Loupací radlička

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1951, 11 min

• ripo

Zemědělské instrukční filmy československé a sovětské pomáhají nesporně našim zemědělským pracovníkům v jejich zvýšených úkolech při mechanisaci zemědělství a při socialisaci vesnice. Sovětské zemědělské filmy ukazují pokrokové zemědělské methody, na nichž se mohou naši zemědělci poučit jak dosáhnouti vyšších výnosů. České a slovenské instrukční zemědělské filmy většinou předvádějí použití sovětských method v našich zemědělských družstvech. Film „Loupací radlička" vykládá o použití loupací radličky, připevněné k pluhu běžného typu, při podzimní hluboké orbě. Význam pluhu s loupací radličkou je v tom, že pluh obrací půdu dvakrát, takže vrchní vrstva se dostane až na dno brázdy, a na povrchu se rozloží drobtovitá vrstva ornice. Půda je tak dobře připravena pro další zpracování. Použití loupací radličky zaručuje zvýšení výnosu našich polí. Filmový přehled 25/1952(7.12.2007)