poster

Anulka a pan Pětiočko (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 47 min

Předloha:

Josef Štefan Kubín (kniha)

Scénář:

Jarmila Turnovská

Hudba:

Otmar Mácha
(další profese)
 • smutnySermir
  *****

  Tuhle pohadku mam opravdu rad. 1) je tu Preiss a jeho postava, ktera je jako z jineho sveta (uz to jmeno - pan Petiocko, no co to je ?), 2) zaporne postavy nemohou byt vyzivnejsi (Adamova jako macecha Anulku neuveritelne zakerne dusi a svoje zlo si proste uziva, zatimco Stasova jako jeji dcera je skvele primocare "holkovska", vulgarni breca - kam se za touhle dvojkou hrabou treba Ruzickova s Blanarovicovou jako "troskovske" carodejnice), 3) je tu uzasna prace s jazykem pohadky. Kdyby to bylo tak o 10 minut kratsi, nemelo by to uz vubec chybu.(7.10.2012)

 • blackrain
  ****

  Simoně Stašové šly záporné postavy vždycky. Já je beru jako vítané zpestření mezi tím v čem hraje a jsou samozřejmě velkým důkazem toho, že tahle herečka je ohromně talentovaná. Za zmíňku ještě stojí dvě nadpřirozené bytosti v podání Lenky Termerové a Dáši Havlové. Jako vodnické dcerky byly povedené. Anulka mi svým osodem připomínala Popelku, i tady se pak všechno v dobré obrátilo.(29.9.2011)

 • otík
  ***

  Studiová pohádka s námětem poměrně častým u pohádek. Dvě dcery Andulka a Málče vyrůstají u matky, která tu svou má ráda a tu nevlastní snad až nenávidí. Jen jim musí sloužit, nic dobrého ani od sestry, ani od macechy nedostane. Když se jednoho dne ocitne u jezera a potká dvě hastrmanovy dcery, dostane od nich kouzelnou harfičku. Na tu si může vybrnkat vše, co si bude přát. A jejím přáním je, aby si pro ni dojel pan Pětiočko, jakýsi pro diváka neznámý pán. Ovšem jakmile na tento dar přijde macecha se svou dcerou, rozhodnou se jí harfičku ukrást, Andulu hodí do jezera a sami si pro sebe zavolají pana Pětiočka. Jenže spravedlnost si nakonec cestu ke každé osobě najde. Oba záporné postavy jsou opravdu nechutné, snad až moc. Jsou na Anulku opravdu zlé, měl jsem chuť na pořádného headshota. I díky tomuto hodně velkému zlu volím spíše průměr.(20.7.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Příběhů, kde figuruje hodná nevlastní a zhýčkaná vlastní dcera je mezi pohádkami mnoho. Podle tohoto schématu, aby vůbec na světě bylo hodných děvčat, majících potenciál na životní štěstí, měly by matky po narození jedináčka dcery hromadně umírat. Šťastné siroty nikdy nemají sourozence a na prahu dospělosti ještě musí přijít i o otce. Ten navíc musí být natolik zaslepený, aby veškerý majetek přepsal na druhou ženu a vlastní dítě nezajistil. Pominu-li více než ohrané základní schéma, a pominu-li to, že kouzelné bytosti hodným holkám a někdy i mládencům pomáhají vcelku pravidelně, řekla bych v nepřetržitém trojsměnném provozu, je pohádka s účastí dvou hastrmanek, tatíčka hastrmana, kouzelné harfičky a básnicky rozevlátého bohatého a romanticky zamilovaného Amaldóna Pětiočka (Miloslava Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat, neexistující vydání o pojmenování pohádkových postav) příjemným, dobře obsazeným a sice předvídatelným, ale přesto zábavným, počinem. Zajímalo by mě, kdo zpívá Anulku, protože hlas Anulky při zpěvu nezněl jako hlas, kterým mluvila. edit Podle uživatelky Miggi90 ten zpívaný hlas je Eva Hrušková, to zní pravděpodobně.(18.9.2016)

 • Tommassi3
  ***

  "Ať se šosy kroutí !!" ;) Opravdu výtečná adaptace Kubínovy pohádky, které však protože jde o jeden z co do formy nejlepších počinů režisérky Simonové, znovu škodí zásahy do stěžejních motivů díla perem scenáristky Turnovské.. Kubínovi totiž šlo především o polepšení pyšného nadutce Floriána Pětiočka, který zde navíc zcela nevyužit skvělým Preissem platí za zoufale plochou a dějově nehybnou postavu.. Nicméně naopak nesdílím nadšení z další přehrávané Simony Stašové, ta totiž ba naopak záporné role vůbec nezvládá..(27.1.2019)