C.H.U.D.

• Česko

CHUD

C.H.U.D.

Horor

USA, 1984, 88 min (Director's cut: 96 min)

Název, respektive tedy jeho význam, dává tušit mnohem větší gore zábavu ,než které se divák nakonec dočká, ale přesto je minimálně posledních 30 minut pěknou ukázkou typického 80's horror movie. Masky jsou velice dobré a zajímavé, atmosféra nastupuje spolu s hustějším vyskytováním mutantů (tedy posledních 30 minut), herecké výkony nejsou důležité, stejně jako nulová originálnost příběhové linie - tak už to holt v těchto filmech je. Dost mě mrzí, že prozatím sešlo z plánovaného remaku od Roba Zombieho, myslím, že on by danou látku zpracoval více než uspokojivě.(1.5.2008)

• kingik

Brak mě baví, ale tohle neuspělo. Jsem pro remake. Klady: film než jsem si ho pustil mě zaujal svým neobvyklým názvem, rovněž herecké obsazení nebylo marné. Zápory: starý "béčkový" horor co nemá na dnešní kousky, zastaralý vizuál, bídné speciální efekty a masky kreatur,slabé technické zázemí, každá "drsnější" scéna působí komicky, celkově nuda a tak nějak hovadina o ničem. Mé hodnocení: 10%(30.1.2013)

CHUD je poměrně známý, ale kdysi jsem ho marně sháněl na videu, pak zas nebyly titulky a tak ho vidím až s 30letým odstupem. A dlužno říct, že jsem čekal víc. Film má krásný příšerky se svítícíma očima, co žijí v kanálech New Yorku a útočí na lidi. Jenže ty příšerky na obrazovce moc nepobudou a když už ano, tak veškeré vraždy jsou mimo záběr. Jinak je CHUD klasická 80´s pohodovka, kde vládnou špinavé ulice, byrokracie a trojice policajt, fotograf a streetworker (překvapivý Stern) se snaží odhalit co se děje pod zemí. Jen jsem čekal větší nářez.(8.2.2015)

tak teda "čad" - - - spojler možný: ak niekto nechá v manhatanskom podzemí pridlho ustajnených niekoľko barelov nebezpečného toxického odpadu, môže to mať rôzne (zaručene však efektne katastrofické) následky. jednou z možností je, že podzemníci = bezdomovci, žobráci a rôzni iní obyvatelia podzemných priestorov sa premenia na niečo veľmi podobné žabe so žiarovkami miesto očí. C.H.U.D. je typický predstaviteľ béčkového hororu z polovice eighties, ktorý časom vytvoril kult, ale vo svojej podtate je dnes už miestami nudný a vôbec nie strašidelný ani desivý pomník veľmi pekného obdobia v americkej kinematografii, rozhodne je však veľmi precízne stavaný, typologicky (či archetypálne) presne zaľudnený a dokonca aj okorenený o pár scenáristicko-režijných a obsahových tak ako aj formálnych obratov, ktoré rokmi "zklišéoviteli" či sa stali povinnou rutinou nízkorozpočtového hororového béčka, posypaný miernou vrstvou síce neprirodzene pôsobiacich no veľmi potešujúcich hlášok a v konečnom (ale naozaj úplne konečnom a poslednom) dôsledku aj prekvapivými maskami, ktoré celkom presne zaradzujú film na hranicu vážneho hororu a brakovej srandy;(22.11.2008)

Tajemné a neprozkoumané kanálové prostředí mi připadalo jako celkem atraktivní půda pro správný béčkový horor, ale bohužel z této látky režisér vytěžil absolutní minimum. Místo na krvavou kanálovou akci se totiž soustředil hlavně na nudné rozprávky pánů v kanclu, kteří nepříjemně dlouho řešili co a jak si počít s mizejícími lidmi ve městě a kdesi cosi...čekal jsem teda fakt víc...kdyby se celý film ubíral tím směrem, v jakým se nese posledních zhruba 40 minut, tak dám jasně za 5. Ale takhle zůstal celý potenciál absolutně nevyužitý.(14.12.2008)

• - Jay Thomas v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Hlavní roli měl ztvárnit Robert Englund, ovšem odmítl kvůli natáčení Noční můry v Elm Street. (Holina)

• - Skratka C.H.U.D. znamenala podľa komisára z NRC, Wilsona (George Martin), Cannibal Humanoid Underground Dwellers, no oficiálne, ako sa aj na konci filmu dozvieme, sa jedná o skratku ku Contamination Hazard Urban Disposal. (Lukoh)