Devátý sjezd ČOS

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní / Sportovní
Československo, 1951, 22 min

Krátký český reportážní film o velké události naši tělovýchovy - IX. sjezdu ČOS. Začíná průběhem slavnostních štafet ze všech krajů republiky, zastavuje se u sjezdových akcí, především akce "Praha otevřeným sportovištěm", a v závěru ukazuje sjezdová jednání a jejich manifestační ukončení sportovní odpoledne na stadionu čs. armády, kterého se zúčastnilo mnoho našich předních sportovců i fyskulturníků. Film je dokladem nového ovzduší v Sokole i celé jeho nové náplně, pro které měl IX. sjezd neobyčejný význam. (Filmový přehled)

ripo

Sokol je naší nejstarší masovou tělovýchovnou organisací. Od samého začátku, založen na Tyršových pokrokových idejích, měl sloužit především lidu, jeho výchově k tělesné a mravní vyspělosti. Ale brzy se našli lidé, kteří tuto Tyršovu koncepci zradili, udělali ze Sokola pokorný nástroj buržoasie. Tím Sokol jako masová tělovýchovná organisace přestal sloužit svému nejpodstatnějšímu úkolu. Po květnové revoluci bylo jasné, že roztříštěnost naší tělovýchově neprospívá, že v novém lidovém státě by se měl i Sokol vrátit k svému pravému lidovému poslání. A byli to právě komunisté, kteří neustále vystupovali s požadavkem sjednoceni tělovýchovy, a po únoru 1948 se Sokol dal na novou cestu, na které jako vzor zářila fyskultura sovětská. Sokol začal opravdu sloužit pracujícím. A IX. sjezd ČOS je významným mezníkem, protože tomuto novému úsilí dal novou základnu a otevřel nové perspektivy. Filmový přehled 21/1952 ()