poster

Člověk z ledu

 • USA

  Iceman

 • Slovensko

  Človek z ľadu

Drama / Sci-Fi

USA, 1984, 100 min

Režie:

Fred Schepisi

Kamera:

Ian Baker

Hudba:

Bruce Smeaton
(další profese)
 • blackJag
  ****

  Při podobných námětech se obyčejně tvůrci rozhodnou pro cestu hororově explicitního násilí (nalezený tvor, třeba z ledu, projeví své přirozeně vražedné choutky), tady jde ale spíše o etickou polemiku a tedy fantaskní drama, i ve své volné povaze v zacházení s fakty seriózně myšlené. V konečném výsledku je sice tato diskuse bez relevantních záběrů upozaděna, přesto jde stále o zajímavě vystavěnou hru o potřebě integrace - bez rozdílu epochálního výskytu nebo možností finančního profitu. Chování desítky tisíc let starého jedince velmi povedeně vystihl (dá-li se to tak vůbec napsat, protože vždy půjde přinejlepším o dohady) hongkongský rodák John Long (dvě nominace na Zlatého Globa za výkon ve filmech ROK DRAKA a POSLEDNÍ CÍSAŘ) a už jen kvůli němu stojí snímek za pozornost. II Scénář: John Drimmer, Chip Proser. Hudba: Bruce Smeaton. 75%(17.7.2010)

 • A.L.E.S.
  ****

  Že ten příběh nedopadl tak, jak jsem čekal, je asi můj problém, ale co se dá dělat. Na druhou stranu se mi líbilo, že se při nálezu pračlověka a plánech, co s ním vlastně bude, řešila i morální otázka. Jak je v obsahu naznačeno, pitva by byla odpovědí na otázku hibernace. Ale nálezci se správně zamýšlejí nad tím, jaké následky by toto mělo. Sbližování pračověka s tím současným a také s moderní technikou bych také věřil, vždyť nikdo neví, jak se choval, takže tady byl poměrně velký prostor pro fantazii. Obecně s filmem nemám problém, až tedy na ten zvláštní konec.(31.12.2015)

 • bertrand
  ****

  Pan Bertrand viděl kdysi na nějaké britské televizní stanici. Matně si pamatuje, že je to snímek sice umírněný ve tvaru a příběhu, ale přesto hodný pozornosti aspoň co se vcítění do osudů titulního hrdiny týkalo.O nějaké ne/originalitě už po těch letech B. nemůže mluvit, ale zdatné bylo, jak obratně se film vyhýbal různým klišé a mainstreamové podbízivosti. Pan Bertrand by se na něj klidně podíval znovu a Vy, mladý pane, určitě neuděláte chybu, když si z něj vezmete příklad.(19.7.2010)

 • MickeyStuma
  ****

  Je oživen nalezený zamrzlý neandrtálský muž v ledu a následně použit k vědeckému pozorování. Ze začátku snímek naznačuje že se bude jednat o něco dobrodružného, ale je to nakonec jinak. Příběh má spíše charakter hraného dokumentu odehrávající se v nějaké laboratoři a sledující počínání vědců společně s chováním a hlavně vývojem nalezence. Celý děj je tak skutečně lehce uchopitelný a po vědecké stránce hlavně zábavný. Při tom se nedá nevzpomenout na výtečnou francouzskou komedii ´Hybernatus´ s Louisem de Funèsem, kde byl taktéž nalezen a rozmrazen jistý muž, který se nakonec ukázal jako dědeček paní domu. Nakonec, na to, jak si jsou dějové linky obou filmů podobné, jenom jestli se takhle náhodou tvůrci snímku ´Iceman´ tímto francouzským neinspirovali.(10.7.2018)

 • Maq
  odpad!

  Někde v Arktidě průzkumníci najdou člověka, který leží v ledu pěkně zmrzlý již desítky tisíc let. Není jasné, po čem pátrali, nicméně na rozmrazení a oživení neandrtálce jsou předem dokonale připravení. Takže se to podaří. Neandrtálec je poté umístěn ve výběhu, rovněž předem připraveném, a tam vědecky pozorován. Chová se jako něco mezi orangutanem a heavy-metalovým zpěvákem. --- Až potud by příběh vymyslel i pionýr. Ale co dál? Popravdě řečeno, nic moc. Vymyslí se skupina vědců, která chce pračlověka zabít a vykuchat, zatímco jiní ho chtějí dále studovat živého. A tak mu jeden z nich dopomůže k útěku, během kterého neandrtálec spadne do hodně hluboké díry. Není možno ho dále studovat, živého ani mrtvého, a máme to za sebou.(17.8.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace