Noví hrdinové a hrdinky

• Čína Xin er lu ying xiong zhuan (více)
všechny plakáty
? %
Čína, 1950, 115 min

Režie:

Shi Dongshan

Scénář:

Shi Dongshan

Yuntai Guo

Filmový příběh "Noví hrdinové a hrdinky", zpracovaný podle stejnojmenného románu, líčí úporné partyzánské boje přímo v srdci nepřítelem okupovaného území, boje vedené masami rolníků v provincii Che-pej za protijaponské války. Vypráví o mladém venkovanu Niu Ta-šuej, který jako člen čínské komunistické strany bojoval v milici, a jeho příbuzné Jang Siao-mej, která se k němu připojila, protože nemohla snášet hrubé zacházení svého muže. Niu vedl milici v úspěšných bojích proti nepříteli a Jang mobilisovala ženy. Po zahájení japonského útoku byli oba mladí lidé zajati, ale podařilo se jim uniknouti, takže mohli znovu věnovat všechny své síly boji za osvobození celé Číny od nepřítele. Film "Noví hrdinové a hrdinky" byl uveden po prvé na VI. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a jeho režisér Š'Tung-šang získal zvláštní čestné uznání. (Filmový přehled)

ripo

Čínští filmoví tvůrčí pracovníci plně ocenili hrdinné boje čínského lidu za svobodu, boje, které ve svých konečných fázích přinesly naprosté vítězství mohutného osvobozovacího hnutí celé Číny. Ve všech svých filmech se čínští filmaři snažili věrně zobrazit bojové úsilí, oddanost všeho lidu myšlence boje za svobodu a jeho věrnost revoluci. Film „Noví hrdinové a hrdinky" jasně dokumentuje odvahu čínských lidí, zejména mládeže, a zároveň zdůrazňuje vůdčí podíl Komunistické strany Číny ve všech dlouholetých osvobozovacích bojích. Nesmírná odvaha a vůle všech po konečném vítězství je ve filmu vyjádřena slovy okresního komisaře, kterými hodnotí vítězný boj: "Dáme každému svému nepříteli tuto odpověď: lid Číny nemůže být poražen." Pro všechny bojovníky osvobozeneckého vojska bylo jasné, že není možno se spokojit s jednou vyhranou bitvou, neboť jen vytrvalým bojem je možno dojít ke konečnému cíli: převzetí vlády do rukou lidu. Scénárista a režisér filmu, vedoucí čínské delegace na VI. MFF Š´Tung-šang, hovořil o motivech, které jej vedly k natočení filmu: „V době založení naší Čínské lidové republiky se lidé ze všech pracovních oborů zabývali úkoly před nimi stojícími s hlediska jejich vlastní práce. Jako scénárista a filmový režisér jsem uvažoval o tom, na co bych mel zaměřit svou kameru. S myslí plnou vděčnosti jsem se vydal nejprve k bratrům rolníkům, kteří tvoří 80% všeho obyvatelstva Číny, kteří jsou spojenci dělnické třídy a s jejichž pomocí bylo dosaženo vítězství čínské revoluce ... Nová Čína se stala skutkem. V celé zemi probíhá široká a mohutná výstavba. A proto je nutno pohlížet na uvedení odvážné a inspirující historie rolnictva v revoluci nikoliv pouze jako na glorifikaci historických postav, nýbrž jako na příležitost seznámit ty, kteří po dlouhou dobu žili ve městech a neznají řádně rolnictvo, se skutečným charakterem rolníků." Filmový přehled 43/1952 ()