Jedna z milionů

Čína, 1950, 102 min

Režie:

Meng Sha

Che Liang-sing

Čínská film "Jedna z milionů" vypráví o hrdinné čínské ženě Čao, která se svým manželem organisovala v Charbinu stávku dělníků. Když byl její muž zatčen japonskou policií, odešla Čao na venkov k partyzánům, kde se jako politická komisařka zúčastňovala všech bojů proti okupantům. Japoncům se podařilo obklíčit partyzány, ale Čao držela se svým oddílem posice, aby umožnila jádru partyzánského oddílu ústup z obklíčení. Při tomto boji byla raněna a zajata. V zajetí byla mučena a vyslýcháná, aby prozradila posice a další plány partyzánů. Čao své soudruhy nezradila. Podařilo se jí uprchnout z nemocnice, za pomoci ošetřovatelky a čínského policisty. Byla však znovu dopadena a popravena. - Při natáčení filmu pomáhali členové domobrany z mandžuské skupiny v provincii Ťi-lin. (Filmový přehled)

ripo

Mladá čínská kinematografie se nám představila několika filmy, thematicky většinou čerpajícími z osvobozeneckých bojů čínského národa, které nás zaujaly závažnosti svého obsahu. K nim patří i film „Jedna z milionu", který dějově spadá do doby japonské okupace Charbinu v roce 1933, kdy čínská ústřední armáda bojovala nejen s japonskými okupanty, ale též se zrádnou Čankajškovou klikou a jeho vojenskými oddíly. Filmový příběh čerpá ze skutečné události. Vypráví o hrdince Čao, která jako členka čínské komunistické strany organisovala dělníky k společnému boji proti okupantům. Autorům filmu se podařilo zachytit ve svém díle nadšení čínského lidu, jeho nesmiřitelný boj proti okupantům a zrádcům, hrdinství a obětavost jednotlivých bojovníků. Představitelka hlavní role, Š´Lien-sing byla za svůj herecký výkon v tomto filmu vyznamenána cenou za vynikající herecký výkon na V. Mezinárodním filmovém festivalu. Film ukazuje vedoucí úlohu komunistické strany Číny v boji za národní a politickou nezávislost čínského národa. Filmový přehled 12/1952 ()