Souboj u El Diablo

Duel at Diablo

Súboj v El Diablo

Western / Drama

USA, 1966, 103 min

Z tej vlny westernov, ktoré si pozriem s uznaním, ale niečo im chýba. Scenáristi síce dbajú na uveriteľné vykreslenie vôbec nie čiernobielych postáv, sieť vzájomných vzťahov by pokojne vydala aj na 500-stránkový román, ale keď ono práve to je možno kameňom úrazu, že do skutočnej hĺbky sa tu už nejde. Ukončené niekde tesne za polovicou cesty. Chýba tomu buď odvaha ísť ešte ďalej a už vlastne netočiť western ale drámu vo westernových kulisách alebo tomu potom chýba nadhľad, troška čerstvého vzduchu do dusiacich sa ambícií urobiť to vážnejšie. Zvážnieť a zostať zábavný je ale kumšt, pre ktorý sú Siedmi statoční, Frajer Luke alebo Poklad na Sierra Madre nezabudnuteľné, zatiaľ čo Súboj v El Diablo, Bandolero či Willie Boy už polozabudnuté. Ale za zoznámenie stoja, o tom žiadna. [70%](8.5.2010)

Vynikající a hodně drsný western s takřka nevydýchatelnou dusivou atmosférou. Už jenom ten začátek, plátno rozřízne zkrvavený indiánský nůž - nádhera. A celý film je hodně realistický nejen co se týče akce, ale hlavně charakterů. Každá postava má svůj příběh, žádná není bezvýznamná. Absence kladných a záporných postav je také patrná. Závěr nepůsobí jako úleva, či vítezství, ale jako smutek nad zbytečně promarněnými životy jak vojáků, tak indiánů. James Garner byl skvělý, v době Johna Waynea, Jamese Stewarta či Paula Newmana je jeho tvář příjemně neokoukaná. Sidney Poitier coby handlíř koní Tollar vyniká především svým ostrovtipem, Bibbi Andersonová půvabem, Dennis Weaver tajemnem a Bill Travers nerozhodností. Jeden z mých nejoblíbenějších westernů a podle mě i jeden z žánrových nej vůbec, divím se nízkému hodnocení.(7.2.2007)

Sidney Poitier opäť ako hyperklaďas a Bibi Anderson ako krehká blondýnka v nesnázích. Iných stereotypov som si ale v Súboji pri El Diablo nevšimol, respektíve tempo snímky mi nedovoľovalo sa nad niečím podobným zamýšľať. Niekedy pred polovicou filmu sme svedkami pomerne dlhej napínavej akčnej scény a do konca nám už Neslon nedá vôbec vydýchnuť. Presne takéto indiánky som mal rád, keď som mal pod 10 rokov, ale vtedy ma teda dej príliš nezaujímal, ku šťastiu mi stačili uákajúci indiáni na cválajúcich koňoch.(26.2.2017)

Tento typ filmov má príliš neoslovuje. Mám rád klasické indiánky (WINNETOU) alebo prestrelkové špageťáky (PRE HRSŤ DOLÁROV). Možno som zaujatý aj preto, že mi príde trochu nepatričné točiť v Amerike filmy o zlých indiánoch (aj keď tu je akási snaha o širšie súvislosti) - príde mi to akoby Nemci začali točiť filmy o zlých úžerníckych židoch... Obaja hlavní predstavitelia sú rozhodne sympaťáci, ale príliš obyčajný putovací scenár to nevyváži...(30.3.2016)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +dobré obsazení, rozpracované charaktery postav, vícevrství děj, velice melodická hudba, pěkné akční souboje, atmosféra -ale klidně mohlo být i delší/// Výborný western, který má jen minimum záporů. Navíc je jinačí než ty klasické westerny, každá postava tady má svůj příběh a osud, každá jde za tím svým. Nikdo není vyloženě špatný. Potěšilo mě však, že film má akční spád, ani v nejmenším nenudí, je napínavý a doprovodná hudba je fantastická, snad jen mohla zaznít častěji. Prvek americké armády je konečně trošku změna a rovněž potěší zmínka hlavního hrdiny na adresu koní. To už jsem taky dlouho neviděl. Rád si dám film někdy znovu./// Celkem 82%///(5.4.2007)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 1966 v Salt Lake City. (Stoka)

• - Natáčení probíhalo od 8. srpna 1965 do prosince téhož roku v Utahu a Arizoně. (Stoka)