Tajemný předmět o polednách (festivalový název)

• Thajsko

Dokfa nai meuman

Mysterious Object at Noon

Dokumentární / Experimentální

Thajsko, 2000, 83 min

[Letní filmová škola 2011, Uherské Hradiště] V skratke ide o prerozprávanie legendy o chlapcovi na vozíku a jeho učiteľovi viacerými ľuďmi, pričom každý má trošku inú verziu. Každopádne, prvý dojem, druhý a dokonca aj tretí je jedno obrovské WTF. Miestami som proste absolútne nechápal, chvíľkami sa strácal a keď začali odchádzať ľudia zo sálu, moc som sa im nečudoval. Potom nastala nejaká vtipná chvíľka, napr. keď príbeh prerozprávavali deti (a zakomponovali tam tigra), no proste veľmi experimentálny film. Na dlhšiu dobu stačilo takýchto kúskov.(22.7.2011)

Film jsem viděla v rámci LFŠ v Uherském hradišti. Jde o černobílou road movie napříč Thajskem plnou bizarních úkazů a příběhů. Lidé z různých koutů Thajska nezávisle na sobě vyprávějí příběh o klukovi na vozíčku a klukovi z vesmíru. Některé výpovědi jsou uvěřitelné, některé bláznivé, jiné velmi zvláštní, další fakt divné a děsivé, ale všechny dohromady jsou dokonale autentické a plné života. Příběh nabírá na rychlosti a nabývá opravdu nečekaných rozměrů. Divákům nezbývá než jen nevěřícně zírat na plátno s otevřenou pusou. Velmi nevšední zážitek.(13.8.2011)

Tajemný předmět o polednách v sobě zahrnuje všechna témata, kterým se Apichatpong Weerasethakul ve svých pozdějších filmech věnuje. Určitou formu nemoci, iluzornost vnímání, symbol božstva, prezentovaného ať už jako ducha, osoby nebo nehmotného fluida. V podstatě se dá Tajemný předmět chápat jako manifest jeho tvorby. Mnohem hlubší a výživnější čtení jeho filmů zpřístupňuje alespoň povrchní znalost buddhismu. A jako buddhisté mají možnost svým chováním ovlivňovat svoje budoucí vtělení, tak i Weerasethakul kontroluje tok jednotlivých vyprávění. Ač se to na první pohled nemusí zdát, propojenost a kompaktnost vyprávěných příběhů v Tajemném předmětu je až zarážející.(4.8.2011)

Weerasethakulov debut je experimentálny film. Niekoľko postáv rozpráva príbeh o postihnutom chlapcovi a ten sa stáva skutočným??? Neviem. Veľmi sa mi páči príchuť niečoho nadprirodzeného hoci je film natočený na digitál a neobsahuje žiadnu výraznu vizuálnu scénu - teda priestor pre mágiu je tam nulový. Na druhú stranu je plný motívov aké som mohol vidieť už v Blisfully Yours takže predpokladám, že sa tu ukazujú náznaky tém s akými bude tvorca neskôr pracovať. Celý film mi príde ako vystrihnutý z nejakých dávnych dôb kedy žiadne problémy neexistovali ale rovnako neexistovala žiadna dráma. Všetko bolo všedné a nezaujímavé. Tak si začali ľudia rozprávať príbehy. Bez rozdielu koľko mali rokov. Toto sa snažil Apichatpong zachytiť + ešte partiu hrajúcich sa detí. Veľmi zvláštne ale v tom pozitívnom zmysle.(3.5.2016)

Funguje tak trochu jako Příběhy tisíce a jedné noci. Vyprávěcí koncept je naprosto otevřený a volný. Dokument je především nositel arbitrárních podnětů k fikci. Skutečné příběhy se prolínají s bláznivými nápady a sny. Pamět a kolektivní nevědomí si nevybírá - všechn je stejně relevantní materiál ke zpracování.(2.8.2011)