Všichni královi muži

Všetci kráľovi ľudia

All the King's Men

USA / Německo, 2006, 122 min

• honajz

Politické drama z USA tuším 50. let, kdy se jeden chlápek (Sean Penn) snaží stát guvernérem a posléze za každou cenu, i přes mrtvoly. Má dvě prodloužené ruce, z nichž jednu hraje Jude Law, také se zde sem tam pro okrasu mihne Kate Winslet, ale celé je to dlouhé, zdlouhavé a nudné, a skončí přesně tak, jak si člověk na začátku myslel.(16.3.2012)

Páni. A to mi řekněte, že Jude Law ani Sean Penn nebyli ani nominováni na Oskara. Je něco shnilého ve státě Dánském. Strhující výkony hlavních představitelů diváka vrhnou doprostřed dění a na svobodu jej vypustí až v samotném závěru. Precizní obrazová stránka je vkusně doplňována stránkou hudební (jako vždy vynikající James Horner) a ani ta dějová nezůstává příliš pozadu. Já neměl tu čest shlédnout originál, a to je možná pro remake to nejlepší, co se mohlo stát. S čistým svědomím házím do ringu čtyři hvězdy a až se někdý k původnímu filmu dostanu, tak se uvidí, kdo z bojiště odejde jako poražený. Já se klaním pánům hlavním představitelům a můžu usnout s blaženým úsměvem na tváři, že jsem zbytečně nepromrhal dvě hodiny života.(14.7.2007)

All the king´s men je voľným spracovaním rovnomennej knihy R.P. Warrena z polovice 40tych rokov minulého storočia. Prvé filmové spracovanie na seba nenechalo dlho čakať. Po tom, ako získal Warren za svoj román Pulitzerovu cenu natočil v roku 1949 Robert Rossen nečakaný oscarový hit. Na úspech predchodcu sa asi snažil nadviazať aj Steven Zaillian v roku 2006. Márne. Výsledkom je dvojhodinová nuda. Akoby sa režisér nedokázal rozhodnúť, či sa zamerať skôr na politickú kariéru populistického guvernéra Willieho Starka (Seann Penn) alebo na jeho spolupracovníka, Jacka Burdena (Jude Law). Obe dejové línie spolu súvisia len okrajovo. Penn dostáva viac priestoru na začiatku, Law v druhej polovici. Pomalé tempo filmu by mi nevadilo, keby nie je vyplnené obsahovou prázdnotou. Fakt, že politika korumpuje a ničí charakter všetci vieme prinajmenšom od Machiavelliho. V tomto smere Kráľovi muži neprinášajú nič prevratné. A vlastne ani v rámci žánru. Menej je niekedy viac a to v prípade tohto filmu platí dvojnásobne. Pri tom mal Zaillian v rukách celkom sľubný námet. Škoda, pri troche originality to mohol byť nadpriemerný film. 6/10 hlavne za ako vždy vynikajúceho (ale možno málo využitého) Penna.(4.1.2008)

• Kaka

Nudné téma, které zpracovat do koukatelné podoby vyžadovalo o třídu lepšího scénáristu a režiséra. Politické machinace nejsou moc zajímavé a když jsou k tomu zpracovány do filmové podoby, která je ve výsledku všechno jen ne odsýpavá a zábavná, není asi něco v pořádku. Jsou zde strhujícím způsobem natočené některé pasáže (projevy Penna, romantické pasáže), které mají brilantně zvládnutý zvuk a akustiku, ovšem příběh jako takový je jen změť dlouhých dialogů bez hlubší vazby a provázanosti. Navíc při stopáži přes dvě hodiny člověk velmi snadno ztratí koncentraci a pak už nezbývá než se modlit kdy tenhle přehnaně intelektuální a celkově velmi kostrbatý a nepřehledný výtvor dorazí do cíle.(30.10.2008)

Zajímavá sonda do proměny charakteru jednoho politického kandidáta. kterého zcela libově ztvárnil "pan herec" Sean Penn.. Skvělé herecké obsazení v podobě hvězd jako jsou Jude Law, Kate Winslet, Mark Ruffalo, Anthony Hopkins, Patricia Clarkson, James Gandolfini atd. Příběh je však průměrný a ty nejzajímavější a nejhlubší okamžiky mi přijdou režijně dostatečně nezdůrazněny, takže celý film na mě působí velmi mělce. Ps: bodyguard Miláček baští cukr a originále má přezdívku Sugarman, což by daleko vtipněji vyznělo do češtiny přeloženo jako Cukrouš..(2.12.2013)