Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Titulní postavou příběhu je pravěký člověk, kterého poprvé uvidíte, jak se potuluje krajinou, která se zdá být jeho přirozeným světem hluboko v minulosti. Opak je však pravdou. Jde o kontrolované uměle vytvořené prostředí, jakousi obrovskou vědeckou laboratoř, kam vědci umístili pračlověka, kterého vědecká expedice nedlouho předtím objevila v Arktidě zamrzlého v ledovém bloku. Když se ho pak pokusili v laboratoři rozmrazit, zjistili ke svému údivu, že muž ještě stále žije, že byl pouze dokonale hibernován. Proto vytvoří podmínky, aby ho mohli studovat a proniknout tak do tajů života před čtyřiceti tisíci lety. V čele vědců stojí doktor Stanley Shephard a dr. Diane Brady, kteří doufají, že se jim časem s pračlověkem, kterému začnou říkat Charlie, podaří promluvit, i když to chtějí každý z jiného důvodu. Zatímco Shepard doufá, že pronikne do tajemství života pravěkých lidí, doktorka Bradyová zase doufá, že se jí podaří odhalit tajemství bezpečné kryogenizace, která by umožnila udržet buňky lidského těla při životě dlouhá staletí. Jenže jsou tu i další vědci a ti mají zcela jiné, značně drastičtější plány. Chtějí totiž pravěkého muže rozpitvat a důkladně prozkoumat jeho stavbu a vnitřnosti. Shephard se musí rozhodnout a nakonec se postaví na jeho stranu, proti těm, kteří ho chtějí ve jménu vědy zabít. S pomocí Sheparda a Bradyové se Charliemu podaří uprchnout, velmi brzy si však každý z nich uvědomí, že v moderním světě není pro pravěkého člověka žádné místo. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

Maq odpad!

všechny recenze uživatele

Někde v Arktidě průzkumníci najdou člověka, který leží v ledu pěkně zmrzlý již desítky tisíc let. Není jasné, po čem pátrali, nicméně na rozmrazení a oživení neandrtálce jsou předem dokonale připravení. Takže se to podaří. Neandrtálec je poté umístěn ve výběhu, rovněž předem připraveném, a tam vědecky pozorován. Chová se jako něco mezi orangutanem a heavy-metalovým zpěvákem. --- Až potud by příběh vymyslel i pionýr. Ale co dál? Popravdě řečeno, nic moc. Vymyslí se skupina vědců, která chce pračlověka zabít a vykuchat, zatímco jiní ho chtějí dále studovat živého. A tak mu jeden z nich dopomůže k útěku, během kterého neandrtálec spadne do hodně hluboké díry. Není možno ho dále studovat, živého ani mrtvého, a máme to za sebou. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Ten film jsem zkoušel sledovat kdysi na Nově, ale strašně mě nudil. Ono se v něm v podstatě nic moc neděje - v ledu je nalezen zmrzlý pračlověk, vědci ho oživí a jeden antropolog se s ním zkouší sblížit. Pračlověk nakonec utíká za svým "božským ptákem". V zásadě to není špatné, slušní herci, krásná příroda i hudba ale něco mi chybělo - lepší režisér, více dramatu, emocí... nevím. Prostě mě to nechytlo. ()

Reklama

blackJag 

všechny recenze uživatele

Při podobných námětech se obyčejně tvůrci rozhodnou pro cestu hororově explicitního násilí (nalezený tvor, třeba z ledu, projeví své přirozeně vražedné choutky), tady jde ale spíše o etickou polemiku a tedy fantaskní drama, i ve své volné povaze v zacházení s fakty seriózně myšlené. V konečném výsledku je sice tato diskuse bez relevantních záběrů upozaděna, přesto jde stále o zajímavě vystavěnou hru o potřebě integrace - bez rozdílu epochálního výskytu nebo možností finančního profitu. Chování desítky tisíc let starého jedince velmi povedeně vystihl (dá-li se to tak vůbec napsat, protože vždy půjde přinejlepším o dohady) hongkongský rodák John Long (dvě nominace na Zlatého Globa za výkon ve filmech ROK DRAKA a POSLEDNÍ CÍSAŘ) a už jen kvůli němu stojí snímek za pozornost. II Scénář: John Drimmer, Chip Proser. Hudba: Bruce Smeaton. 75% ()

A.L.E.S. 

všechny recenze uživatele

Že ten příběh nedopadl tak, jak jsem čekal, je asi můj problém, ale co se dá dělat. Na druhou stranu se mi líbilo, že se při nálezu pračlověka a plánech, co s ním vlastně bude, řešila i morální otázka. Jak je v obsahu naznačeno, pitva by byla odpovědí na otázku hibernace. Ale nálezci se správně zamýšlejí nad tím, jaké následky by toto mělo. Sbližování pračověka s tím současným a také s moderní technikou bych také věřil, vždyť nikdo neví, jak se choval, takže tady byl poměrně velký prostor pro fantazii. Obecně s filmem nemám problém, až tedy na ten zvláštní konec. ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Věřím, že se dožiji koukatelného remaku. Tohle bylo snad poplatné době nebo co. Potenciál to má, ale jde to odnikud nikam, lidé bloumají polární výzkumnou stanicí a vlastně neví, co chtějí. Není divu, že uprchlý pračlověk je všechny přečurá. John Lone hraje toho pračlověka docela dobře, vlastně tak dobře, až je mi chvílemi dost protivný. Nevím, spíš bych ten film dnes přenechal dětem, ti budou daleko smířlivější. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama