Spláchnutej

Flushed Away

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

Zábavné dobrodružné fantasy, které je možná tak trošku alegorií. Animačně mě postavy úplně neoslovily, svět jinak vypada pěkně, ale krysáci, zabaci nevím no. Příběhově klasika, která má v sobě ale pěkný dobrodružný spád a člověk si to s postavami užívá. Slimáci jako zpěváci a vedlejší podkres byli sice jakz takz fajn, ae na me ti porád byli slimáci, takze fujtajbl :) Trochu se mi nepozdávala proměna Sida po charakterove strance, behem doby, co byl hlavní hrdina pryč z bytu. Ale jinak jsem se slušně bavil. Nakonec se mi nejvíce líbil hromotlucký albín a jeho poznámky vůči příliš hyperaktivnímu parťákovi.(28.11.2015)

V poslední době se snažím dívat na dobré animáky a toto je jeden z nich, který uvíznul v mé síti. Víte co může vzniknout, když se spojí dvě výborná animační studia? No přece ještě lepší animák. Samozřejmě, že je to výborný film. Animaci nemá ani cenu vychvalovat. To bych se tady rozepsal, jak v předešlém komentu u filmu Ratatouille. Suchý, brtitský humor mě v některých pasážích filmu připadal trochu trapný, ale dokázal jsem to překousnout. Jen mě velmi vadila délka filmu (pohých 74 min). To je hodně málo, jelikož děj plyne rychle a než se nadáte, tak najednou skočí závěrečné titulky. No nic, jdu se spláchnout do záchodu a doufat, že objevím ve stokách jedno takove nádherné městečko :-). Film útočí na plné hodnocení, ale bohužel k tomu vrcholu mu chybí 30 minut :-).(1.9.2008)

Jedno si předem ujasněme: Spláchnutej nemůže konkurovat Nemovi nebo Remymu. Přesto je tam něco, co mě udrželo u filmu a donutilo dát nadprůměrné hodnocení - zběsilé tempo. Tento animák se žene takovou rychlostí, že by i Pendolíno mohlo závidět. A když už někdy zpomalí, tak je to jen proto, aby v příštích pěti minutách mohl být ještě divočejší. Ve výsledku to je pěkný animák, který nenudí, ale jak říkám, špičkám v oboru se zatím nevyrovná. Je vlastně otázka, zda se někdy vyrovnat chtěl.(28.9.2009)

Flushed Away je mnohem víc pro děcka než pro dospělé. Bavil jsem se o hodně míň než třeba u Wallace a Gromita a o něco míň než u Za plotem. Většinu humoru představuje zakopávání, padání a narážení jednotlivých postav, příběh nahrazuje jedna velká honička. Nicméně animace je pěkná, film netrvá ani půl druhé hoďky a má svižné tempo. Takže proč ne. Ale od Aardmanů jsem čekal přece jen víc.(18.11.2006)

• tron

„Je to blázon. Ale z rodiny.“ Pri pozeraní snímky SPLÁCHNUTÝ som si spomenul na kultovú vetu Marlona Branda. „Dajte mu ponuku, akú neodmietne.“ Britské filmové štúdio Aardman sa stalo legendou vďaka svojim plastelínovým krátkometrážnym a celovečerným snímkam (SLEPAČÍ ÚLET, WALLACE & GROMIT: PREKLIATIE KRÁLIKOLAKA). Boli to hity s krásnou „ručnou“ vizuálnou stránkou, rozkošnými nápadmi a kvalitnými scenármi. Niečo ako Pixar, len olepený plastelínou. Potom zrazu štúdio dostalo ponuku, aká sa neodmieta – oslovil ho samotný Steven Spielberg a jeho DreamWorks s ponukou na SPLÁCHNUTÉHO. Bohužiaľ, to, čo vyzeralo ako nenapadnuteľná ponuka, sa v kine zmenilo na zaslúžené fiasko: SPLÁCHNUTÝ za prvé NIE JE plastelínový (hoci tak miestami vyzerá), ale počítačový. Mizerná animácia je to prvé, čo si všimnete. Keď si zvyknete na absenciu starej dobrej plastelíny, uvedomíte si, aký slabý je scenár. To všetko tu už bolo, jednanie postáv je miestami nelogické, inokedy len zdĺhavé a otrocky otravné. No a lepšie to už nebude. Nesympatické postavy (dabované Hughom Jackmanom, Kate Winsletovou, Andym Serkisom, Ianom McKellenom, Jeanom Renom a Billom Nighym), debilné poučky o sile rodiny a priateľstva a chýba tomu „vnútorná logika“ (chápem, že keď potkan môže v rozprávke hovoriť, asi môže aj telefonovať z mobilu, ale aj tak). Usmieval som sa len občas a skutočne baviť ma bavili len scény so slimákmi.(22.11.2009)

• - Žabák-mim se jmenuje Marcel. Jde o odkaz na slavného francouzského mima Marcela Marceaua. (HellFire)

• - Andy Serkis porazil v souboji o postavu Spika velikána Williama Shatnera a Roberta de Nira. (imro)

• - Celkový počet digitálních modelů přesáhl tři tisíce, což je oproti běžnému animovanému filmu od DreamWorks (které má na svědomí například Shreka) skoro dvojnásobek. (CrypzzXD)