Tajemný předmět o polednách (festivalový název)

• Thajsko

Dokfa nai meuman

Mysterious Object at Noon

Dokumentární / Experimentální

Thajsko, 2000, 83 min

Tajemný předmět o polednách v sobě zahrnuje všechna témata, kterým se Apichatpong Weerasethakul ve svých pozdějších filmech věnuje. Určitou formu nemoci, iluzornost vnímání, symbol božstva, prezentovaného ať už jako ducha, osoby nebo nehmotného fluida. V podstatě se dá Tajemný předmět chápat jako manifest jeho tvorby. Mnohem hlubší a výživnější čtení jeho filmů zpřístupňuje alespoň povrchní znalost buddhismu. A jako buddhisté mají možnost svým chováním ovlivňovat svoje budoucí vtělení, tak i Weerasethakul kontroluje tok jednotlivých vyprávění. Ač se to na první pohled nemusí zdát, propojenost a kompaktnost vyprávěných příběhů v Tajemném předmětu je až zarážející.(4.8.2011)

Funguje tak trochu jako Příběhy tisíce a jedné noci. Vyprávěcí koncept je naprosto otevřený a volný. Dokument je především nositel arbitrárních podnětů k fikci. Skutečné příběhy se prolínají s bláznivými nápady a sny. Pamět a kolektivní nevědomí si nevybírá - všechn je stejně relevantní materiál ke zpracování.(2.8.2011)

Film jsem viděla v rámci LFŠ v Uherském hradišti. Jde o černobílou road movie napříč Thajskem plnou bizarních úkazů a příběhů. Lidé z různých koutů Thajska nezávisle na sobě vyprávějí příběh o klukovi na vozíčku a klukovi z vesmíru. Některé výpovědi jsou uvěřitelné, některé bláznivé, jiné velmi zvláštní, další fakt divné a děsivé, ale všechny dohromady jsou dokonale autentické a plné života. Příběh nabírá na rychlosti a nabývá opravdu nečekaných rozměrů. Divákům nezbývá než jen nevěřícně zírat na plátno s otevřenou pusou. Velmi nevšední zážitek.(13.8.2011)

Velice zvláštní film, obzvlášť pro člověka s malou diváckou zkušeností. Něco, co zpočátku vypadá jako běžný hraný film na motivy trochu neobvyklé legendy o invalidním chlapci a jeho učitelce, se brzy ukáže být experimentem na hranici dokumentu, kde spíš než o samo vyprávění příběhu (které je postupně svěřováno nejrůznějším lidem a příběh tak nabývá na bizarnosti) jde o co nejvěrnější zachycení současného Thajska.(20.1.2006)

Weerasethakulov debut je experimentálny film. Niekoľko postáv rozpráva príbeh o postihnutom chlapcovi a ten sa stáva skutočným??? Neviem. Veľmi sa mi páči príchuť niečoho nadprirodzeného hoci je film natočený na digitál a neobsahuje žiadnu výraznu vizuálnu scénu - teda priestor pre mágiu je tam nulový. Na druhú stranu je plný motívov aké som mohol vidieť už v Blisfully Yours takže predpokladám, že sa tu ukazujú náznaky tém s akými bude tvorca neskôr pracovať. Celý film mi príde ako vystrihnutý z nejakých dávnych dôb kedy žiadne problémy neexistovali ale rovnako neexistovala žiadna dráma. Všetko bolo všedné a nezaujímavé. Tak si začali ľudia rozprávať príbehy. Bez rozdielu koľko mali rokov. Toto sa snažil Apichatpong zachytiť + ešte partiu hrajúcich sa detí. Veľmi zvláštne ale v tom pozitívnom zmysle.(3.5.2016)