Přátelství zvítězí

Friendship Triumphs

Dokumentární

Východní Německo / Sovětský svaz, 1951, 102 min

• ripo

Z projevu režiséra Andrewa Thorndika před uvedením filmu na VII. MFF: „III. Světový festival demokratické mládeže byl dosud největší manifestací přátelství mezi národy a vůle po míru, jaký historie lidstva zná. A zachytit filmem tuto gigantickou demonstraci mládeže šťastné úsměvy dívek, sílu mladých chlapců, zachytit atmosféru festivalu, která se slovy nedá vyjádřit, to byl jeden z nejobtížnějších úkolu, který před námi, německými filmovými pracovníky, stál. Obrátili jsme se proto na ty přátele, kteří jsou nám v naši práci stálým vzorem, na sovětské filmové pracovníky, a požádali jsme je, aby film o Světovém festivalu demokratické mládeže vytvářeli společně s námi. Naši přátelé s tímto návrhem souhlasili. A tak jsme se mohli dát s velkou radostí do práce pod uměleckým vedením tak vynikajících režisérů, jakým je několikanásobný nositel Stalinovy ceny Ivan Pyrjev, a společně s vynikajícími kameramany, jakými jsou nositelé Stalinovy ceny Valentin Pavlov a jeho sovětští kolegové. Bez této pomoci Sovětského svazu, bez velké umělecké zkušenosti Ivana Pyrjeva nemohli bychom dnes předvést film takové dokonalosti. Film o III. světovém festivalu demokratické mládeže je ve zvláštní míře výsledkem práce obrovského kolektivu, pravděpodobně největšího, jaký kdy ve filmu pracoval. Více než 600 lidí spolupracovalo, 25 skupin kameramanů bylo zaměstnáno několik měsíců. Několik střihačů filmu s pomocníky pracovalo 4 měsíce, než zpracovali více než 100.000 metrů materiálu. Náš film má jen jeden obsah a ideový úkol: dokumentovat vůli po míru v národech celého světa a především také u pracujících celého světa tuto vůli všemi prostředky zabezpečit a posílit. Naše německá mládež a to nechť si uvědomí všichni pokrokoví filmoví pracovníci celého světa, kteří jsou zde shromážděni je odhodlána za mír nejenom demonstrovat, ale, bude-li toho třeba, i se zbraní v ruce jej hájit. Nikdy nedovolíme, aby někdo ohrozil šťastný život mládeže osvobozené od vykořisťování, který ukazujeme v tomto společném sovětsko-nemeckém filmu. Tento film byl prvou společnou prací sovětsko-německou na filmovém poli. Pro nás německé filmové pracovníky a pro naši německou mládež je to současně dokument nerozborného, nezměnitelného přátelství se Sovětským svazem a všemi mírumilovnými lidmi na celém světě. Filmový přehled 1/1953(3.2.2008)