí, který nenudí. To co mě tam ale štvalo byl ten malej kluk jak pořád řval, doufal jsem, že si ho ti Zorkoni odnesou. Navíc to bohužel neunikne srovnáním s Jumanji s čímž se to bohužel nedá srovnávat, no slabý průměr. ()

Movie Gourmet

Film Zathura: A Space Adventure by se dal velice snadno přirovnat k filmu Jumanji s Robinem Williamsem. Rozdíl je jen v tom, že fantazijní realita se přenáší z planety Země přímo do vesmíru. Takže se v tomto filmu neprohání domem sloni, lvi, zebry atd., ale vetřelci z kosmu, kteří útočí na hlavní hrdiny a astronaut, který jim pomáhá útoky odrazit. Každé tah nebo resp. kolo ve hře má své následky v realitě... Rodinný film určený převážně mladšímu publiku, který je však dobře koukatelný a já se u něj nenudil. Verdikt: 3* a 65-70 %. ()

aLPaC

Ze začátku jsem si říkal, ty vole cože, taková levná vykrádačka Jumanji? Nicméně ani moc nechápu jak, ale postupem času, zvlášť když se do hry dostal astronaut a Lisa mě to docela začalo bavit. Na konci si to tak pevně uhájilo tři hvězdy, a to i přes nic moc vymodelovaný Zorgony, kteří připomínali napůl mládě Tyranosaura a napůl Gremlina. No bohužel Stanu Winstonovi už v 21. století ujel vlak, ale to už je jiný příběh. ()

Sochorisko

Heleďte se, je to přetažené za vlasy, kraviny můžeme vidět naprosto v každé části filmu a dokonce i předškolní dítě by si asi uvědomilo, že se tam asi děje něco jinak, než ve zkutečnosti.. Nicméně, polární expres je také slušná "sci-fi" a většina lidí ho bere v daleko lepším světle než toto dílo, podle mě jsou na tom dost podobně, hlavně že se člověk u toho pobaví. Navíc, humorné pasáže tohoto filmu, které třeba asi ani neměly býti humornými, jsou fakt povedené. Zkrátka, na tento film se nekoukejte, pokud zrovna máte realistickou náladu a věříte na "smysl všeho". pokud vám je zrovna všechno jedno a nepřemýšlíte, tak určitě pro zábavu doporučuji. ()

Mimomisu

Po letech jsem si dal znovu Jumanji a ten film pro me i v dospelosti hodne funguje a tak jsem si vzpomnel i na tohle neoficialni pokracovani, ktere jsem nikdy nevidel a chapu proc. Ve srovnani (at uz se tvurci dusuji, ze neni fer) s nim neobstoji. Od hereckych vykonu, pres samotny scenar a sablony, az k tomu nejdulezitejsimu, atmosfere...Slabe tri, kdyz prikouknu, ze by to mnohem mladsi deti, nez pro ktere bylo puvodne Jumanji, mohlo bavit. ()

Další kniha na stříbrná plátna

Další kniha na stříbrná plátna

01.03.2006

Adaptace knižních děl, čím dál více plnící kinosály, se poslední dobou stávají nejvýdělečnějším druhem filmu, proto se není čemu divit, když veliké společnosti skupují filmová práva od knižních… (více)