Stopař (TV film)

Dobrodružný

USA, 1996, 94 min

Donald Shebib

Předloha:

James Fenimore Cooper (kniha)

Curtis Petersen

Reg Powell

Kostýmy:

Jana Stern
  • elizabeth_ba

Tak tohle samozřejmě není zpracování Posledního Mohykána ale jiné knihy slavného amerického prozaika a romanopisce J. F. Coopera, která na ni (ne ihned ale po uplynutí nějaké doby) navazuje, Stopař. A tady se se Sokolí Oko, na rozdíl od výše jmenované (kde si to do filmu zlovolně přidali) skutečně zamiluje... Příběh samotný, jak tady i ostatní (v diskusi i komentářích) píší, je dobrý, ona taky předloha byla atraktivní a čtivá, zde je zbytečná jen ta druhá časová linie. Horší pak je jeho zpracování, možná ty bojové scény měli zahalit mlhou jako to kdysi udělali tvůrci v Caesarovi. A určitě je film zpracováním horší než všechny zpracování již několikrát zmiňovaného Posledního Mohykána, i když jsem se zase při žádné fázi příběhu nenudila jako v některých částech těch dvou sobě velmi podobných filmů z roku 1936 a 1992. Děj oproti knize zase mírně pozměněn, co se týče věku Stopaře i jinak, ale nevadilo mi to. Také představitel hlavní role byl ze všech dosud viděných nejméně zajímavý a přitažlivý (a to včetně započtení veškerých představitelů mrj. Heywarda, Unkase i Jaspera Sladké vody). Jo, a vidím, že podivný hokej v hodnostech dostal i oficiálního distributora... Otec Mabel je titulován jako major a pak říká na lodi poručíkovi pane, i když ten poručík není kapitánem lodi? Nezdálo se to v dabingu někomu divný? Nejspíš to bude tím, že otec Mabel byl v knize seržant. Celkově je to něco mezi dvěma a třemi hvězdičkami, ale vzhledem ke svým ostatním hodnocením filmů natočených dle Cooperových knih, dávám jen dvě.(28.1.2015)

• Blazin

Příběh docela slušný, ale herecké výkony a některé bojové scény velice naivní až trapné. Celkový dojem nic moc a hlavní postava stopaře snad nejhorší v celém filmu.(5.7.2007)

Jedna z řady verzí slavné knihy J. F. Coopera. Proti "Poslednímu mohykánovi" s D. Day Lewisem o mnoho slabší.(13.8.2007)