Závod míru Varšava-Berlín-Praha 1952

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní / Sportovní
Československo, 1952, 22 min

V předvečer Svátku práce 1952 byl ve Varšavě odstartován největší mezinárodní amatérský cyklistický závod Závod míru Varšava-Berlín-Praha 1952, měřící více než 2000 km. Plných čtrnáct dní dovedla tato světová soutěž udržet zájem milionů lidí v celé Evropě. Pracovníci našeho Studia zpravodajského filmu zachytili v barevné reportáži tuto významnou sportovní událost. Ve stručné zkratce nám podávají průběh Závodu míru v Polsku a v Německé demokratické republice, podrobněji poslední tři etapy, které vedly naší republikou z Hřenska až na stadion Sparty ČKD Sokolovo v Praze na Letné. Divák se podrobně seznamuje nejen s napínavým, přitom však čestným zápolením pokrokových sportovců z 16 zemí, ale poznává zároveň velké nadšení našeho pracujícího lidu, s jakým po celé trati pozdravoval a vítal své spolubojovníky za mír, účastníky Závodu míru. (Filmový přehled)

ripo

Mezinárodní cyklistická soutěž Závod míru VaršavaBerlínPraha nebyla jen sportovní událostí světového významu, ale stala se zároveň velkou manifestací za mír. A nemohlo proto být lepšího zakončení pro dnes již tak slavný Závod míru, než mírová poselství Čs. výboru obránců míru, která závodníkům pro mírové výbory jednotlivých zemí odevzdala jeho předsedkyně posl. A. Hodinová-Spurná. Při zhodnocení významu Závodu míru řekla mimo jiné: „Význam tohoto závodu proti dřívějším jeho ročníkům neobyčejně stoupl právě tím, že jeho trať po prvé vedla také územím Německa. Z Varšavy přes Berlín do Prahy projížděli závodníci místy, jež byla před lety svědky krutých bojů a drtivé porážky nacistických hord hrdinnou Sovětskou armádou a která dnes kypí nadšeným mírovým budovatelským úsilím. Účastníci závodu se na vlastní oči přesvědčili o přátelské mírové spolupráci mezi národy Polska, Německa a Československa. O spolupráci, jež byla umožněna díky historickým změnám, které ve světě a ve vztazích mezi národy nastaly po slavném vítězství Sovětského svazu nad německým fašismem." Filmový přehled 32/1952 ()