Shutter

Shutter: They Are Around Us

Shutter: The Original

Horor / Mysteriózní / Thriller

Thajsko, 2004, 97 min

Nejdřív jsem kdysi viděl remake, bohužel. Je to úplně přesně stejná kopie, s jedinou změnou, že hlavní hrdina je američan (a je nelogicky v cizí zemi). Nicméně nechápu, jak mohli remake tak vykleštit a vyšisovat a oslabit, když to byla přesná kopie. Původní Shutter tedy, abych konečně hodnotil jej, měl výbornou dramaturgii podávání-pravdy-po-kapkách. Duch se chová výborně, herci jsou přesvědčiví, jediné, co vadilo (ale bohužel až na hvězdu dolů) bylo, že při jakémkoli rychlém juknutí ducha do kamery hudba skokově zvýšila intenzitu tak 20x, což leklo jen poprvé, pak už jen hodně štvalo a oslabovalo to, jak by se člověk mohl bát.(6.4.2013)

Originalita uz z asijskych ducharin prakticky zmizela a bohuzel ani thajsky Shutter neni vyjimkou. Vpodstate se v nem nesetkame s nicim, co uz by jsme nekolikrat nevideli. Nastesti je zpracovani silne profesionalni (kamera v posledni tretine je opravdu skvela) a autori vedi, jak divaka poradne vydesit. Nektere sceny jsou opravdu infarktove a osobne si budu dlouho rozmyslet, nez zas neco vyfotim polaroidem. :)(10.3.2005)

No jo, tak to dopadá, když thajský Rosický neopouští přítelkyni s klasickým: „Myslím si, že náš vztah nemá budoucnost, měli bychom se rozejít.“, ale rovnou jí poví, ať mu vleze na záda.. Klasická asijská duchařina s lekačkami, co místo hercny spíše ohrozí ušní bubínky a já po ní rozhořčeně volám: „Stop rasismu!“ Už mám až po stařečka popelavě BÍLÝCH holčiček, co potlačují charakteristické znaky mongoloidní rasy. Ba co víc, volám po duchovi afroamerického vzezření, či eskymáckého původu - nejlépe s blonďatým přelivem, protože kdo se má na ty černé chuchvalce vlasů, co zacpávají odtok z vany, pořád dívat! Vždyť smrtelná bledost může mít tolik odstínů! Politickou korektnost i pro záhrobí! A mimochodem, ona šokující pointa mě příliš nevzala. Spíš mi bylo líto Natre, která se každým průchodem dveřmi musela pořádně praštit čelem o horní futra..(16.10.2013)

Náš filmový festival vzrostl z dvou na pět diváků :-D a na řadě s výběrem byl bratr....když jsem se dozvěděl o původu země,kde film vznikl,byl jsem v rozpacích,protože žluťácké horory já zrovna nemusím.Shutter začíná přesně tak,jak sem se bál že začně.Hodně pomalu,dlouhé záběry,žádná hudba a prostě divní asijští herci,jeden hnusnější než druhý,jako u nás na Borzně v krámku s pěkným a ´´štylovým´´ žbožím Lao Čeng Bao :-D Ovšem zajímavý styl strašení přes fotografie,dobré výkony herců a čím dál hustší atmoška a čím dál častějící lekačky,mi dávali slušnou naději a udrželi mě v celkem napjatém stavu,kór když se vám pomalinku začal odkrývat velice,ale velice zajímavý vypointovaný scénář,který ke konci začal opravdu nechutně gradovat a děsit mě čím dál víc,od zběsilého tepu vás nechá asi minutu vydechnout jen jediná odlehčující scéna,jinak je atmosféra opravdu dusivá a když čekáte,že je povšem,rozjede se jedna z nejlepších posledních desetiminutovek ke konci hororu,jakou jsem měl čest zpatřit a finiš vás totálně vyřídí a uzemní doslova k zemi.Což mi taky zvedlo hodnocení o bodík výše.Srandou bylo i všímat si totálně bledých tváří,které seděli kolem mě,a jejich tep byl slyšet jako tikot hodin :-) Zářný příklad toho,jak zajímavý,ale režisérsky průměrný horor,totálně vyšvihne geniální konec....respekt a 75%.(28.7.2011)

Nemám rád horory. Bojím se. Jsem posera, já vím. Zase po půl roce jsem si pustil horor a mám zase na rok vybráno. Kdybych nebyl před filmem, nevím, jak by to dopadlo. Snažil jsem si dělat z filmu legraci, zkoušel všechno možný, pak ale začala hrát strašidelná hudba, pohled do zrcadla a já byl zase hotovej. I když vím, že to přijde, stejně sebou vždycky cuknu. A čistit zuby si teď rozhodně nepůjdu, to bych totiž musel odejít z pokoje, projít několika tmavými místnostmi a ještě se dívat do zrcadla, na nic z toho už nemá nervy. A ta závěrečná pointa, bože, to je naprosto geniální nápad. Opravdu.(21.1.2008)

• - V noci při cestě autem, po scéně na WC, mají hlavní hrdinové svítící obě světla. Ačkoliv o ně přišli při nehodě v úvodu filmu. (Michalechal)

• - Když si Tuna a Jane prohlížejí fotografie připevněné na zdi, můžete si všimnout zvětšené fotografie ducha stojícího u regálů s knihami a stoly v popředí. Jedná se o fotografii pořízenou v Knihovně Willard ve státě Indiana v USA. (TomikZlesa)