Spláchnutej

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

• kinej

Tak ani Spláchnutej neprolomí mojí averzi k digitálně animovaným filmům. Kromě Finding Nemo nemůžu o žádném říct, že by mě pobavil. Nemůžu ani říct, jestli je některý lepší než další, protože mi přijdou všechny skoro stejné. Spláchnutej měl potenciál se nějak odlišit, ale ani on nevybočuje nijak z řady. Myslím, že mu dokonce téměř úplně schází humor. 2 hvězdičky filmu dám jen kvůli zpívajícím slimákům. Napsal jsem to asi už u více těchto digitálů, ale napíšu to i tady, chybí mi v tom prostě kumšt. Nejlepší animované filmy poslední doby, nepočítám-li japonské anime, jsou Trio z Belleville, Wallace & Gromit, ale také české Fimfárum.(16.5.2007)

Nejvtipnější film z londýnského podsvětí! Přesněji z Londýna pod Londýnem, kde autonomně existuje početné krysí společenství a kde domácí krysa Roddy prožije největší dobrodružství svého života. Jeho zprvu nedobrovolnou společnicí bude sexy krysa Rita se sexy hlasem Kate Winslet (což je nejen sexistické, ale i zoofilní, ale nemůžu si pomoct). Stranu zla zastupuje Žabák s natvrdlými komplici a francouzsky slizským bratrem (nic proti Jeanu Renovi). Jako společný potomek Aardmanů a Dreamworks nedopadl Spláchnutej nejslavněji, z řady animáků, rojících se v poslední době jako slimáci po dešti, přesto vyčnívá. Má hlavně úžasný spád. Sotva jsem se rozkoukal, zjistil, co je hlavní hrdina zač, uběhlo dobrých třicet minut. Rychlost střídání akce, dialogů a humoru během následujících padesáti minut připomínalo to jízdu rourou. Nikoliv odpadní. Animace není z nejúžasnějších, postavy vypadají jednoduše, ale potěší množství detailů, často nepostřehnutelných a pouze svědčících o zápalu, s jakým byl film tvořen. Hned během prvních pár minut si ti bystřejší mohou všimnou plyšového Gromita, DVD s peckami jako Deat is Venice 2: Zombi a ta rybka hledající svého otce vám jistě taky něco připomene :-). Těchto vtípků pro odrostlejší není mnoho, rozhodně méně než v průměrném (existuje vůbec takový?) filmu od Pixaru. Převažují legrační pády, škleby, nárazy… prostě budete rádi, když občas zazní i nějaká ta vydařená hláška (moje nejoblíbenější: „Scrabble!“), když nějaký šváb pronese do kamery s kamennou tváří smrtelně vážně míněnou větu, když slimáci začnou zpívat „Don’t Worry Be Happy“ apod. Jsou to střípky, nu, bída nás naučila vážit si jich. Spláchnutej nezapře svůj britský původ – kromě hlasů převážně britských herců, stylovým prostředím, dokonce i oblečením (britské džíny Kate, vlastně Rity, byly neodolatelné) a třeba i implementováním odvěké francouzsko-britské rivality (dialog francouzských žabáků: -vyrazíme hned... -a co bude s večeří? -...vyrazíme za pět hodin). Nakonec toho není až tak málo, no, čtvrtá hvězdička je stejně jenom za Kate (sakra, tohle už začíná zavánět obsesí). 75% Zajímavé komentáře: castor, MeGaBiTe(26.4.2008)

Zo začiatku som mal menší problém s nie práve najkrajšou animáciou, ale ani to nezabránilo mojej celkovej spokojnosti. Veď napokon animácia nie je taká dôležitá. Keď to má dobre napísané postavy, nejaký ten príbeh a hlavne veľké množstvo vtipných momentov, tak sa nemáme o čom baviť (veď aj taká Futurama a ostatné jej podobné seriály majú animáciu jednoduchú, ale vtipnosť je obrovská). Vôbec som sa počas filmu nenudil, skôr som sa divil ako ma to celé tak veľmi baví. Podarené kanálové dobrodružstvo a mňa najviac bavili žabiaci z Francúzska.(22.7.2011)

Vizuálne okúzľujúci plastelínový animák až po okraj preplnený Aardmanovskými nápadmi. Nie je vyhranení len pre deti, čo vôbec nie je na škodu. Tvorcovia ho okorenili veľmi príjemným britským humorom a úprimne ma pobavili aj mnohé odkazy na rôzne filmy. A môj záverečný verdikt: K svetovej animáckej TOP sa asi Spláchnutý nezaradí, no mňa skutočne prekvapil a zabavil natoľko, že mu s kľudným svedomím môžem udeliť zaslúžených päť hviezdičiek. Don't worry, be happy!(24.10.2007)

Krysáci versus žabáci. Konečně zábavný animák. Ač mě všechny ty poslední dobou tolik protlačované a vychvalované 3D animáky nikdy nijak nenadchly (s vyjímkou Toy Story a veverky z Ice Age, ale to jsem byl ještě sám dítě), tenhle se mi dost líbil. Zčásti také perfektním převážně britským dabingem. A také tím, že narozdíl od všech těch 'pecek' tenhle film vsadil spíše na samotný humor (a nejen imbecilní pro děti ze školky) než na efekt. I find everyone's pain amusing, except my own... I'm French!(28.12.2007)

• - V domě Rity si lebedí za sporákem brouk a čte si Kafkovu Proměnu - v této povídce se hrdina jednoho rána probudí jako brouk. (xjane)

• - Podle jednoho ze zakladatelů Aardmanu, Petra Lorda, původní koncept filmu obsahoval také piráty. Jelikož smlouvu na film podepsali v roce 2000, vedení studia DreamWorks prohlásilo, že na trhu není místo pro film s mořskými vlky. To však bylo ještě několik let před mega úspěchem série Piráti z Karibiku a s rozpracovaným projektem se uz téměř nedalo hýbat. (imro)

• - Hugh Jackman poskytl svůj hlas také slimákům, které Roddy poprvé potká po spláchnutí do kanálu. (HellFire)