L'Arrivée

všechny plakáty
Krátkometrážní / Experimentální
Rakousko, 1998, 2 min

Radko

Formálne skvelá filmová bibliofília uctievajúc jazykom avantgardy prvé filmové pokusy bratov Lumiérovcov. Obdivuhodné. Na druhej strane kadejaké pocty (Hommage á XY) hocikomu či už v hudbe, výtvarnom umení, literatúre, architektúre alebo filme vždy smerovali prevažne k priemeru. Dôvodom je skutočnosť, že prvotný záber, hudobný či literárny námet, tvar a forma už vymyslené boli. Tí, čo uctievajú, robia už len z núdze, rovnajúcej sa absencii vlastných tvorivých nápadov, cnosť. Múzejné exponáty hlava-nehlava napĺňajú novou formou a nezriedka i obsahom, pri zachovaní prvotnej idei. To isté aj tu. ()

Anderton

Tscherkassky použil zábery z romantickej kostýmovej drámy Mayerling s Omarom Sharifom a cez jej príchod vlaku a priznanie filmového materiálu odkazuje na úplné počiatky kinematografie. Je to možno trochu prvoplánové, ale i doba Mayerlingu odkazuje na toto obdobie a navyše tu máme happy end, neoddeliteľnú to súčasť celej histórie kinematografie. ()

SOLOM.

No já tedy nevím, jestli jsem viděl to samé co ostatní uživatelé (tedy dle jejich starších komentářů). Nějaké závratné umění v tom tedy nevidím. Spíš mi přišlo, jakoby střihač usnul po náročné pařbě a jak sebou mrskal na stole, občas zavadil rukou o přístroje. 30% ()

JohnMiller

Takto sa má vzdávať hold. Je to presne ten kúsok kde vidíte ako sa s materiálom iných tvorcov dokáže tento režisér pohrať tak, že to nakoniec vyzerá akoby išlo čisto iba o jeho dielo. Vzdanie úcty bratom Lumierovcom sa podarilo na 100% aj keď neviem či by sa im takáto poškodená koláž obrazcov ktorá svojou rýchlosťou dokáže vyvolať epileptický záchvat v skutočnosti páčila. Tomuto hovorím skvelé 2 minúty avant-gardy. ()