Reklama

Reklama

Pohádka o mrtvé carevně a sedmi bohatýrech

  • Sovětský svaz Skazka o mertvoi tsarevne i o semi bogatyryakh (více)
Pohádka / Animovaný / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1951, 32 min

Předloha:

Alexandr Sergejevič Puškin (kniha)

Obsahy(1)

Sovětská kreslená pohádka o krásné princezně, která byla vypuzena zlou macechou a hospodařila sedmi bohatýrům, se zdarem obrazově tlumočí krásu Puškinova veršovaného vyprávění, podle něhož byla natočena. Kreslená pohádka je určena především dětem, ale pro svou skutečně krásnou formu a zejména pro výrazný verš, tlumočený bohužel pouze titulky, zaujme všechny diváky. (Filmový přehled)

(více)

Recenze (4)

ripo

všechny recenze uživatele

Slavný ruský básník ze začátku devatenáctého století, A. S. Puškin, čerpal ve svém významném díle mnoho z lidové tvořivosti, zejména z pohádek. Sovětští tvůrci kresleného filmu si již nejednou vybrali z této jeho tvorby náměty pro kreslené barevné pohádky (Puškinova „Pohádka o princezně a bohatýru" byla zfilmována s herci), které výrazně dokazují, kolik typicky národního dovedl lid i velký básník vložit do mezinárodních pohádkových námětů. Dokazuje to především pohádka o princezně, která byla vyhnána zlobou své macechy do pustého lesa, byla jí usmrcena a ožila polibkem svého ženicha. Pohádkových sedm bohatýrů je chápání našich dětí jistě bližší, než sedm trpaslíků nebo havranů. Krásná barevná pohádka je jednou z nejzdařilejších, kterou měli možnost v našich kinech vidět malí i velcí diváci. Filmový přehled 38/1952 ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Je štědrý den. Žena mladá devět měsíců už strádá. V svaté noci na lůžku porodila dcerušku. Krátce na to za svítání vytoužený car k své paní navrátil se z dlouhých cest. Tak velikou radost snést neuměla ubožačka. Vzdychla, vzhlédla na miláčka na rtech úsměv poslední - a skonala k poledni. Car truchlil v svém osamění, že však nikdo svatý není, zlý sen zahnat nelenil, do roka se oženil. Což byl, jak jistě tušíte, začátek konce jeho poklidného života. Ubohé dítko dostalo macechu a časem, bez patřičné výbavy a zkušeností, bylo vysláno na čundr bez mapy. A pak ... pak už čarovné zrcadlo říkalo to, co chtěla carevna slyšet. Aspoň pár týdnů. Krásná verze absolutní klasiky. ()

Reklama

Galerie (4)

Reklama

Reklama