Želvy mohou létat

Drama / Válečný

Írán / Francie / Irák, 2004, 98 min

Shahriar Assadi

Bahman Ghobadi

Luxusní drsný film z Kurdistánu z doby války v USA Irák. Děj se odehrává v uprchlickém táboře mezi dětmi, kdy sledujeme jejich denní život a starosti které jsou dětem i dospělým v západních zemích neznámé. Výborné herecké výkony, které ale nesvádějí k prvoplánovitému dojáku. Nejdrsnější scénou pro mě byla záchrana dítěte z minového pole, drsné napětí kdy to bouchne a pod kým. Doporučuju.(28.6.2010)

Na filmu nejvice ocenuji, myslim, ze celkem dobre ztvarnenou atmosferu. Tu podporuje vyborna kamera a solidni rezie. Jako nejvetsi zklamani vnimam to, ze i pres silny namet me film nijak vyrazne neoslovil. I kdyz mi byl tento region vzdy blizky. A nevim do jake miry za to muze Satelit, ktery byl v mych ocich nesympatak od zacatku do konce.(3.3.2010)

Pan Satelit je sice otravný a poměrně vadí, ale ostatní výkony herců jsou až magické (stačí jen pohled některého z hlavních představitelů a vím vše). Ano, některé dialogy můžou být naučeně odříkané a příběh prvoplánový, ale pokud bychom znali hlubší souvislosti a zažili si život v uprchlickém táboře, jistě bychom výše uvedené nemuseli napsat (jaký stejný snímek s tímto tématem, původem a dějem znáte?). Přeji všem, aby se na tento neskutečně silný film koukli ještě jednou a spolu se mnou se ponořili do třeskuté atmosféry hlouběji a pochopili...(28.8.2009)

Zimomriavky a slzy ma sprevádzali počas viacerých scén tohto filmu. Tá drsná atmosféra kurdského utečeneckého táboru bola naozaj silná. Satelit na mňa miestami pôsobil ako despota, ale asi takého vodcu práve všetky tie osirelé deti potrebovali, aby dokázali aspoň ako tak prežiť - aj keď paradoxne ich živobytím bolo zbieranie nášlapných mín. Do toho všetko zasahuje príbeh Agrin, Hengova a Rigy, ktorí sa zrazu zjavia v tábore. Práve táto tajomná trojica bola podľa mňa vynikajúcim hnacím motorom celého filmu, lebo práve v nich bol vyjadrený celkový symbolizmus celého utrpenia počas Sadámovho režimu, ktorý bol pre Kurdov hotovou katastrofou. Práve Kurdi najviac napokon vyťažili z americkej invázie do Iraku a po rokoch krutosti sa dočkali napokon v rámci Iraku dokonca autonómie v severnej časti krajiny. Film bol však nesmierne silnou výpoveďou prostredníctvom očí tých najnevinnejších obetí vojny - teda detí.(17.3.2014)

Film ma uchvátil svojou surovosťou a bezprostrednosťou, ktorá sa vyrúti na začiatku a neprestajne bije do očí každou ďalšou scénou. Pre mňa osobne je nepochopitelné ako je možné vôbec takýto film natočiť, pretože detský predstavitelia evidentne svoje úlohy nehrajú ale proste robia to čo by robili bez kamier.(2.1.2008)

• - Jde o první film natočený v Iráku po pádu Sadáma Husajna. (hippyman)

• - Každý detský predstaviteľ vo filme bol v skutočnosti utečencom. (Karush)

• - Vo filme veľakrát spomínané červené rybky sú jedným zo symbolov Nowruzu, Nového roka v Iráne, a symbolizujú život bez života. Sviatok sa oslavuje 20. marca, v deň amerického útoku na Irak (20. marec 2003). (Karush)