Člověk z ledu

Človek z ľadu

Drama / Sci-Fi

USA, 1984, 100 min

• Han22

Ten film jsem zkoušel sledovat kdysi na Nově, ale strašně mě nudil. Ono se v něm v podstatě nic moc neděje - v ledu je nalezen zmrzlý pračlověk, vědci ho oživí a jeden antropolog se s ním zkouší sblížit. Pračlověk nakonec utíká za svým "božským ptákem". V zásadě to není špatné, slušní herci, krásná příroda i hudba ale něco mi chybělo - lepší režisér, více dramatu, emocí... nevím. Prostě mě to nechytlo.(24.1.2016)

Při podobných námětech se obyčejně tvůrci rozhodnou pro cestu hororově explicitního násilí (nalezený tvor, třeba z ledu, projeví své přirozeně vražedné choutky), tady jde ale spíše o etickou polemiku a tedy fantaskní drama, i ve své volné povaze v zacházení s fakty seriózně myšlené. V konečném výsledku je sice tato diskuse bez relevantních záběrů upozaděna, přesto jde stále o zajímavě vystavěnou hru o potřebě integrace - bez rozdílu epochálního výskytu nebo možností finančního profitu. Chování desítky tisíc let starého jedince velmi povedeně vystihl (dá-li se to tak vůbec napsat, protože vždy půjde přinejlepším o dohady) hongkongský rodák John Long (dvě nominace na Zlatého Globa za výkon ve filmech ROK DRAKA a POSLEDNÍ CÍSAŘ) a už jen kvůli němu stojí snímek za pozornost. II Scénář: John Drimmer, Chip Proser. Hudba: Bruce Smeaton. 75%(17.7.2010)

• Segrestor

Věřím, že se dožiji koukatelného remaku. Tohle bylo snad poplatné době nebo co. Potenciál to má, ale jde to odnikud nikam, lidé bloumají polární výzkumnou stanicí a vlastně neví, co chtějí. Není divu, že uprchlý pračlověk je všechny přečurá. John Lone hraje toho pračlověka docela dobře, vlastně tak dobře, až je mi chvílemi dost protivný. Nevím, spíš bych ten film dnes přenechal dětem, ti budou daleko smířlivější.(6.9.2011)

Pan Bertrand viděl kdysi na nějaké britské televizní stanici. Matně si pamatuje, že je to snímek sice umírněný ve tvaru a příběhu, ale přesto hodný pozornosti aspoň co se vcítění do osudů titulního hrdiny týkalo.O nějaké ne/originalitě už po těch letech B. nemůže mluvit, ale zdatné bylo, jak obratně se film vyhýbal různým klišé a mainstreamové podbízivosti. Pan Bertrand by se na něj klidně podíval znovu a Vy, mladý pane, určitě neuděláte chybu, když si z něj vezmete příklad.(19.7.2010)

• Maq

Někde v Arktidě průzkumníci najdou člověka, který leží v ledu pěkně zmrzlý již desítky tisíc let. Není jasné, po čem pátrali, nicméně na rozmrazení a oživení neandrtálce jsou předem dokonale připravení. Takže se to podaří. Neandrtálec je poté umístěn ve výběhu, rovněž předem připraveném, a tam vědecky pozorován. Chová se jako něco mezi orangutanem a heavy-metalovým zpěvákem. --- Až potud by příběh vymyslel i pionýr. Ale co dál? Popravdě řečeno, nic moc. Vymyslí se skupina vědců, která chce pračlověka zabít a vykuchat, zatímco jiní ho chtějí dále studovat živého. A tak mu jeden z nich dopomůže k útěku, během kterého neandrtálec spadne do hodně hluboké díry. Není možno ho dále studovat, živého ani mrtvého, a máme to za sebou.(17.8.2010)