Železný orel

Iron Eagle

Akční / Thriller / Válečný

USA / Izrael / Kanada, 1986, 117 min

• jjjerry

Prvně jsem to viděl jako dítě, byl jsem nadšený. Stíhačky, "amerika", kde je možné skoro všechno. Podrženo fajnovou muzikou. Nnedávno jsem viděl kousek v tv a nedalo se na to koukat. Většina herců bohužel neumí hrát. Vše je trošku přehnané. Dneska mě nejvíc vadí ta "idealizace" USA na právo světového vůdce a kdo je jiný, je automaticky špatný.(13.6.2014)

Tomu řikám poctivej film! A když sem si teď po tolika letech sehnal úžasnej song z filmu od Rainey Haynes - Old Enough to Rock and Roll, která hraje na začátku filmu během závodu v kaňonu........... Nemám co dodat, tenhle film můžu i dnes............ A ten kdo píše, že jako dítě to měl rád a dnes dává odpad, může jít tak akorát do prdele....! Jinak Hercule Poirot v roli hlavního záporáka je už jen třešnička na dortu.(14.12.2011)

Dnes už klasické letecké béčko, které i po letech dokáže pobavit, především letečtí zasvěcenci při pohledu na tento snímek musí jen kroutit hlavou a nahlas se smát. Díky bohu aspoň za dobrého záporáka v podobě Davida Sucheta. Ono se popravdě ani nejde nesmát - je to suprová reklama na F-16, no uznejte sami, které jiné letadlo dokáže s ani ne plnou výzbrojí vybombardovat jednu arabskou zemi za cenu minimálních ztrát? Tehdejší výrobce General Dynamics na tím filmem musel slintat blahem. Samozřejmě v tom pomáhá i klasická imbecilita filmových záporáků, co netrefí ani vrata od stodoly. Dalším úžasným momentem je dokonalá demokracie na americké letecké základně, kde si každý může dělat co chce, i vypůjčit (šlohnout) ostře vyzbrojenou stíhačku a jít do vlastní soukromé války. K tomu prďácký soundtrack s hitovkama 80. let. Člověk prostě nemůže mít tenhle film nerad :D(5.4.2010)

Kterak se mladíček pilotem stal aneb jak ukrást tajná data USAF. Film jako celek nepůsobi až tak špatným dojmem, ale obsahuje hrozné množství chyb a vychvalování USA. Úplně nesnášim, když Američani cpou do filmů, jak jsou nejlepší, všechno vědí, všechno znají a ostatní jsou debilové. Spoiler:Kluk čerstvě po maturitě sedne do F-16 a začne sestřelovat všechny a všechno ostatní kolem sebe jak na běžícím pásu. Kdyby alespoň ty letadla měli správně. Když nemáme MiG-23, dáme tam IAI Kfir a budeme ho za "třiadvacítku" vydávat. Proč teda nenechali Kfir Kfirem? A film obsahuje další spoustu chyb a momentů, nad kterými člověk kroutí hlavou, ale za chvíli se tomu začne smát.(6.8.2013)

Tenhle film se neda brat moc vazne, ale jakmile clovek pristoupi na to, ze to je spis takova pohadka, bude se dobre bavit. A jelikoz jsem vedel, do ceho jdu, protoze jsem film uz kdysi videl, tak jsem se dobre bavil. Herci jsou totiz v pohode, potesi hlavne Suchet, kterej Poirota nepripomina ani v nejmensim. Dalsi klad je docela sviznej dej, slusna zaverecna bojova pulhodinka a chytlava svizna hudba. Proste nenarocna zabava, za slusny 4*.(15.3.2008)

• - Letouny F-16 mají na směrovce kód "BA". V roce 1986 používali tento kód letouny RF-4 ze základny Bergstrom v Austinu v Texasu, F-16 na této zakládně nosili označení "TX" a označení "BA" nikdy neměly. (Cheeker)

• - Během scény, kdy Doug (Jason Gedrick) s Cessnou 150 a Knotcher (Michael Bowen) na motorce jedou závod hada, Cessnu 150 pilotoval proslulý akrobatický pilot Art Scholl, který se zabil později téhož roku, když natáčel s jeho letadlem Pitts S-2 scénu s plochou vývrtkou pro film Top Gun (1986). (Cheeker)

• - Bomba Hades, kterou Doug (Jason Gedrick) shodí na runway, která celá začne hořet, je zcela fiktivní. Stejně jako není možné odpálit střelu AGM-65 Maverick ze země, jelikož to zbraňovému systému zabraňují snímače tlaku umístěné v pitotově trubici. (Cheeker)