Dva klenoty rané gotické architektury

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 11 min

Krátký český film o dvou historických architektonických památkách na Moravě řádovém klášteru v Předklášteří u Tišnova a basilice sv. Prokopa v Třebíči. Seznamuje podrobně s gotickou architekturou obou staveb, s jejich portály, sloupovím, sochařskou výzdobou a je novým dokladem bohatství naší národní kultury. (Filmový přehled)

ripo

Jedním z důležitých úkolů krátkých filmů je seznamovat diváka s kulturním bohatstvím naši země. Film „Dva klenoty raně gotické architektury" si zvolil z četných stavitelských památek dvě gotické stavby na Moravě, na nichž nám nejen demonstruje charakteristické rysy gotického slohu, ale učí nás i novému pohledu na podobné umělecké památky jako na důkaz vyspělosti uměleckého cítění a řemeslné zručnosti vlastních tvůrců těchto děl, jimiž byli většinou prostí čeští lidé. Lze si jen přát, abychom měli více filmů podobného druhu, které tím, že diváka učí vážit si cenných památek minulosti, rozšiřují jeho kulturní obzor a upevňují v něm národní hrdost. Filmový přehled 44/1952 ()