Spláchnutej

Flushed Away

Spláchnutý

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / USA, 2006, 86 min

Zo začiatku som mal menší problém s nie práve najkrajšou animáciou, ale ani to nezabránilo mojej celkovej spokojnosti. Veď napokon animácia nie je taká dôležitá. Keď to má dobre napísané postavy, nejaký ten príbeh a hlavne veľké množstvo vtipných momentov, tak sa nemáme o čom baviť (veď aj taká Futurama a ostatné jej podobné seriály majú animáciu jednoduchú, ale vtipnosť je obrovská). Vôbec som sa počas filmu nenudil, skôr som sa divil ako ma to celé tak veľmi baví. Podarené kanálové dobrodružstvo a mňa najviac bavili žabiaci z Francúzska.(22.7.2011)

Povedený animák, na kterém je zatraceně znát, že pochází z dílny studia Aardman, které se proslavilo filmy s Wallacem a Gromitem. Plastelínu tentokrát vyměnili za jedničky a nuly , přesto je ale animace díky "trhané" mimice a texturám hodně podobné právě té stop-motion animaci s plastelínovými figurkami a filmu to jen prospívá. Samotný film je, ač tentokrát spíše více zaměřený na dětské publikum, místy zatraceně vtipný, po většinu stopáže hodně zábavný a téměř nepřetržitě hravý a vynalézavý. Spoustu gagů jsme sice viděli už někde jinde, najdou se ale i opravdové perly. Příběh je klasickou moralitkou, která děti poučí o pravých hodnotách a správném charakteru, to je ale už takové nezbytné zlo, které k animákům neodmyslitelně patří. Hlavně že to moralizování není nijak extra rušivé a film přes pár infantilních úletů po celou půldruhou hodinu spolehlivě baví. Další Wallace a Gromit se sice nekoná, ale i tak to je Spláchnutej jedním z těch výrazně lepších animáků. 70%(27.5.2009)

Britská animovaná škola (legendární Aarmand Animations) se nezapře ani v tomhle módním klonu počítačově tvořené animace. Svěží britsky suchý humor, asi nejlépe zvládnuté odkazy ke známým dílům světové kinematografie (nemůže chybět James Bond, ale potkáte tu i rybku Nema, myší hrdinové vám dají vzpomenout na Batmana, film Já, robot a mnohé a mnohé další...), úchvatná je animovaná expozice Londýna (Piccadilly Circus s těmi nezaměnitelnými reklamami...), rouhačské narážky na královskou rodinu, geniální zpívající slimáci, moře vychytávek, spousta gagů a milých karambolů vyplývajících z paradoxů myšího života v lidském světě... Zkrátka Spláchnutej je pro mne (jdoucí ve stopách nedostižného, ale klasicky animovaného, Slepičího úletu) nejlepší počítačově animovaný film, co jsem kdy měl tu čest spatřit... Podobné filmy: Ratatouille, Slepičí úlet, Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka(21.10.2007)

aj ked ardmani upustili od mojej oblubenej plasteliny nedopadli az tak zle. splachnuty je pozeratelny, vtipy su dokonca miestami velmi trefne a obcas aj zaujimave na rozlusknutie (anglicania prehrali vo finale na penalty - anglicania vzdy prehravaju na velkych turnajoch na penalty atd.)...bavil som sa :)(6.1.2007)

Zábavné dobrodružné fantasy, které je možná tak trošku alegorií. Animačně mě postavy úplně neoslovily, svět jinak vypada pěkně, ale krysáci, zabaci nevím no. Příběhově klasika, která má v sobě ale pěkný dobrodružný spád a člověk si to s postavami užívá. Slimáci jako zpěváci a vedlejší podkres byli sice jakz takz fajn, ae na me ti porád byli slimáci, takze fujtajbl :) Trochu se mi nepozdávala proměna Sida po charakterove strance, behem doby, co byl hlavní hrdina pryč z bytu. Ale jinak jsem se slušně bavil. Nakonec se mi nejvíce líbil hromotlucký albín a jeho poznámky vůči příliš hyperaktivnímu parťákovi.(28.11.2015)

• - Když si Roddy vybírá DVD, na polici se mihnou filmy od DreamWorks jako třeba Shrek. Můžeme zde ale vidět i neexistující parodii na Batmana - Ratman. (Mr.Dogman)

• - Ve filmu se objevují tři odkazy na komiksové charaktery. Modrožlutý kostým na začátku filmu odkazuje na postavu Wolwerina, fráze „Je to pták, ledatlo…“ na Supermana a zvolání krysáka „Do ratmobilu“ na postavu Batmana. (Lorge)

• - Celkový počet digitálních modelů přesáhl tři tisíce, což je oproti běžnému animovanému filmu od DreamWorks (které má na svědomí například Shreka) skoro dvojnásobek. (CrypzzXD)