Zathura: Vesmírné dobrodružství

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2005, 97 min

Jon Favreau

Předloha:

Chris Van Allsburg (kniha)

David Koepp, John Kamps

John Debney

Zathuru jsem zhlédl víceméně omylem a klišovitě musím napsat, že jsem byl velmi mile překvapen. Snímek je inteligentní, dialogy smysluplné a děj celkem strhující. Jedná se o skvěle natočený dobrodružný film z vesmírného prostředí. Srovnání s Jumanji se přímo nabízí, ale myslíim si, že Jon Favreau (líbil se mi už jeho Elf a potvrzuje, že dobrodružný žánr je jeho parketa) předlohu zpracoval poutavěji a tím pádem lépe, skvěle stupňuje napětí, volí zajímavé postavení kamery a měl zejména větší štěstí na dětské představitele, kteří hrají se skutečným odhodláním a díky nim je celkem stravitelné i jasné ideologické poselství, které je ve filmu obsaženo. Ovšem film paradoxně problematika "rodiny nade vše" jaksi zceluje a hádky mezi sourozenci jsou podány celkem věrohodně, není to jen takové bezduché "pošťuchování" a primitivní tlachání o rodinném štěstí. Kouzlo filmu spočívá především v tom, že pracuje s dětskou představivostí a dětským okouzlením, touhou po nezávazném dobrodružství. To se do filmu podařilo přenést bravurně, i za cenu omezení vizuálních efektů, které bývají součastí každého podobného filmu (a to se snímek paradoxně odehrává ve vesmíru). Vizuální efekty jsou ve filmu jen proto, aby podpořily vyprávění a neobtěžovaly diváka od děje, nechtějí diváka nadchnout faktem, že jsou daleko lepší než v předchozím snímku, který se ovšem omezil pouze na efekty a příběh je odsunut na vedlejší kolej. Tento přístup se mi líbí a bezmezně ho schvaluji. Být o deset let mladší, u filmu slintám nadšením, takhle alespoň vím, co pustit mladšímu příbuzenstvu, až se opět dostaví na povinou rodinnou návštěvu. Zathuru totiž s chutí zhlédnu znovu s nimi.(8.8.2007)

• Arachneuss

Remake kultovního Jumanji, tentokrát ve vesmíru. Zathura se ale od svého předchůdce v mnohém liší, bohužel k horšímu. Má několikrát horší efekty, horší příběh, horší dialogy, také není tak různorodá na lokace a korunu tomu nasazuje maximálně nesympatický Jonah Bobo. Jediné co mne drželo u filmu bylo neustálá touha koukat překrásnou Kristen a vidět, jaký happy end si tentokrát tvůrci vymyslí. Pokud ale opět dostanu chuť kouknout se na film o stolní hře, volím jedině Jumanji.(9.7.2009)

Slabší klon legendárního Jumanji, který má solidní efekty a sympatické herecké obsazení, ale dospělejší by jistě uvítali smysluplnější scénář, který by nebyl pouhým slepencem scén hraných převážně na efekt a bez jakékoliv hlubší myšlenky. Škoda, že se tvůrci neinspirovali například u pixarovských filmů.(21.9.2010)

Rozpočet $65miliónovTržby USA $29,258,869Tržby Celosvetovo $64,321,501Tržby za predaj DVD v USA $22,010,826 //počet predaných kusov 1,326,368║ Nie je to nič prelomové ale napríklad pre film Jumanji to je vyrovnaný konkurent, réžia celkom svižná, dej nenudí, občas niečo aj pobaví, trikovo to ušlo. /55%/(26.5.2010)

Kdepak...Jumanji bylo mnohem lepší. Zathura, ačkoli pojata pompézně v atraktviním prostředí vesmíru, si mě nezískala tak jako Jumanji, avšak má minimálně dva klady, které dělají film snesitelným. Prvním kladem je sympatický trosečník kosmonaut a nakonec - je to celkem zábavné a mladší publukum si jistě pár hvězdiček přidá.(9.1.2008)

• - Se scénáristy se udály podobné rošády, mezi mnohými zainteresovanými byli například Steve Oedekerk (Božský Bruce), Jonathan Hensleigh (Jumanji, Kat) a Peter Ackerman (Doba ledová). (imro)

• - Na začiatku i na konci filmu si v pracovni otca (Tim Robbins) môžeme všimnúť plagát k snímke Bullittov prípad (1968), na ktorom je zobrazený Steve McQueen. (fefee)

• - V přípravě byl kromě Zathury také třetí díl, scénář k němu napsal Don Rhymer (Agent v sukni), ale vzhledem na vlažný komerční ohlas na snímek se ho zřejmě nedočkáme. Hlavní postavou tu měl být viceprezident USA, který našel tajemnou hru. (imro)