Shutter

Shutter: They Are Around Us

Shutter: The Original

Horor / Mysteriózní / Thriller

Thajsko, 2004, 97 min

Urobil som veľkú chybu, že som si túto ázijskú verziu s originálnym námetom pozrel až po tej americkej. Americká upadla do šedivosti priemeru a tak som sa podvedome nechal ovplyvniť absurdnou myšlienkou, že asi aj verzia z Ázie nebude stáť za veľa. Ako veľmi som sa mýlil. Ide o jednu z najlepších ducharín, akú som kedy v živote videl. Tak obrovský kvalitatívny rozdiel som nečakal ani v tom najdivokejšom sne. Postupne gradujúca atmosféra bola miestami tak ťaživá a hutná, že keby ma vtedy niekto nenápadne odzadu chytil za rameno, tak určite pustím do gatí (v tom lepšom prípade, v tom horšom rovno sanitka). Už sa nikdy nedám odradiť nejakým popcorňákom a radšej pozriem aj pôvodnú verziu, v prípade hororov určite. Film nesklame žiadneho milovníka kvalitnej duchariny, naopak, bude chrochtať blahom.(23.5.2014)

Slušná duchařina "made in taiwan" o pomstychtivé dívence s očima jaké bylo možné naposled vidět u Bosany z Tří veteránů... Zpočátku pomalinký rozjezd, hodně se mluvilo a člověk nechápal, která bije. Z dopravní nehody, která všechno spustila zbyl jen mrak nejistot a pochybností a divák na tom byl stejně, jako ti chudáci ve filmu. Vše se točilo kolem rozmazaných fotografií, nevysvětlitelných situací a temných stínů. Netrvalo to ale dlouho a věci se začaly vyjasňovat, kadence lekaček stoupala, QRS kmity kardiogramů šílely a u citlivějších jedinců hrozilo nebezpečí infarktů; výkřiky drásající uši sousedů byly samozřejmostí... Nezapírám, jsem též citlivější povaha a u každé lekačky (třebaže hudba naznačovala, že se něco blíží) jsem přece jen poskočil a cukl sebou. Také patřím mezi vděčné diváky hororů..:-) Když se to však uleží v hlavě, najdou se i mušky: Film se velmi pomalu rozbíhal a některé dialogy trpěly přílišnou doslovností. Pak už to bylo lepší, ale postavit horor jen a jen na lekačkách také není terno, zvlášť když originalitou příliš neoplývají. Škoda, že hutná atmosféra z posledních minut neprosycovala celý film. Nicméně závěr byl famózní! 3 a 1/2*(4.8.2008)

V poslední době jedna z nejprovařenějších zápletek asijských i jiných hororů, servírovaná na tak trochu jiný způsob. Shutter sice přímo překypuje známými klišé scénami a ve chvíli, kdy se z umyvadla drápe bílá asiatka, už se divák ani nemůže bát, ale přesto je tu napětí a chvílemi i mrazení v zádech. Děj je slepencem dobře známých elementů "divná holka-tragédie-pomsta", což nabízí otázku, jestli by nebylo lepší zkusit i něco jiného a zároveň nenechává skoro žádné místo pro překvapení, jelikož každý druhý odhadne konec pár minut po začátku. Herci neurazí ani nepřekvapí, výborná je ale hudba, která dodává některým momentům správně mrazivou atmosféru. Dobrý duchařský film s jednou zajímavou pointou a stokrát omletým, předvídatelným dějem.(24.4.2008)

V krátké době třetí film od režiséra Banjonga Pisanthanakuna, který jsem viděl a ani tentokrát se nedostanu přes tři hvězdy. Na tohle jsem byl navíc dosti zvědavý, když to má slušnou popularitu a je to bráno jako jeden z těch nej thajských hororů. V tomhle směru mě to zklamalo. Jako Thriller to je snesitelné, ale žádný odvaz. Atmosféra byla na mě taková nijaká, nepohltilo mě to a zhruba od třetiny už jsem jen řekal na konec. protože i když se tam neustále objevovaly prostřihy na ducha, nebo jeho projevy, i když se to pomalu rozmotávalo ohledně pozadí vzniku daného dění, moc mě to nebavilo. Líbil se mi Ananda Everingham v hlavní mužské roli, vypadal v tom přirozeně, uvěřitelně. Achita Sikamana byla zajímavá jako živá i když nejvíce prostoru dostala jako strašidlo. Pěkná kamera, střih i režie na ty si stěžovat nemůžu to mi sedlo. Finální odhalení sice trochu pobavilo, ale nic víc. Tedy ono to asi nemělo pobavit. A v jiných komentářích zmíněné lekačky... nějak jsem si jich nevšiml. 6/10(23.3.2013)

Nejdřív jsem kdysi viděl remake, bohužel. Je to úplně přesně stejná kopie, s jedinou změnou, že hlavní hrdina je američan (a je nelogicky v cizí zemi). Nicméně nechápu, jak mohli remake tak vykleštit a vyšisovat a oslabit, když to byla přesná kopie. Původní Shutter tedy, abych konečně hodnotil jej, měl výbornou dramaturgii podávání-pravdy-po-kapkách. Duch se chová výborně, herci jsou přesvědčiví, jediné, co vadilo (ale bohužel až na hvězdu dolů) bylo, že při jakémkoli rychlém juknutí ducha do kamery hudba skokově zvýšila intenzitu tak 20x, což leklo jen poprvé, pak už jen hodně štvalo a oslabovalo to, jak by se člověk mohl bát.(6.4.2013)

• - Když si Tuna a Jane prohlížejí fotografie připevněné na zdi, můžete si všimnout zvětšené fotografie ducha stojícího u regálů s knihami a stoly v popředí. Jedná se o fotografii pořízenou v Knihovně Willard ve státě Indiana v USA. (TomikZlesa)