Spláchnutej

Flushed Away

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

Nejsou to Aaardmani a není to plastelína. Namísto toho je to i na poměry DreamWorks (kteří - sorry, ale je to tak - na Pixar nemají) vcelku chabě animované počítačové svezení londýnskými kanály se sympatickými krysami, nesympatickými žábami a muzikálními slimáky. Ačkoliv ze spolupráce samostatně (obvykle) výborných animátorských studií vzešel jakýsi krysožabák (podle vzoru kočkopes), je ono zmiňované svezení poměrně svižné - a tím nemyslím jenom necelou hodinu a půl dlouhou stopáž - příběhově slušné a celkově vzato i značně vtipné. Ano, samozřejmě, hodně se tu padá, šklebí, a otloukají se hlavy a imaginární varlata, ale nemohl jsem si pomoct, a často se i tomuhle druhu humoru smál nahlas. A i zbytek je adekvátní měrou napěchován momentkami, reklamními a popkulturními odkazy, zkrátka a dobře "palec nahoru", a jelikož bych neměl problém se za čas podívat znovu, asi se můžu s klidem uchýlit k osmdesáti procentům. Pro srovnání jen dodám, že si Spláchnutého cením víc než vizuálně špičkového Hledá Se Nemo. Takže jo, 80%, byť ne úplně jistých. Ale míň než 70 bych určitě nedal.(25.4.2011)

Slušnej animák! Po Shrekovi 3 jsem si zase kapku spravil chuť! Příjemná je snaha zachovat postavičkám plastelýnové kouzlo, ale kvalit Wallace&Gromittovek to stejně nedosahuje! Ale pár vtipů je opravdu povedených a všechny ostatní jsou minimálně příjemné! Je to spíš pro děti, ale dospělí se nudit nebudou! Nebo alespoň takoví dospělí, kteří se umí bavit i u infantilních potominek!.....A ječící a zpívající slimáci nemají jedinou chybu!(12.9.2007)

Skutečně svěží animovaná záležitost, díky které mi uběhlo necelých devadesát minut cesty na vodu z plánovaných čtyř hodin. Už jsem ho kdysi viděla, ale bylo příjemné si ho díky škemrání dětí v zájezdovém busu připomenout. Film svižně odsýpal, člověk se nenudil a od všech mláďat byl taky na chvíli klid. Pobavilo množství hlášek včetně zpívajících slimáků, kteří zkroušenému myšákovi zazpívali Dont worry, be happy ve čtyřhlase.(3.8.2015)

Je to tak svižné, zábavné a originální, že se mi Spláchnutej prostě nemůže nelíbit. Animáky bývají povětšinou spojené s vytvořením nějakého neexistujícího, vyhynulého, budoucího nebo člověku nepřístupného světa plného roztodivných a sympatických postaviček, přičemž úspěch celého filmu z velké části závisí na tom, jak vtipně a originálně se tvůrcům tento svět podaří zobrazit. V této britské animované komedii se to dle mého povedlo na jedničku, krysí svět splňuje vše potřebné k zábavné podívané a hlavní hrdinové zažijí v boji proti neschopným a povedeným záporákům tolik dobrodružství, že pětaosmdesát minut uběhne jako voda. Z pozice dítěte jasných pět, až mě mrzí, že sám už jsem dávno dospěl... Hezké 4*.(25.4.2011)

Zpočátku jsem chtěl dát za to "high five" na konci čtyři, ale pak jsem si to rozmyslel - přece jen to tak úžasné nebylo. Řekl, bych, že se jedná o animák převážně pro děti a na rozdíl od nějakých jiných animovaných filmů je toho zde pro dospělé relativně málo. Co mě potěšilo, bylo už zmíněné "hifajvování" a parodie na francouze, které vévodilo jméno L´Frog (vrtá mi hlavou jestli chyba - měl by to být Le Frog - je chybou samotného filmu anebo jen českých titulků).(8.12.2006)

• - Podobně Jean Reno vyfoukl postavu Žabáka Stellanu Skarsgårdovi, Kevinu Klinovi a Johnny Deppovi. (imro)

• - Když si Roddy vybírá DVD, na polici se mihnou filmy od DreamWorks jako třeba Shrek. Můžeme zde ale vidět i neexistující parodii na Batmana - Ratman. (Mr.Dogman)

• - Ve filmu se objevují tři odkazy na komiksové charaktery. Modrožlutý kostým na začátku filmu odkazuje na postavu Wolwerina, fráze „Je to pták, ledatlo…“ na Supermana a zvolání krysáka „Do ratmobilu“ na postavu Batmana. (Lorge)