Kysuce

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1951, 16 min

Ján Lacko
  • ripo

Kysucký kraj byl za první republiky zanedbáván tak jako mnohé jiné slovenské kraje. Nebylo zde žádných průmyslových podniků a obyvatelé kraje živořili na kopcovitých a kamenitých polích, chodili světem jako dráteníci, nebo byli nuceni odcházet za hranice své vlasti. Touto politikou byla záměrně udržována nízká životní úroveň a levné pracovní síly. Když se stal hospodářem v naší republice pracující lid, bylo přikročeno k nápravě průmyslového rozvrstvení, zároveň s intensivním zlepšováním životních podmínek slovenského lidu i po stránce bytové, kulturní, komunikační a j. Boj za lepší budoucnost slovenského lidu, je také bojem spisovatele Petra Jilemnického, jehož život na kysucké dědině film zachycuje. Snímek má velmi dobrou fotografii. Filmový přehled 12/1952(2.12.2007)

• - Dokument sa natáčal v lokalitách Kysúc, Budatín (Žilina), Stará Bystrica, Oščadnica, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Svrčinovec, Vysoká nad Kysucou a Ostrava. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)