Železný orel

Iron Eagle

Akční / Thriller / Válečný

USA / Izrael / Kanada, 1986, 117 min

• jjjerry

Prvně jsem to viděl jako dítě, byl jsem nadšený. Stíhačky, "amerika", kde je možné skoro všechno. Podrženo fajnovou muzikou. Nnedávno jsem viděl kousek v tv a nedalo se na to koukat. Většina herců bohužel neumí hrát. Vše je trošku přehnané. Dneska mě nejvíc vadí ta "idealizace" USA na právo světového vůdce a kdo je jiný, je automaticky špatný.(13.6.2014)

Tomuhle snímku jsem se dlouho vyhýbal. Jako milovník bojové letecké techniky jsem tušil, že budu spíš zklamanej než nadšenej. Nakonec se nedostavilo ani jedno. Film je udělanej pro mladý kluky co nemaj o letadlech ani páru, a náramně se baví u akčních filmů s hudbou 80. let. To že si z americké letecké základny půjčí kluk a strejda dvě, v té době nejmodernější letadla na světě a nikomu to nevadí, nad tím se ostatní můžou jen pousmát. Každopádně nemůžu dát míň než průměr, už jen kvůli těm senzačním F 16.(25.11.2013)

Dnes už klasické letecké béčko, které i po letech dokáže pobavit, především letečtí zasvěcenci při pohledu na tento snímek musí jen kroutit hlavou a nahlas se smát. Díky bohu aspoň za dobrého záporáka v podobě Davida Sucheta. Ono se popravdě ani nejde nesmát - je to suprová reklama na F-16, no uznejte sami, které jiné letadlo dokáže s ani ne plnou výzbrojí vybombardovat jednu arabskou zemi za cenu minimálních ztrát? Tehdejší výrobce General Dynamics na tím filmem musel slintat blahem. Samozřejmě v tom pomáhá i klasická imbecilita filmových záporáků, co netrefí ani vrata od stodoly. Dalším úžasným momentem je dokonalá demokracie na americké letecké základně, kde si každý může dělat co chce, i vypůjčit (šlohnout) ostře vyzbrojenou stíhačku a jít do vlastní soukromé války. K tomu prďácký soundtrack s hitovkama 80. let. Člověk prostě nemůže mít tenhle film nerad :D(5.4.2010)

Tento první díl Železného orla je dle mého mínění úplně best. S každým dalším dílem kvalita klesá. Vše je to o klukovi, který líta potají se svím otcem v F-16. Následně se jeho otec dostane do zajetí a jeho syn ho letí zachránit. Vše ovšem dopadne dobře a tatínek se synáčkem se vrátí domů. Pro ty co mají rádi letadýlka, nebo pro ty co se v mládí toužili stát piloty, je to naprosto úžasný film!(25.10.2009)

• Gemini

Blbý A Blbější sice přišli nějakých osm let po téhle podívané, ale přesně takové pocity budete mít z trilogie o železných ptácích. Ne snad v rámci vztahů mezi jednotlivými díly, ale z každého jednotlivého kusance tohohle steaku, který by potřeboval pořádně rozbušit, ochutit a tepelně upravit, aby z něj bylo něco víc než jakási ubohá verze Top Gunu pro teenagery, nepokrytě zvoucí chlapce ledva dokončivší střední školu (čili v porovnání kvalit amerického a českého vzdělání zhruba na úrovni druháku) do řad armády, letectva či podobné šlechetné instituce bránící demkoracii, rodinné hodnoty a víru v toho jediného pravého boha ve všech koutech světa.(31.10.2006)

• - Do role Douga Masterse byl zvažován Emilio Estevez. (Cheeker)

• - Žádná ze zbraní na F-16 ve filmu nevyžaduje zaměřování radarem. (Cheeker)

• - Na HUD (průhledový displej) se zobrazuje SIM, což znamená, že radar a systémy ovládání zbraní jsou v modu simulace. Ve skutečném boji by se tam ukazovalo ARM. (nowizz)