Člověk z ledu

USA, 1984, 100 min

Fred Schepisi

Ian Baker

Bruce Smeaton

Že ten příběh nedopadl tak, jak jsem čekal, je asi můj problém, ale co se dá dělat. Na druhou stranu se mi líbilo, že se při nálezu pračlověka a plánech, co s ním vlastně bude, řešila i morální otázka. Jak je v obsahu naznačeno, pitva by byla odpovědí na otázku hibernace. Ale nálezci se správně zamýšlejí nad tím, jaké následky by toto mělo. Sbližování pračověka s tím současným a také s moderní technikou bych také věřil, vždyť nikdo neví, jak se choval, takže tady byl poměrně velký prostor pro fantazii. Obecně s filmem nemám problém, až tedy na ten zvláštní konec.(31.12.2015)

Při podobných námětech se obyčejně tvůrci rozhodnou pro cestu hororově explicitního násilí (nalezený tvor, třeba z ledu, projeví své přirozeně vražedné choutky), tady jde ale spíše o etickou polemiku a tedy fantaskní drama, i ve své volné povaze v zacházení s fakty seriózně myšlené. V konečném výsledku je sice tato diskuse bez relevantních záběrů upozaděna, přesto jde stále o zajímavě vystavěnou hru o potřebě integrace - bez rozdílu epochálního výskytu nebo možností finančního profitu. Chování desítky tisíc let starého jedince velmi povedeně vystihl (dá-li se to tak vůbec napsat, protože vždy půjde přinejlepším o dohady) hongkongský rodák John Long (dvě nominace na Zlatého Globa za výkon ve filmech ROK DRAKA a POSLEDNÍ CÍSAŘ) a už jen kvůli němu stojí snímek za pozornost. II Scénář: John Drimmer, Chip Proser. Hudba: Bruce Smeaton. 75%(17.7.2010)

Ale jo,člověk by měl alespoň symbolicky zatleskat nápadu námětu oživit pračlověka do dnešní doby ikdyž úsměvu se asi nevyhnete.A taky nelze se na film z osmdesátých let dívat očima současnosti.Sympatická nesmyslnost nebo nereálnost budiž odpuštěna a John Lone jako prapředek Charlie je namaskován fantasticky.Až na ten ujetý konec s tím nemám problém a titulní melodii si nějak nemůžu vytlačit z hlavy.(7.3.2011)

• Segrestor

Věřím, že se dožiji koukatelného remaku. Tohle bylo snad poplatné době nebo co. Potenciál to má, ale jde to odnikud nikam, lidé bloumají polární výzkumnou stanicí a vlastně neví, co chtějí. Není divu, že uprchlý pračlověk je všechny přečurá. John Lone hraje toho pračlověka docela dobře, vlastně tak dobře, až je mi chvílemi dost protivný. Nevím, spíš bych ten film dnes přenechal dětem, ti budou daleko smířlivější.(6.9.2011)

Pan Bertrand viděl kdysi na nějaké britské televizní stanici. Matně si pamatuje, že je to snímek sice umírněný ve tvaru a příběhu, ale přesto hodný pozornosti aspoň co se vcítění do osudů titulního hrdiny týkalo.O nějaké ne/originalitě už po těch letech B. nemůže mluvit, ale zdatné bylo, jak obratně se film vyhýbal různým klišé a mainstreamové podbízivosti. Pan Bertrand by se na něj klidně podíval znovu a Vy, mladý pane, určitě neuděláte chybu, když si z něj vezmete příklad.(19.7.2010)