Beskydy

všechny plakáty
? %
Československo, 1951, 13 min

Krátký český vlastivědný film o krásném kraji naší vlasti, "goralské zemi" Beskydách. Poetickými obrazy líčí, jak Beskydy si zachovaly svou staletou tvář horské přírody, a současně ukazuje, jak lidově demokratický řád zasáhl i do těchto míst a změnil staletou bídu a útlak zdejšího lidu v šťastnou přítomnost a budoucnost. Film "Beskydy" je vzorným příkladem vlastivědného filmu, který poetickou formou se snaží ukázat, čím je nám naše krásná vlast. (FILMOVÝ PŘEHLED 16 / 1952) (oficiální text distributora)

ripo

Beskydy nejsou pro nás jen krásnou horskou přírodou, ale také místem, kde žijí pracovití lidé, kteří potřebují pomoci, a kde je třeba definitivně vyhnat bídu z chalup. A my ji společně s nimi odstraňujeme. Lesy a hory jsou nyní ještě krásnější, protože v nich žijí šťastní a spokojení lidé. Lidská bída již není vykřičníkem ke kráse přírody. A takový je smysl tohoto vlastivědného filmu, vidět nejen krásy přírody, ale především krásu nového života, kterému příroda darovala jednu ze svých nejlepších kulis. Filmový přehled 16/1952 ()