Pidilidi

The Borrowers

Piadimužíci

Rodinný / Komedie / Fantasy

Velká Británie / USA, 1997, 89 min

Keď občas vysielajú v televízii túto pohodovú, detskú komédiu zakaždým si spomeniem na rovnomennú, rovnako pohodovú, pieseň pražskej punkrockovej kapely Plexis: "Věřím, že jsou a žijou tu s námi. Pidisvět pidilidí. Jednou jsem o nich četl ve snáři. Nejsou to žádný prohnaný lháři. Maličký lidičky zlý nejsou vůbec. Pidilidi, pidilidi, pidilidi jsou. Mezi náma tu žijou. Pidilidi pijou pidipanáky. Nemaj války a neznaj rasisáky. Malinkej svět dobra někde mezi námi. Maličký lidičky zlý nejsou vůbec. Pidilidi, pidilidi, pidilidi jsou. Mezi náma tu žijou. Hledám pidilidi už ňákej ten pátek. Den co den slavějí jinej pidisvátek. Věřím, že jsou možná mám v hlavě zmatek. Maličký lidičky zlý nejsou vůbec. Pidilidi, pidilidi, pidilidi jsou. Mezi náma tu žijou! ***(20.3.2012)

Pidilidi je skvělěj oddychovej film. Příběh mi tématicky příjemně rezonoval s knihou mého oblíbeného autora T. Pratchtetta- Kobercové. TY všechny malý udělátka a vůbec celé přizpůsobení malých lidí velkému světu je vzrušující. Kolikrát jsem zasněně těkal očima po bytě a představoval si, kde bych si asi udělal úkryt, být oním pidimužíkem.(20.2.2011)

Jeden z filmů mého pozdního dětství, na který se moc rád opakovaně podívám a byl bych naivka, kdybych mu dal méně než čtyři slunce. Pět si nezaslouží, na tom na něm vidím řadu i negativních věcí typu nepříliš zajímavé charaktery. Ovšem celá koncepce záporáků typu postav Lauer a Hardy je mi sympatická. 75%(4.1.2020)

Myslím si, že na devadesátý léta, se parádně podařilo předhodit zpracování (prakticky pořádně bez PC sraček) malých človíčků s velikostí člověka! A to paradaxně s velikostí člověka váhy Gooodmana, kterej je v bijáku bezvadnej. Jinak nezapomenu na plakát, kterej leštil stěnu naší základky s tehdejším pocitem o mega trháku a bomba novince v kinech... Dnes nostalgicky za 55%(1.1.2021)

• Hemlock

Promítat tento film v prostorách zaplněných jedinci se zpomalenými, zakrnělými, zaostalými nebo jinak opožděnými myšlenkovými procesy, troufám si říct, že bude ohodnocen bouřlivým jekotem a potleskem ve stoje. Bohužel pro konzumního a jinak nevýrazného diváka jako jsem já, se jedná o naprosto nudnou a nezáživnou kokotinu - 10%.(7.7.2020)

• - Postavička, kterou Arietty shodí v Petově pokoji je „Little Bear“ z filmu Kouzelný klíč (1995). (HellFire)

• - Plechovka, v ktorej na bicykli vezie malý Peter piadimužíkov, otca Luska a mamku Hudrynu, je z kávy LaVazza. (pimpi)

• - Herci Tom Felton (Hrášok), Mark Williams (deratizátor) a Jim Broadbent (otec Lusk) sa spolu objavili aj vo filme Harry Potter a Dary smrti - 1. (2010). (pimpi)