Veliká láska

• německý

Die große Liebe

Drama / Romantický

Německá říše, 1942, 102 min

Nečekal bych, že to napíšu o takovémhle filmu, ale Veliká láska byla pro mě milým překvapením. Propaganda tu sice nesporně přítomna je, ale v relativně snesitelné míře a pokud si ji divák dokáže odmyslet, dostane solidní (válečnou) love story s vůbec ne špatnou vztahovou linkou a dokonce je zde i náznak humoru, a to chtěného. Hudební složka byla také zdařilá, dojem bohužel krapet zkazil konec, který neopomenul připomenout, že je to propagandistický snímek, ale já nemůžu dát méně než slabší 4*.(4.8.2013)

• d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1942 - súťažný výber(20.7.2015)

• - Herec Wolfgang Preiss o scéně, kde tělesná stráž SS Adolfa Hitlera hraje něžné ženy, říká: "Když jsem procházel v kostýmu nadporučíka kolem šatny statistů, byl jsem jako herec zcela neznámý. Tělesná stráž SS už byla na místě a převlékala se. Tu mě cosi posedlo a já zvolal: "POZOR!" a všichni se vzpřímili, jak byli, v ženských šatech, s posunutými parukami, napůl nalíčení nebo ve spodním prádle. Byl to groteskní pohled. Co nejpřirozeněji jsem řekl "Pokračujte", ale uvnitř jsem se mohl usmát k smrti." (Tunri)

• - Píseň "Ich weiss, es wird einmal ein Wunder geschehn" se stala v době války symbolem síly, lásky nebo i statečnosti. Německé ženy, které měly své muže nebo syny na frontě, se ztotožňovaly s hlavní postavou Hannou (Zarah Leanderová). (Tunri)

• - Snímek je karierním vrcholem Zarah Leanderové, ale je označován za "nacistický šunt". Jedná se totiž o její první a poslední propagandistický film pro Třetí říši. (Tunri)