Moře volají

• Východní Německo

Die Meere rufen

Východní Německo, 1951, 16 min

• ripo

Tento film nás seznamuje s životem rybářů docela jiným způsobem, než většina filmů, které jsme měli příležitost zhlédnout. Ukazuje nám, jak rybáři, lovící v Baltickém moři, řeší své problémy. Ukazuje nám život na východním pobřeží bez falešné romantiky, k níž sváděly náměty z tohoto prostředí. Namísto toho těžiště tohoto filmu je v lidských vztazích, v problému zapojení bývalých řadových členů politických organisací Hitlerova režimu do práce, v přesvědčivém vyhmátnutí rozdílu života v západním Německu a Německé demokratické republice. Vedle toho tento film je přesvědčivým pomocníkem v boji za mír i tím, jak ukazuje způsoby, kterých používají imperialističtí agenti k získání pomocníků ve špionážní a diversantské činnosti. Autoři filmu vás seznamují i s výsledky obnovy a budování významného úseku národního hospodářství NDR. Na výstavbě rybářského kombinátu ve Wolkowě jsme svědky, jakých úspěchů dosahují budovatelé socialismu a jaký šťastný a bohatý život z jejich práce vyrůstá. Filmový přehled 38/1952(13.1.2008)