poster

Pohádka o mrtvé carevně a sedmi bohatýrech

 • Sovětský svaz

  Skazka o mertvoi tsarevne i o semi bogatyryakh

 • Sovětský svaz

  Skazka o mjortvoj carevně i o semi bogatyrjach

 • Sovětský svaz

  Сказка о мёртвой царевне и о семи богатырях

 • anglický

  The Tale of the Dead Princes

Pohádka / Animovaný / Krátkometrážní

Sovětský svaz, 1951, 32 min

Předloha:

Alexandr Sergejevič Puškin (kniha)
 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Je štědrý den. Žena mladá devět měsíců už strádá. V svaté noci na lůžku porodila dcerušku. Krátce na to za svítání vytoužený car k své paní navrátil se z dlouhých cest. Tak velikou radost snést neuměla ubožačka. Vzdychla, vzhlédla na miláčka na rtech úsměv poslední - a skonala k poledni. Car truchlil v svém osamění, že však nikdo svatý není, zlý sen zahnat nelenil, do roka se oženil. Což byl, jak jistě tušíte, začátek konce jeho poklidného života. Ubohé dítko dostalo macechu a časem, bez patřičné výbavy a zkušeností, bylo vysláno na čundr bez mapy. A pak ... pak už čarovné zrcadlo říkalo to, co chtěla carevna slyšet. Aspoň pár týdnů. Krásná verze absolutní klasiky.(14.4.2012)

 • ripo

  Slavný ruský básník ze začátku devatenáctého století, A. S. Puškin, čerpal ve svém významném díle mnoho z lidové tvořivosti, zejména z pohádek. Sovětští tvůrci kresleného filmu si již nejednou vybrali z této jeho tvorby náměty pro kreslené barevné pohádky (Puškinova „Pohádka o princezně a bohatýru" byla zfilmována s herci), které výrazně dokazují, kolik typicky národního dovedl lid i velký básník vložit do mezinárodních pohádkových námětů. Dokazuje to především pohádka o princezně, která byla vyhnána zlobou své macechy do pustého lesa, byla jí usmrcena a ožila polibkem svého ženicha. Pohádkových sedm bohatýrů je chápání našich dětí jistě bližší, než sedm trpaslíků nebo havranů. Krásná barevná pohádka je jednou z nejzdařilejších, kterou měli možnost v našich kinech vidět malí i velcí diváci. Filmový přehled 38/1952(13.1.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace