Zathura: Vesmírné dobrodružství

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2005, 97 min

Jon Favreau

Předloha:

Chris Van Allsburg (kniha)

David Koepp, John Kamps

John Debney

"Zathura: Vesmírné dobrodružství" je rozhodně zajímavý film. Autor literární předlohy - Chris Van Allsburg - je v Americe velmi známý a oblíbený autor dětské literatury. Známe především jeho knihy z filmového plátna. Kromě "Zathury" vám určitě něco řeknou snímky jako "Jumanji" nebo "Polární expres". "Jumanji" je můj oblíbený film, a tak jsem se na snímek "Zathura: Vesmírné dobrodružství" docela těšil, protože vychází ze stejného předpokladu jako "Jumanji". Postavy začínají hrát stolní hru, která kolem nich ale ožívá a oni prožívají neskutečné dobrodružství rovnou ve svém domě. A že to jsou dobrodružství skutečně nápaditá. Nebo alespoň "Jumanji". Přiznám se, že mě "Zathura" celkem zklamala. Kromě toho, že má dobré momenty, jsou zde i momenty, které vás naprosto odradí. Bratři spolu soupeří a postupně se má jejich vztah dostat do takové fáze, kdy zase budou bratry skutečnými. Jenže jejich soupeření je protivné od začátku a příliš mu nepřidají, když se o to víc hádají. Místy je to v kontrastu s tímhle zase až příšerně dojemné a sladkobolné. Jon Favreau si natočil film, který dospělým neublíží a děti na chvíli zabaví, a když nic jiného, tak alespoň rozvíří jejich představivost. "Jumanji" však bylo rozhodně nápaditější a zajímavěji provedené. "Zathura" je ze začátku pojata poměrně komorně, vše se odehrává vlastně jen jako zvuky, stíny, apod. Na jednu stranu velmi příjemná změna, na druhou stranu dvojice bratrů za chvíli omrzí. A myslím, že už jsme se několikrát přesvědčili, že Josh Hutcherson umí být pořádně otravný. S věkem se to příliš nemění. V jeho případě určitě ne. Pokud nemáte rádi bombastická sci-fi a "Jumanji" se vám líbilo, bude se vám líbit i film "Zathura: Vesmírné dobrodružství". Já jsem ale neměl nijak velkou touhu si tuhle hru zahrát. Tolik mě neoslovila. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/ong-bak-pad-treti-rise-bolt-zathura-3g.html(1.3.2013)

• Djkoma

Jumanji? Cože? Ve vesmíru? Jo myslíte Zathura! Jon Favreau a ukázka jeho lásky k dětem, naivním příběhům a elektrikou poháněným hrdinou (všimli jste si jak v jedné scéně "oblek" kosmonauta připomíná Starkův náhradní zdroj?). Spojení dvou mladých talentovaných herců, jedné slušně vypadající dívky, která čeká na svého upíra a Tima Robbinse, který zahraje taťku snad kohokoliv, fungovalo velmi dobře. Celý film se může pochlubit dobrou, i když dětskou atmosférou, která dává vzpomenout na Jumanji ovšem bez šklebícího se Robina Williamse, který mohl někomu vadit. I samotný vesmír je zajímavý a určitě zaujme. Bohužel oproti Jumanji film postrádá jednu zásadní věc a to je fyzický pocit z děje. V Jumanji jste viděli a cítili všechno nebezpečí, které opravdu poměrně dost fyzicky až vystupovalo z obrazu k vám, ale Zathura pracuje s digitálními triky a vizuálními zkrášlovadly, kterých se nebojíte. Jsou to přeci jedničky a nuly... Prostě oddechovka pro každého, který neurazí, ale mohla být ještě výrazně hlubší/lepší/zajímavější/chytřejší.(30.12.2009)

• Jara.Cimrman.jr

Při Sázkách a dostihách se mi splašily koně, při hraní Monopolů jsem způsobil světovou finanční krizi a při šachách jsem se omylem na týden zamkl v bílé věži. Takže kdybych se při šmrdlání Zathury ocitl mezi meteorickým rojem, tak by mne to rozhodně z míry nevyvedlo. Ovšem očekával bych tam o něco větší zábavu než je tato unylá propagace rodinných hodnot, která sice moc nebolí, ale jeden kosmonaut, jeden robot a stádo ještěrek z toho žádný velký fantazijní zážitek nedělá.(15.4.2014)

• lilina133

Na tomto filmovom kúsku krásne vidno, že mať dobrý nápad (aj keď starší a pre pár rokmi omnoho lepšie spracovaný) nestačí...Zathura sa hrá na mladšieho a modernejšieho brata (alebo sestru??:)) Jumanji, avšak kvality tohto filmu nedosahuje ani náhodou...Keďže už z názvu vyplýva, že sa jedná o vesmírne dobrodružstvo, tak si človek pomyslí, že aj keď dejovo to nebude až také prevratné, efekty by to mohli vcelku zachrániť...avšak bohužiaľ...Houston máme problém a lietajúci dom vo vesmíre a príšery, ktoré skôr ako zimomriavky vo vás vzbudia obrovský záchvat smiechu to nie je to pravé orechové, čo by ste čakali od filmu s takým názvom ako je Zathura...Film je síce určený pre mladšieho diváka, takže je možné že deťom sa to bude veľmi páčiť a prehliadnu veci, ktoré staršiemu a pozornejšiemu divákovi nemajú šancu utiecť...že dvaja hlavní predstavitelia sú príšerní, že dej je tak mimoriadne prehnaný, nereálny (aj keď to by až tak nevadilo, avšak tu je až priam pritiahnutý za vlasy) a ešte k tomu maximálne klišéovitý, že astronautská pointa pred koncom vôbec nedáva zmysel, že napriek tomu, že by ste napätím nemali ani dýchať naopak chcete aby toto "dobrodružstvo" skončilo čím skôr bez ujmy na zdraví...a preto odporúčam, radšej si pozrite staršie Jumanji aj s kúskom nostalgie a fantastickým Robinom Williamsom:)(21.6.2009)

Soundtrack John Debney: 1. Main Titles ,2. Finding The Game ,3. Meteor Shower ,4. Aftermath ,5. Robot Grows / Chase / Standoff ,6. Too Close To The Sun ,7. Zorgons’ Appearance ,8. They’re Not Friendly ,9. Couch Decoy ,10. Astronaut’s Story ,11. Zorgons’ Return ,12. The Dumbwaiter ,13. Stealing The Game ,14. Robot’s Revenge ,15. Shooting Star Card ,16. Brother To Brother ,17. Danny Wins The Game ,18. Zathura Is A Blackhole ,19. Back Home ,20. Home Again.(12.5.2011)

• - Snímek měl nejdříve režírovat Ken Ralston, který pracoval například jako hlavní šéf speciálních efektů v Jumanji, ale také na původních Hvězdných válkách či trilogii Návrat do budoucnosti. (imro)

• - Finálním adeptem na post režiséra se nakonec po odchodu Dennise Dugana stal John Favreau, který má na kontě například Elfa (2003) s Willem Ferrellem. Ten měl být původně jakousi náhradou za Robina Williamse z Jumanji. (imro)

• - Podle knih Chrise Van Allsburga už vznikl kromě Jumanji také Polární expres (r. Robert Zemeckis, 2004). (imro)