Reklama

Reklama

Bývalý vojenský zvěd Jess Remsberg směřuje do Fort Creel, když po cestě na území Apačů zachrání mladou ženu Ellen Grangeovou, polomrtvou žízní a vyčerpáním. I ona směřuje do Fort Creel. Odevzdává ji manželovi, který ji už ale nechce: před více než rokem ji unesli indiáni a když ji bílí vojáci osvobodili, sama se k nim chtěla vrátit. Její muž neví, že v indiánském táboře zanechala chlapečka, kterého měla se synem náčelníka Chaty. Ve Fort Creel se Jess setkává s bývalými kamarády vojáky a nakonec přijme nabídku poručíka Scottyho McAllistera, aby jako zvěd doprovázel vojenskou kolonu do osady Fort Concho. Zdrtí ho, když se dozví, že jeho indiánskou manželku kdosi zabil a skalpoval a její skalp mu právě Scotty přináší. Ví, že to nebyli indiáni a přísahá pomstu ... Ke koloně se připojí s nákladem i Ellenin manžel, obchodník Willard Grange. Jede i bývalý voják a nyní krotitel divokých koní Toller, s nímž se Jess po první rozmíšce brzy sblíží. Právě když se kolona má vydat na nebezpečnou cestu přes území Apačů, se Jess dozví, že Ellena opět zmizela. Je u Apačů, u svého synka. Náčelník Chata jí oznamuje, že jejího muže zabili bílí vojáci: ona se má postarat o dítě do chvíle, než dojedou k jeho hrobu, kam ji pak zaživa pohřbí. Když se Jess dozví o Ellenině útěku, rozhodne se ji znovu osvobodit a teprve potom se přidat ke koloně. Po Ellenině návratu manžel konstatuje, že má dítě s indiánem. Během cesty pak dojde k několika tvrdým střetnutím mezi McAllisterovými muži a indiány. Vojáci musí bojovat proti přesile a nakonec se ocitnou v obklíčení Chatových Apačů. Zraněný poručík McAllister rozhoduje, že jediná cesta z obklíčení vede přes Ďáblův kaňon, kam by se kolona mohla dostat trikem, kdyby několikrát změnila směr jízdy. Jess, Toller a dva nejlepší vojáci si pak mají poradit s Apači, které náčelník Chata zanechá jako hlídku. V kaňonu by pak měli McAllisterovi muži vyčkat, až dorazí posily vedené plukovníkem Fosterem. Zatímco kolona jede úprkem směrem ke kaňonu, aby tam dojela dřív než Apači, Jesse a zbývající tři muži hrdinně odrážejí útok Chatových mužů a Jesse pokračuje v cestě do Fort Concha. Dochází k rozhodujícímu střetnutí, po němž se indiáni nakrátko stáhnou. Pak začnou na vojáky střílet šípy. Poručík McAllister se pomalu uzdravuje ... (TV Prima)

(více)

Recenze (69)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě jak kvalitní western Souboj v El Diablo je. Žádná tuctová přestřelovačka dobrý kovboj versus zlý kovboj, ale něco podstatně složitějšího se stejně složitě modelovanými postavami. Nejde o žádné žánrové veledílo či milník, ale bylo to rozhodně příjemné překvapení takhle na předzkouškové odpoledne. Kvůli sympatiím k Jamesi Garnerovi dám 80%, bez něj by to bylo dolní část červeného pole;) ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Veľmi slušný western o skupine vojakov a ich spoločníkoch na ceste, ktorí sa ocitnú v obkľúčení indiánov. Ich náčelníka Apačov Chata som doteraz poznal iba z cínovej postavičky, ktorú mám doma. Film má dobré tempo i dobre prepracované postavy a charaktery, takže som si istý, že film si užijú i diváci, ktorí bežne westerny nesledujú. 80%. ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Tradiční ale nečekaně drsný western. Souboj u El Diablo je příběh jedné nezkušené armádní jednotky + několik civilů, kteří na cestě čelí přesile Apačů na válečné stezce. Postavy skýtají nejedno překvapení - černošský exvoják a krotitel koní donucený cestovat s jednotkou, drsný kovboj co pátrá po vrahovi své indiánské ženy, či mladá žena čelící opovržení protože se vrátila k indiánům co ji unesli. A je to pekelně reálné. Apači zde v podstatě bojují spravedlivý boj a jsou to konečně pořádní indiáni, jak je popsal Karl May. Žádné ježdění v kruhu kolem vozů pod palbou pušek, ale využívání krytů v zemi, skvělý boj na blízko, mistrné plížení a střelba ze zákrytů tichými šípy, nechybí ani mučení. Díky tomu se boj ke konci mění na brutální survival kdy přežívá hrstka mužů a postavy se odhodlávají k nečekaným obětem. Garnera mám zafixovaného spíše jako komediálního herce, ale jako drsný kovboj je skvělý, Poitier byl ještě i v roce 1966 prakticky jediným černošským hercem co Hollywood znal (J.E. Jones, Kotto a Gossett měli teprve pár štěků) a je také skvělý. Zkrátka velice slušný tradiční western. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

Paradny vypravny, drsny western s mohutnym Jamesom Garnerom v plnej sile. Putavo znazorneny boj oslabenej vojenskej jednotky proti buriacimsa indianom. Tento prvok vo filmoch mam velmi rad. Par udatnych chlapov braniacich sa voci presile, odrezany od privodu vody, posily su v nedohladne a cele je to zintezivnene tym, ze v tejto ohrozenej skupine sa nachadza aj malicke nemluvna. Sice by som namiesto indianov uvital radsej bandu spinavych banditov, ale to uz je len taky malicky detail. (8.5/10) ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Yesterday they fought each other. Today they fight together in a dead end canyon called Diablo! A já dodávám: „And tomorrow everybody will forget..“ Vinnetouovi hoši zase jednou na špatné straně barikády, děj složený ze zmateného pobíhání po pěkných utahských exteriérech a vinou herců kritický nedostatek autenticity. Mstitel Garner slaboučký, krotitel koní a pánských krejčí Poitier byl rozrušen jen tehdy, když jej střelili šípem do ruky. A to nejspíš jenom proto, že si musel odtrhnout rukáv ze své elegantní nažehlené košile.. To zdejší poměrně vysoké hodnocení mě překvapuje. Já se na konci cítil jako indián, když se ho v restauraci zeptají, jestli má rezervaci.. ()

Galerie (95)

Zajímavosti (5)

  • Celosvětová premiéra proběhla 12. května 1966 v Salt Lake City. (ČSFD)
  • Natáčení probíhalo od 8. srpna 1965 do prosince téhož roku v Utahu a Arizoně. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (více)

Reklama

Reklama