Film predkladá divákovi rozdiely doby medzi Slovenskom a svetom na západe v čase úpadku zemianstva. Vo filme často padajú názvy miest ako Berlín , Viedeň či Paríž. Myslím , že film v tematike trafil do čierneho , a skvelo poukázal na "letiace tiene" ľudu , čím autor myslel chyby ktoré máme (opilstvo , nevzdelanosť). Vo filme dominujú okrem hlavnej línie deja ( vyriešenie stavby píly Jablonského a výdaj jeho dcier) aj skvelé filozofické myšlienky J.Kronera , ktorý si zahral Eugena Dušana z Humenného. Po obsahovej stránke myslím bezchybné obsiahnutie knihy , ale napriektomu dávam priemerné 3hviezdy , pretože filmová ilustrácia neprináša potrebnú dramatickosť a gradáciu, celé poňatie diela je pesimistické a samotný záver ostal akokeby otvorený pre diváka. Suma Sumarum film bol príjemný vďaka skvelým hercom , hudbe , kostýmom a tematike. Film určený pre fanúšikov slovenských filmov a pre ľudí s patričnou dávkou pravej slovenskej hrdosti. U mňa za 3* :)(10.3.2011)