Gei ba ba de xin

The Enforcer

Jet Li's The Enforcer

Akční

Hong Kong, 1995, 100 min

V hitparádě béčkové akční hongkongské produkce by se Táta hrdina umístil určitě v horní polovině, naivní sladkobol či příšerné přehrávání s choreograficky naprosto úžasnými martial art scénkami. Tedy nic neobvyklého. Vysoký a očekávaný standard však Yuen ještě vylepšuje překvapivě skvělým dětským bojovníkem, který se často stává Achillovou patou bojových filmů. Malý Mo Tse se s přehledem vyrovná svým dospělým soupeřům a zdatně sekunduje Jetu Li v jeho galapředstavení. Příjemné osvěžení a jasné žánrové absolutorium.(29.4.2018)

• v.indruchova

Děj velmi jednoduchý, předvídatelný, film mi připomínal poťouchlé filmy s J. Chánem, kdy se snaží odlehčit situaci. Ale tady jsem nevěděla jestli je to ten případ nebo se jim ta scéna nepovedla a mělo to být dramatické? Je to přece jen 20 let starý film.. Nenabízí nic oslnivého. Když se vám nebude chtít přemýšlet a budete se nedej bože nudit, tak je to fajn. Musím pochválit bojové kreace J.Li a "jeho synka". Jsou to sympaťáci. Děj se tu násilím snaží hrát na city a mě to moc nesedí. Líbí se mi bojové scény ke konci, Kung s obušky, boj proti padouchům syn a otec na lanech :). Jednou větou: nemastné neslané, ale když je hlad. Zajímavý komentář: Psema(20.2.2014)

Je to celkom dobrý akčný film s Jet Lim, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dosť dobrý príbeh o policajtovi, ktorý sa musí tajne zapojiť do zločineckej organizácie, aby zabránil bombovému útoku, ale všetkými je považovaný za zločinca a tak nemôže pomáhať svojmu synovi a ťažko chorej žene. Spracovanie sa mi páči, po veľmi svižnej prvej polhodine sa dej spomalí, aby sa viac zameral na samotný príbeh, čo ale nevadí, kedže je tiež zaujímavý a to už prakticky vydrží až do konca. Akcie je tu dosť a som spokojný. Väčšina súbojov je v rámci Jet Liho tvorby prinajlepšom priemerná, čo ale stále znamená dobrú kvalitu a akčné scény, kde nejde primárne o bojové umenia sú zvláštne natočené, čo mi až tak nesadlo, ale stále sa na to dobre pozerá. Najviac sa mi páči celé finále, o ktorom už priemerná kvalita neplatí, hlavne súboj s policajnými obuškami má výbornú choreografiu, plnú prehľadnosť, dokonca patrí medzi to najlepšie, čo som od Jet Liho videl, ale aj jeho pokračovanie so synom na lane je veľmi zábavné a vyzdvihol by som ešte aj akciu v reštaurácii pri obchode s mafiou. Herecké obsadenie je na tom dobre, Jet Li je tradične výborný, jeho syn známy už z filmu Legenda o červenom drakovi rozhodne tiež nie je zápor filmu, akým väčšinou bývajú deti v iných filmoch a bavili ma aj ženské postavy. Záporáci moc nezaujmú, ale ani neprekážajú. Réžia ma skôr sklamala, jej štýl mi dosť pripomína Hong Kongské fantasy filmy z deväťdesiatych rokov, čo mi teda moc nesedí, ale samozrejme tu sa nemôže až tak moc prejaviť, tak našťastie ani výraznejší zápor to nie je. A technická stránka je celkom slušná. V rámci Jet Liho tvorby je to takmer neznámy film, čo ma ani neprekvapuje, kedže jeho tvorba je plná kvalitných akčných filmv, ale rozhodne aj tento stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 66%, film sa páči mne na 73%.(25.12.2010)

• Lacike

Pribeh nie je ziadna velka pecka, ale zapletka o policajtovi, ktory ma infiltrovat gang je celkom v pohode. Horsie na tom je sukromna linia hlavneho hrdinu, ktora je tak naivna, ze to pôsobi jak z Hallmarkovskeho filmu. Pre mna boli tieto sceny utrpenim. No a akcne sceny to tiez prilis nevytrhli. Sice je ich dostatok, ale zase su totalne predratovane. Tym padom kaskaderske kusky nepôsobia dychvyrazajuco, kedze pomocne lana neraz aj vidite. Bitky aspon obsahuju dostatok tvrdych kontaktov a choreograficky su tiez na tom dobre. Bohuzial okrem sialenych dratov ich znehodnocuje aj to, ze su zrychlovane, co pre mna pôsobi komicky. Najviac ma to mrzelo vo finalnom suboji v ktorom Jet bojuje s trojicou skvelych bitkarov (Rongguang Yu, Collin Chou, Ken Lo). V normalnom podani to mohla byt pamätna bitka. Najzaujimavejiu postavu hra Blacky Ko. Anita Mui sa prekvapivo solidne predvedie aj v akcnych scenach. Vysledkom je priemerny akcny film, ktory si uz znova nepozriem kvôli dvom hnusnym scenam. V jednej Jet zmlati niekolkych psov a v druhej zase prizabiju jeho syna. To nemam rad. 5/10.(8.12.2018)

Postarší Jetův film, který natočil Corey Yuen. Jet se musí jako tajný policista vydávat za zločince a odjet do Hongkongu. Zanechá v Číně svou nemocnou manželku a malého synka. Nebudu moc prozrazovat z příběhu, je docela důležitý a vzhledem k tomu, že tento film je drama (s dokonalými akčními scénami), všechno bych zbytečně prozradil a pokazil. Potěšujícím faktem ale je, že Corey Yuen tentokrát opravdu perlí a připravuje velice kvalitní choreografii, když ještě dodám, že Jet bude stát (bok po boku s malým Miu Tse a nakonec i s HK policistkou v podání Anity Mui) proti takovým záporákům jako Yu Rong Guang (Iron Monkey) nebo Ken Lo (Drunken Master 2), pak je jisté, že o dobrou akci bude postaráno. A taky že jo :-) Skvělý souboj na tonfy, grandiózní závěrečná bitka a spousta dobré akce mezitím... Pojetí akce je spíš Jackieovské (prolezy mezi zábradlím, využívání okolních věcí), ale nebojte se, že by snad Jet něco kopíroval... Suma sumárum je to velice povedená (typicky HK) detektivka, kterou by si žádný Jetův příznivec neměl nechat ujít. 80%(21.4.2017)