Železný orel

Iron Eagle

Akční / Thriller / Válečný

USA / Izrael / Kanada, 1986, 117 min

Tento první díl Železného orla je dle mého mínění úplně best. S každým dalším dílem kvalita klesá. Vše je to o klukovi, který líta potají se svím otcem v F-16. Následně se jeho otec dostane do zajetí a jeho syn ho letí zachránit. Vše ovšem dopadne dobře a tatínek se synáčkem se vrátí domů. Pro ty co mají rádi letadýlka, nebo pro ty co se v mládí toužili stát piloty, je to naprosto úžasný film!(25.10.2009)

Naprosto věrné své době a svému žánru. Mám pocit, že natočit smysluplný film o bojových letadlech popřípadě o osudech jejich pilotů je nemožné, protože to vždycky bude minimálně z poloviny fantasmagořina na podporu děje. Právě pro to mám o něco radši Iron Eagle než romanticky laděný Top Gun. Je tu úplně všechno, co má podobná pohádka mít, uvězněného vojáka, vysloužilého experta, super nadaného "ne"pilota a spoustu medu na zalepení těch pár povedených hlášek. Pro mě má film své kouzlo i dnes a pro povedený soundtrack ( Queen nebo Twisted Sister ) dávám o bodík víc.(29.7.2012)

• Psycho.R

Filmy o letadlech mě nikdy moc nebrali. Železného orla jsme měli doma na VHS snad 30 let a já se podíval až nyní. Je to taková béčková ptákovinka, ale moc mě to nepřesvědčilo, že bych chtěl vidět pokračování. Ovšem milé bylo jméno jedné ze dvou hlavních postav - Čapí, to je tak krásné, že bych si to opakoval stále dokola :D.(29.6.2018)

• jjjerry

Prvně jsem to viděl jako dítě, byl jsem nadšený. Stíhačky, "amerika", kde je možné skoro všechno. Podrženo fajnovou muzikou. Nnedávno jsem viděl kousek v tv a nedalo se na to koukat. Většina herců bohužel neumí hrát. Vše je trošku přehnané. Dneska mě nejvíc vadí ta "idealizace" USA na právo světového vůdce a kdo je jiný, je automaticky špatný.(13.6.2014)

• MartinezZ

Druhý a třetí díl byly prostě jen Béčka, sice poměrně špatné a s úděsným dabingem (i když na dobu, kdy to u nás šlo, to byl asi zázrak), ale oproti tomuto prvnímu filmu to byla mistrovská díla. Považovat tohle za béčko by byla urážka špatných filmů. Parta fakanů, zosnovujících s jedním pošahaným černochem bitevní vřavu ve stíhačkách, je už příliš. ~~~ V titulcích mi tak akorát chybí informace: Film byl testován na zvířatech. Všech deset retardovaných šimpanzů spáchalo sebevraždu.(21.5.2011)

• - Během scény, kdy Doug (Jason Gedrick) s Cessnou 150 a Knotcher (Michael Bowen) na motorce jedou závod hada, Cessnu 150 pilotoval proslulý akrobatický pilot Art Scholl, který se zabil později téhož roku, když natáčel s jeho letadlem Pitts S-2 scénu s plochou vývrtkou pro film Top Gun (1986). (Cheeker)

• - Na HUD (průhledový displej) se zobrazuje SIM, což znamená, že radar a systémy ovládání zbraní jsou v modu simulace. Ve skutečném boji by se tam ukazovalo ARM. (nowizz)

• - Nepřátelské MiGy si rovněž zahrály izraelské letouny - IAI Kfir. Americké letectvo několik těchto letounů používalo při výcviku na elitní škole Top Gun, kde hráli roli agresorů. (Foxhound#1)