Zathura: Vesmírné dobrodružství

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2005, 97 min

Jon Favreau

Předloha:

Chris Van Allsburg (kniha)

David Koepp, John Kamps

John Debney

Docela zajímavý nápad udělat takovou fantasy hru Zathura...Jenže si nemůžu pomoct s tím, že mi to připomíná Jumanji. Tento film jsem viděla hned několikrát a docela se mi to líbilo. Perfektní Josh Hutcherson, Kristen Stewart (která má občas i světlé herecké stránky) a malý Jonah Bobo. Docela mi tu i chyběl nějáký dospělý element jako byl v Jumanji Robin Williams tak tady je to pouze část filmu Dax Shepard.(27.10.2012)

CD/// Obsazení 5/10 Děj 5/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +příběh, hudební doprovod, efekty, některé scény, pár zvratů, Kristen Stewart -která je však v celém filmu jen pár minut, dialogy, herci, a pozor: film co jsem viděl měl 97 minut!, nikoliv 113 jak uvádí ČSFD!?/// Už je to dlouho co jsem viděl Jumanji. To jsem byl ještě dítě, kterému se to relativně líbilo. Kdybych však z pohledu dítěte měl hodnotit oba filmy, asi bych dal přednost Zathuře, protože má poutavý příběh, pěkné herce, zajímavé prostředí. Ovšem jako velký kluk mohu snad jen ocenit parádní vizuální efekty, a dobře poslouchatelnou hudbu, která fajně dotváří až hororovou atmosféru. Děti se možná budou i bát. Ovšem film velice shazují infantilní výkony všech herců, a rovněž jejich český dabing. Celkově tedy pěkná fantasy pohádka, která je však určena především dětem./// Celkem 62%///(9.11.2006)

• lennyd

Otec (Tim Robbins) díky své práci nemá čas na své dva syny Dannyho a Waltera, a ani jejich starší sestra Lisa nepovažuje starání se o ně za svoji nejoblíbenější činnost. A tak jejich hry většinou spočívají v tom, že starší Walter malého Dannyho šikanuje. Jednoho dne najde Danny ve sklepě podivnou hru Zathuru, a jelikož si s ním nikdo hrát nechce, začne sám. Ale brzy jsou do hry zapojeni úplně všichni, resp. hra je všechny pohltí a přenese na světelné míle daleko od poklidného domova. Jediným východiskem je hru dohrát ... dokáží se sourozenci natolik sjednotit, aby se zachránili ? ... Nelze nepoznat inspiraci starším filmem Jumanji. Takže to co na Jumanji bylo originální, tady je jen kopií, akorát převlečenou do (nutno uznat) slušivého sci-fi kabátku. Ale jak je obecně známo, triky nejsou všechno a z ničeho skvělý film neudělají. Herecké obsazení je na úrovni odpovídající zaměření filmu, přičemž hlavní "hvězda" Tim Robbins se ve filmu jen mihne. Autor se sice snažil do filmu zakomponovat i jakési poučení, ale to kapku pod tíhou vizuálních efektů vyšumí kamsi do ztracena. Pokud původní Jumanji odpovídalo 3*, tak tady musím dát minimálně o jednu * méně..(19.12.2008)

Rozhodne to nie je také novátorské a dych berúce ako jej mladší brat Jumanji ale stále sa jedná o film ktorý nemôže uraziť jednoducho nikoho. Favreau zvolil zaužívaný postup a výsledkom toho je film ktorý nás prinúti zaspomínať na tie skvelé detské časy, kedy aj naša fantázia pracovala na plné obrátky a kde všetko bolo ťažšie ako sa na prvý pohľad zdalo. teraz keď sme dospelí vieme na čom sme. A preto také filmy mať treba. Stan Winston sa opäť predviedol a vytvoril ďalšiu škálu svojich nereálno reálnych postavičiek, aj keď musím priznať že jašťeri sa nenápadne podobali na velociraptorov. Ďalej Debneyho hudba ktorá mixovala star trek a star wars a spolu s úchvatnými vokálmi - hlavne pri pohľadoch na vesmír dokázala naozaj vzbudiť tie správne emócie na správnych miestach. Ďalej navarrova kamera je jednoducho úžasná, v pohybe, okúzľujúca a hlavne na takom malom priestore ako je dom dokázala vyvolať akčnosť. Čo sa týka hercov vzájomné bratské hašterenie medzi Hutchersonom a Bobom bolo veľmi dobre zahrané vzhľadom na to že sa jedná o neskúsených hercov ale bola cítiť s toho tá chlapčenská hravosť. Robbins aj na takom malom priestore excelentný, Stewart celkom nevyužitá na to ako tam doslova VYNIKÁ. ale o nej predsa ten film nie je. no a Shepard - na začiatku rozpoluplný pocit ako keby vypadol s iného filmu ale našťastie sa to celkom rýchlo zrovnalo a výsledok bol viac ako uspokojujúci. taký malý veľký film, ktorý síce nenadchne ale splní svoj účel a myslím že pre tentoraz mi to stačí.(13.1.2009)

• Arachneuss

Remake kultovního Jumanji, tentokrát ve vesmíru. Zathura se ale od svého předchůdce v mnohém liší, bohužel k horšímu. Má několikrát horší efekty, horší příběh, horší dialogy, také není tak různorodá na lokace a korunu tomu nasazuje maximálně nesympatický Jonah Bobo. Jediné co mne drželo u filmu bylo neustálá touha koukat překrásnou Kristen a vidět, jaký happy end si tentokrát tvůrci vymyslí. Pokud ale opět dostanu chuť kouknout se na film o stolní hře, volím jedině Jumanji.(9.7.2009)

• - Produkce dlouho uvažovala nad názvem „Jumanji 2“, aby do kin přišli také fanoušci tohoto snímku. (imro)

• - Kristen Stewart přiznala, že se jí zmocnil podivný pocit, když byla vytvořena její přesná replika do scén, ve kterých byla zmrzlá. (Listeroman)

• - Původně měla být Zathura přímým sequelem k Jumanji (r. Joe Johnston, 1995), ale produkce nakonec zvolila nové ústřední hrdiny. (imro)