Battle of Mafeking

všechny plakáty
Krátkometrážní / Válečný
USA, 1900, 1 min

Tento věhlasný snímek a rekonstrukci bitvy búrské války máme možnost vidět díky režisérovi Alvu Edisonovi. Válka probíhala na přelomu 19. a 20. století. Celá událost se odehrává na návrší. Na začátku proti sobě stojí dvě vojska v podobných úborech. Vojáci jsou seřazeni do šiků, kamera je statická. Postupně jsme svědky, jak se střetnou pěšáci a padají k zemi. Poté projede pár koní jízdy, až padne i vlajkonoš. Na konci jsme svědky člověka, který vypadá, že pomáhá zraněným. (RadimFišer)

Pohrobek

Dost vtipný válečný snímek, ve kterém se hodně mává bojovými zástavami a ještě více hrdinně umírá. Zlaté válečné 19. století. ()

Subjektiv

Bohužel je to poněkud nepřehledné. Uvážíme-li, že búrská válka byla také poněkud nepřehledná (občas), tak to možná byl umělecký záměr. I když spíše ne. Přesto kus filmové historie. ()

Morien

A já si vždycky myslela, že Monty Pythoni přišli s rekonstrukcemi bitev v tomto duchu jako první. Zlomená dětská iluze. ()

berg.12

Jednoznačně nejlepší válečný film 19 stol. :) I když je na něm vidět, že choreografie opravdu není Edisonovou silnou stránkou a vedení komparzu je řízeno intencí "hlavně, ať se v tom záběru něco hýbe." ()

Dan9K

Jednoznačně nejkrvavější film 19. století (v tom dvacátém to jsou samozřejmě Žhavé výstřely 2 a v jednadvacátém čtvrtý Rambo), nejsmutnější a nejtragičtější a taky možná nejvtipnější. Vůbec nevíte, co se děje (až tedy na smrtelné pády zmatených "herců") a najednou se zčistajasna v neviděném a neslyšeném smrtelném upění bojovníků objeví konec, a je to docela úleva... ()

Webb

Zajímavá rekonstrukce bitvy búrské války, která se natočila dříve, než skončila válka. Jak zajímavé.... ()

Marek1991

Možno je to najlepší vojnový film 19. storočia, ale mňa si to nezískalo. Je to dosť neprehľadné a ako rekonštrukcia nejakej vojny ma to veľmi nezaujalo. ()

hous.enka

Válečné filmy jdou tak trochu kolem mě. A tohle je ten samý případ. Ztrácím se v tom, kdo bojuje proti komu. Kdo nakonec vyhrál? Což mi připomíná hlášku ze Šíleně smutné princezny "Vyhráli snad jen ti koně" (tam kozy). ()

Turiec

Rekonštrukcia bitky. Vidno strelcov, artilériu aj jazdectvo. Kamera je však ešte stále statická. Thomas A. Edison - 28.4.1900 ()

Ridick

ty vole ako chapem, ze dostali kameru do ruky a tocili vsetko mozne, ale nasnimat paru soldatov z jedneho uhla a bez pointy??:)) ()

togaf

No páni, přesně takhle si představuju válku - nevím, kdo je "hodný" a kdo "zlý", proč se perou, kdo vyhrál a proč se to vůbec natáčí. Ale pochybuju, že to byl Thomasům úmysl... ()

honajz2

Na rozdíl od jiných Edisonových snímků tenhle aspoň nějak zajímavě vypadá. Kvalitu to ale opět moc dobrou nemá. 3* ()

ic

Od začátku jsem fandil těm černým, a ... a ani jsem nepřišel na to jak to vlastně dopadlo. ()