Spláchnutej

Flushed Away

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

Nenáročná hříčka s celkem milými postavami (propracovanosti a roztomilosti Wallace a Grommita ovšem nedosahují) a dobrým tempem ve scénách, kde někdo někoho honí, něco s něčím bojuje atd. Následující morální poučení (nemít kamarády - jó to vadí, to vadí) je povinnost pro dětičky. Záležitostna jedno pokoukání.(8.12.2006)

• tron

„Je to blázon. Ale je to moja rodina.“ Pri pozeraní SPLÁCHNUTÉHO som si spomenul na kultovú vetu Marlona Branda. „Dajte mu ponuku, akú neodmietne.“ Britské filmové štúdio Aardman sa stalo legendou vďaka plastelínovým krátkometrážnym i celovečerným snímkam (SLEPAČÍ ÚLET, WALLACE & GROMIT: PREKLIATIE KRÁLIKOLAKA). Boli to hity s krásnou „ručnou“ vizuálnou stránkou, rozkošnými nápadmi a kvalitnými scenármi. Niečo ako Pixar, ale olepený plastelínou. Potom zrazu štúdio dostalo ponuku, aká sa neodmieta – oslovil ho Steven Spielberg (a jeho DreamWorks) s ponukou na SPLÁCHNUTÉHO. Bohužiaľ to, čo vyzeralo ako megageniálna ponuka, sa v kine zmenilo na fiasko. SPLÁCHNUTÝ jednak nie je plastelínový (hoci tak občas vyzerá). Keď si zvyknete na absenciu starej dobrej plastelíny, uvedomíte si, aký slabý to má scenár. To všetko tu už bolo, jednanie postáv je nelogické, inokedy zdĺhavé a otravné. No a lepšie to už nebude. Nesympatické postavy (dabované Hughom Jackmanom, Kate Winslet, Andym Serkisom, Ianom McKellenom, Jeanom Renom a Billom Nighym!), nudné poučky o sile rodiny a priateľstva a chýba tomu vnútorná logika (chápem, že keď potkan môže v rozprávke hovoriť, asi môže aj telefonovať z mobilu - ale aj tak!). Usmieval som sa len občas a skutočne baviť ma bavili len scény so slimákmi.(22.11.2009)

Nikterak náročné téma, zajímavý námět, příjemná zábava, animace, kterou mám rád [Slepičí úlet, Walace a Gromit]. Jediné, co mne mrzí, tak dabing, který sice nebyl špatný, ale slyšet všechny ty herecké hvězdy v původním znění - to prostě láká :)) Bill Nighy, Jean Reno, Ian McKellen, Kate Winslet, David Suchet ...(13.1.2007)

Aardmani jsou mistři animované grotesky a zběsilé kousky které předvádí s plastelínou se jim velice dobře povedlo přenést i do CGI formátu. Na rozdíl od Pixaru se nesnaží vymyslet pro film nějaký příběh, ten tady de facto neexistuje a je jen záminkou pro blbnutí v kanálnickém městě, které je složené ze všeho co lidi vyhodí a které obývají zvířátka jaká by si jako domácí mazlíčky vybral jen málokdo - krysy, slimáci a žáby. Vtipem se tu rozhodně nešetří, zastávky prakticky neexistují a když má přijít nějaký patetičtější moment tak ho vždycky spolehlivě zvrhnou roztomilí slimáci kteří tu tvoří jakýsi chór dotvářející hudební podkres scén. Zapamatovat si z filmu něco déle než doběhnou závěrečné titulky je nemožné, ale před nimi (a i během nich - slimáci se činí) je veselý úsměv na tváři zaručený. 7/10(14.6.2007)

Zpočátku jsem chtěl dát za to "high five" na konci čtyři, ale pak jsem si to rozmyslel - přece jen to tak úžasné nebylo. Řekl, bych, že se jedná o animák převážně pro děti a na rozdíl od nějakých jiných animovaných filmů je toho zde pro dospělé relativně málo. Co mě potěšilo, bylo už zmíněné "hifajvování" a parodie na francouze, které vévodilo jméno L´Frog (vrtá mi hlavou jestli chyba - měl by to být Le Frog - je chybou samotného filmu anebo jen českých titulků).(8.12.2006)

• - V domě Rity si lebedí za sporákem brouk a čte si Kafkovu Proměnu - v této povídce se hrdina jednoho rána probudí jako brouk. (xjane)

• - Hugh Jackman poskytl svůj hlas také slimákům, které Roddy poprvé potká po spláchnutí do kanálu. (HellFire)

• - Spláchnutý byl prvním počinem Aardmanu kompletně vyrobeným v počítačích namísto obvyklé plastelíny. Speciální software dodával jednotlivých modelům povrchové struktury, které vypadají jako ručně modelovaná plastelína. Počítače bylo nutné použít, protože velkou úlohu ve filmu má voda, se kterou se v stop motion animaci nedá prakticky počítat. (imro)