Železný orel 4

Iron Eagle on the Attack

Akční / Drama

Kanada, 1995, 96 min

• Foxhound#1

Tak tohle už fakt, ale fakt ne. Jak jsem si myslel, že po třetím dílů už to nemůže být horší, tak jsem se šeredně splet. Oživlý Doug z jedničky, několikrát vysloužilý Sinclair (že oni to točili jen kvůli němu??), banda gangsterských děcek, jako obvykle záchrana světa před bad guys a tuna zrecyklovaných leteckých záběrů, které jsou mnohem chaotičtější ve střihu, než celá série dohromady. T-6 Texan sestřeluje F-16! Bullshit. Akční drama? Nechtěná tragikomedie!(23.4.2013)

• Terva

Scénář - Michael Stokes. Kamera - Curtis Petersen. Hudba . Paul Zaza. Nejhorší příběh z celé série.(6.4.2013)

• MartinezZ

Návrat k ideji prvního dílu. Fakani zachraňují svět s pomocí ostřílených mazáků s jejich vlastními komplexy. Pominu-li ale způsob a ohrožení světa hlavním záporákem (oškliví oškliví komunisté, tfujky), tak činy dětí tu byly alespoň o trochu střízlivější, než v prvním díle. Pilotují jen cvičná letadla, sabotují v rámci svých dětsky-kriminálních možností a zkušeností (v pohledu na rok '86, rok vzniku prvního dílu a tehdejšího ducha doby, v roce '95 je i to trochu mimo, ale zase je film cílené béčko...) a jediné, co je tak opravdu hodně mimo, je přistávání slečinky s dopravním letadlem, bez chybičky. Ostatní chlapskou práci a létání ve stíhačkách obstarávají vojáci (aktivní či ve výslužbě). ~~~ Takřka všechno je tu jak podle šablony a odhlédnu-li od toho, že film měl vzniknout tak o 10 let dříve, je to prostě béčko. Takže rok vzniku '85 nebo '95 - teď je to fuk, stejně jsem to viděl až nyní.(21.5.2011)

V českém znění: Jiří Zahajský - Louis Gossett Jr. (Charles 'Chappy' Sinclair), Martina Hudečková - Joanne Vannicola (Wheelerová), Bohdan Tůma - Jason Cadieux (Doug Masters), Petra Hanžlíková - Rachel Blanchard (Kitty Shawová), Amy D. Jacobson (členka letecké policie), Michal Suchánek - Max Piersig (Peter Kane), Aidan Devine (desátník Fincher), Jeff Pustil (Cameron), Brad Milne (hlídač), Jaroslava Brousková - Victoria Snow (Amanda Kirkeová), Marilyn Lightstone (Dr. Francis Gullyová), Jan Šťastný - Jack Nicholsen (Luther Penrose), Dean McDermott (major Miles Pierce), Kevin Hicks (poručík Mara), David Hemblen (sovietský vyšetřovatel), Miriam Chytilová - Karen Gayle (Dana Osborneová), Anne Marie Loder (komunikační důstojnice), Bedřich Šetena - Al Waxman (major generál Brad Kettle), Ivan Richter - Chas Lawther (plukovník Birkett), Ron Lea (Snyder) + (úvodní titulky), Michal Jagelka - Ross Hull (Malcolm Porter), Jason Blicker (seržant Osgood), Bohumil Švarc - Sean McCann (Wilcox), Filip Švarc - Dominic Zamprogna (Rudy Marlowe), Matt Cooke (kapitán McQuade), Miklos Perlus (nový kluk), Ivan Jurka (závěreční titulky) Překlad: Jitka Rybová Dialogy: Helena Tichá Zvuk: Antonín Kravka - AK Studio Režie: Petr Tichý České znění vyrobilo Studio Auvit, 1995(26.11.2018)

• Wacoslav1

Tohle už se příliš nepovedlo. Dojezd jinak kvalitní série Iron Eagle už je poměrně nudný nezáživný a celé to působí dojmem, že to bylo slepeno na koleně a natočeno jaksi z povinnosti. Neříkám, že to občas není i zábavný, ale rozhodně je to ze všech dílů nejslabší. Co naplat je tomu tak.30%(1.5.2014)

• - Ve filmu se o letounech, na kterých hlavní hrdinové létají, hovoří jako o "starožitnostech". To není daleko od pravdy - cvičný typ North American T-6 Texan byl vyráběn od roku 1937 do počátku 50. let a celkem bylo vyrobeno více než 15 tisíc kusů. Mnoho z těchto letounů dodnes létá u soukromých provozovatelů. (Foxhound#1)

• - Lietadlá F-16 použité vo filme majú viditeľné označenie izraelských vzdušných síl, aj keď sú vo filme vydávané za stroje amerického letectva. (beso74)

• - Na vojenské základně piloti nasedají do letounů typu F-5 a T-38. Při vzletu a v letových sekvencích jsou už však staré známé F-16, resp. jejich záběry "zrecyklované" z předchozích dílů série. (Foxhound#1)