Ted Masters - pilot Air Force je sestřelen nad územím státu na středním východě a uvězněn. Americká vláda má samozřejmě zájem na jeho osvobození, a proto do oblasti vysílá Doga - žáka Teda Masterse, aby ho vysvobodil z vězení. Jak vše dopadne již uvidíte v "topgunovském" filmu Ocelový orel. (oficiální text distributora)

choze

"NE, TOHLE JE NĚCO JINÝHO NEŽ BYL ÍRÁN. TEĎ MÁME V OVÁLNÉ PRACOVNĚ CHLAPA, CO SE NEPODĚLÁ Z NĚJAKEJCH MRZÁCKEJCH ZEMIČEK..." Ať žije ultra zelený rok amerického filmu, rok 1986, kdy vznikly parádní armádní agitky a reaganovské akčňáky BOJOVÉ NASAZENÍ (s Clintem Eastwoodem a hláškou:"UTRHNU TI HLAVU A NASERU DO KRKU."), TOP GUN či jeho starší, levnější bratříček ŽELEZNÝ OREL (a kdy jedni vesmírní mariňáci vykydlili jednu planetu od vetřelců). Zatímco TOP GUN mě ani po opakovaném shlédnutí nijak neoslovil, ŽELEZNÉHO ORLA (uvedeného půl roku před ním, aby si nekonkurovali) jsem si hned na poprvé zamiloval. Zlatá mládež, která si vesele půjčuje F-16 z letecké základny a za doprovodu brutálního popíku 80. let a za hlášek jako "TADY ŽELEZNÝ OREL. JSEM VELITEL AMERICKÉ PŘEPADOVÉ JEDNOTKY." nebo "PRÁVĚ JSTE PŘIŠLI O RAFINÉRII. LETOS BUDOU NAFTU DOVÁŽET." zdemoluje půlku Blízkého východu, to jsem tedy v pubertě mohl a pobaví mě to i dnes. I když se to pro mě postupem času proměnilo z akčního filmu ve výbornou nechtěnou komedii, v níž obzvlášť excelují zuřivě přehrávající Louis Gossett Jr. (který ustál všechny díly série) a David Suchet jako ten zlý turban. Nekažte si ale dobrý dojem nevýraznými pokračováními, i když ten bizarní souboj starožitných letadel s moderními stíhačkami ve trojce se hned tak nevidí. Mrkněte na tuhle geniální recenzi http://www.ruthlessreviews.com/reviews.cfm/id/809/page/iron_eagle.html, která vám mj. vtipně prozradí, proč je tohle jeden z nejteploušštějších filmů všech dob. ()

B!shop

Tenhle film se neda brat moc vazne, ale jakmile clovek pristoupi na to, ze to je spis takova pohadka, bude se dobre bavit. A jelikoz jsem vedel, do ceho jdu, protoze jsem film uz kdysi videl, tak jsem se dobre bavil. Herci jsou totiz v pohode, potesi hlavne Suchet, kterej Poirota nepripomina ani v nejmensim. Dalsi klad je docela sviznej dej, slusna zaverecna bojova pulhodinka a chytlava svizna hudba. Proste nenarocna zabava, za slusny 4*. ()

Gemini

Blbý A Blbější sice přišli nějakých osm let po téhle podívané, ale přesně takové pocity budete mít z trilogie o železných ptácích. Ne snad v rámci vztahů mezi jednotlivými díly, ale z každého jednotlivého kusance tohohle steaku, který by potřeboval pořádně rozbušit, ochutit a tepelně upravit, aby z něj bylo něco víc než jakási ubohá verze Top Gunu pro teenagery, nepokrytě zvoucí chlapce ledva dokončivší střední školu (čili v porovnání kvalit amerického a českého vzdělání zhruba na úrovni druháku) do řad armády, letectva či podobné šlechetné instituce bránící demkoracii, rodinné hodnoty a víru v toho jediného pravého boha ve všech koutech světa. ()

MartinezZ odpad!

Druhý a třetí díl byly prostě jen Béčka, sice poměrně špatné a s úděsným dabingem (i když na dobu, kdy to u nás šlo, to byl asi zázrak), ale oproti tomuto prvnímu filmu to byla mistrovská díla. Považovat tohle za béčko by byla urážka špatných filmů. Parta fakanů, zosnovujících s jedním pošahaným černochem bitevní vřavu ve stíhačkách, je už příliš. ~~~ V titulcích mi tak akorát chybí informace: Film byl testován na zvířatech. Všech deset retardovaných šimpanzů spáchalo sebevraždu. ()

Derek

rok 1986 bol i v znameni mini suboja medzi IRON EAGLEom a TOP GUNom. Zelezny orol mal vacsi rozpocet a pribeh ktory by sa pozdaval vsetkym narodne zalozenym amarickym divakom, lebo ide o zachranu zostreleneho americkeho pilota a nakopanie zadku arabskym "teroristom" ktorym pomahaju sovieti o co sa postara syn (!) zostreleneho pilota za pomoci svojich spoluziakov zo skoly (!!). takto to znie pekne, ale to by za kamerou nemohol stat Sidney J. Furie ktory je uplne bezradny ako v akcnych scenach tak i vo vsetkom ostatnom. dnes sa to mu neda upriet urcity sarm, vdaka obrovskej naivite, ale mna to vacsinou len nudilo. Top Gun toho roku (i vdaka Tony Scottovy ktory bol co sa tyka kvalita uplne inde ako Furie) z orla spravil akorat tak Zeleznu Sliepku... ()

• Letouny F-16 mají na směrovce kód "BA". V roce 1986 používali tento kód letouny RF-4 ze základny Bergstrom v Austinu v Texasu, F-16 na této zakládně nosili označení "TX" a označení "BA" nikdy neměly. (Cheeker)
  • Natáčelo se ve Fillmore a na letišti Camarillo v Kalifornii a také v Izraeli. (Cheeker)