Želvy mohou létat

Drama / Válečný

Írán / Francie / Irák, 2004, 98 min

Shahriar Assadi

• WANDRWALL

Jedni kladou nášlapné bomby, které jiní vyrábějí, a spokojeně si pak svých výdělků užívají v teple svých domovů, dál se o to co vyrovili nezajímají. Vojáci nakladou "nášlapáky" pracně tam, kde je zase pracně sbírají tamní, aby si vydělali nějaký ten peníz za prodání je těm, co je ještě budou potřebovat. Nejen na Turecko-iránské hranici mají informace cenu zlata! Ještě že mají v utečenských táborech naději, že jim Američané pomohou, ale pokud nemají ropu, tak jim zase Američani nemohou nabídnout solidární akci - "Ropa za potraviny!". ***Kurdové jsou na Zemi nejpočetnější etnikum, které nemá vlastní stát. (1.10.2010.)(1.10.2010)

Zajímavý a ne zrovna příjemný výlet do kurdského tábora, obývaného dětmi, které mnohdy musí řešit věci dospělých navíc zveličených otřesnými podmínkami. Přesto však film příliš na pilu netlačí, často se naskytnou i úsměvné situace a hlavně krásná kamera dokáže vytvořit ze špinavého a vyprahlého prostředí doslova divy.(28.8.2009)

Názor na situaci se nezměnil, jen trochu obohatil. Syrovost výjevů byla sugestivní a některé scény (utopení dítěte, mina - lekl jsem se jak kráva) skutečně jedinečné, ale jakýkoli film, který bude vyprávět o uvřískaných malých parchantech u mě nikdy velkou naději na úspěch mít nebude. Solidní 3.(24.7.2008)

Mě do tohoto jinak drsně realistického snímku naprosto nezapadají nadpřirozené schopnosti Kaka a strašně mi to vadilo. Jinak to byl velmi silný zážitek.(3.1.2009)

Film o dětech, natočenej dětskýma očima, dojemnej, bez snahy dojmout. Děti bez rukou, nohou, děti slepý a jinak postižený (nejen tělesně) se v něm proháněj jen tak mimoděk, že vám jich není ani líto, protože ony samy se taky nelitujou. Děti, pro něž je dětství na jednu stranu to tam, a na druhou je v nich tak moc dítěte, jak to jejich věku přísluší. "Matiku už uměj, teď se musej naučit střílet."(5.8.2010)

• - Vo filme veľakrát spomínané červené rybky sú jedným zo symbolov Nowruzu, Nového roka v Iráne, a symbolizujú život bez života. Sviatok sa oslavuje 20. marca, v deň amerického útoku na Irak (20. marec 2003). (Karush)

• - Každý detský predstaviteľ vo filme bol v skutočnosti utečencom. (Karush)

• - Jde o první film natočený v Iráku po pádu Sadáma Husajna. (hippyman)