Spláchnutej

Flushed Away

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

Aardmani jsou mistři animované grotesky a zběsilé kousky které předvádí s plastelínou se jim velice dobře povedlo přenést i do CGI formátu. Na rozdíl od Pixaru se nesnaží vymyslet pro film nějaký příběh, ten tady de facto neexistuje a je jen záminkou pro blbnutí v kanálnickém městě, které je složené ze všeho co lidi vyhodí a které obývají zvířátka jaká by si jako domácí mazlíčky vybral jen málokdo - krysy, slimáci a žáby. Vtipem se tu rozhodně nešetří, zastávky prakticky neexistují a když má přijít nějaký patetičtější moment tak ho vždycky spolehlivě zvrhnou roztomilí slimáci kteří tu tvoří jakýsi chór dotvářející hudební podkres scén. Zapamatovat si z filmu něco déle než doběhnou závěrečné titulky je nemožné, ale před nimi (a i během nich - slimáci se činí) je veselý úsměv na tváři zaručený. 7/10(14.6.2007)

Slušnej animák! Po Shrekovi 3 jsem si zase kapku spravil chuť! Příjemná je snaha zachovat postavičkám plastelýnové kouzlo, ale kvalit Wallace&Gromittovek to stejně nedosahuje! Ale pár vtipů je opravdu povedených a všechny ostatní jsou minimálně příjemné! Je to spíš pro děti, ale dospělí se nudit nebudou! Nebo alespoň takoví dospělí, kteří se umí bavit i u infantilních potominek!.....A ječící a zpívající slimáci nemají jedinou chybu!(12.9.2007)

Ne že bych se nebavil, to jako jo, ale zas až taková pecka to není. Zatím nejhorší Aardmanovka. Může mi ale proboha někdo vysvětlit, proč tento snímek stál neuveřitelných 140 000 000 dolarů? Když srovnám technickou úroveň s Auty (rozpočet cca 120 000 000), musim říct, že někde se stala chyba. Tvůrci prodělali obrovskej balík peněz, doufám, že finanční neúspěch nezlomí Aardmanům vaz.(25.1.2007)

asi mám pro porůzné tvorstvo obývající kanály slabost už od dob Futuramy, ale to rozhodně není jediná dobrá věc na tomhle snímku s až podezřele sexy myší, neboť je tu vlastně cokoli, co by si člověk uměl představit u klasického animáku namixována s až podezřele zábavnou přesností, která si drží svůj standart i po několikeré shlédnutí(11.2.2013)

Spláchnutej se snaží zachovávat si typický charakter Aardmanovských plastelínových figurek, ale bohužel se mu to moc nedaří. Figurky sice stejná očka a packy (a další části těla), ale celkový dojem je prostě trošku mrtvolnější, chybí pocit, že to všechno někdo uplácal vlastníma rukama. Ve srovnání se stylizací některých animáků, které poslední dobou vznikají jako na běžícím páse, však Spláchnutej působí víc než sympaticky. Postavy jsou buď vesměs sympatické (hlavní postavy samozřejmě), mile přitroublé (Ropušákovi poskoci) nebo zábavně ďábelské (Ropušák). Skutečnou hvězdou jsou ale malí slimáčci, kteří buď zděšeně piští a před vším utíkají nebo se zčistajasna objevují se svými hudebními vstupy. Kanálový Londýn je pak přesným obrazem toho nahoře, jen sestavený ze všeho, co voda do krysího městečka připlavila (např. mixéry použité jako motorové čluny). V mnoha recenzích se píše, že humor Spláchnutého je určen spíše pro děti, což bych normálně potvrdila, ale v kině se ty děcka kolem moc nebavily, tak nevím nevím.... Většina fórků je velmi tělesných, spočívají v různých pádech, nárazech a zejména několikanásobných ranách do rozkroku. A vůbec celý film má charakter grotesky, navíc jede ve zběsilém tempu a je v podstatě jen nekonečnou honičkou, z které vytrhnou snad jen dvě tři poklidnější scény (jako je třeba návštěva Roddyho u Ritiny rodiny). Dospělé potěší pár obligátních odkazů na jiné filmy (např. závěrečná scéna druhého Terminátora - jen v podání Ritiny lodi místo Arnolda). Film je relativně krátký a tak nemá kdy začít nudit, přesto mu však do dokonalosti pixarovek nebo Wallace a Gromita něco chybí. Není nijak zvlášť originální ani třeskutě vtipný, takže nadšením hýkat můžou leda tak děti (teda kromě těch, co byly se mnou v kině). Dabing je celkem vydařený, při pohledu na zajímavý anglický dabing ale zamrzí, že k nám do kin film nejde i v originále.(15.12.2006)

• - Andy Serkis porazil v souboji o postavu Spika velikána Williama Shatnera a Roberta de Nira. (imro)

• - Spláchnutý byl prvním počinem Aardmanu kompletně vyrobeným v počítačích namísto obvyklé plastelíny. Speciální software dodával jednotlivých modelům povrchové struktury, které vypadají jako ručně modelovaná plastelína. Počítače bylo nutné použít, protože velkou úlohu ve filmu má voda, se kterou se v stop motion animaci nedá prakticky počítat. (imro)

• - Mega drahý animák za 149 milionů dolarů vytvořili Aardman Animations v koprodukci s DreamWorks, které však už patřilo Paramountu. Během úvodního víkendu promítání zanechali diváci v pokladnách amerických kin jen 18,8 mil. dolarů. I když to byla nejlepší premiéra v historii Aardmanu, stačilo to jen na třetí místo. Celkový obrat v USA se vyšplhal na 61,3 milionu a navzdory mezinárodním tržbám si film na sebe v kinech nevydělal. (imro)