Příběh dušičkový

Komedie / Historický

Československo, 1964, 94 min

Pokaždé, když mám neodolatelnou chuť opustit Zemi a odstěhovat se na jinou planetu, naordinuji si tento lék na špatnou náladu. Milý Hermannův příběh a nenapodobitelný páně Pivcův projev umocněný v dialozích s Jaroslavem Marvanem se dá v příčetném stavu jen těžko hodnotit jinak než jako úchvatný. No a v momentě, kdy se do debaty vloží ještě rozevlátý Josef Kemr, jsem ochoten Zemi odpustit úplně všechno a setrvat zde minimálně do šťastného konce filmu. Jéééžíšmarjá, tohle mám fakt rád.(25.2.2015)

Chudák Konopka má smůlu na hroznou fúrii, která ho doma terorizuje. A když mu na dušičky zdrhne, může si gratulovat. Ze začátku má samozřejmě strach, že se ten netvor vrátí, ale postupem času si začne život opět užívat a jediné v co doufá je, aby se mu ta stará fuchtle nevrátila. Vrátí se! Ta proradná mrcha se vrátí přesně po roce! Chudáka konopku z toho málem trefí, obzvlášť když čeká škvrně s jinou... Ale, a to by jeden nečekal, oficiál ukáže koule a petroMILKU vyhodí. Tím mu samozřejmě začnou problémy, protože je to ženská proradná, pomstychtivá a nenasytná.(25.1.2015)

"Paní Mrkalová" "Trpalová" "Cože?" "Á, nic". "Tak to je hodně". **** "Poslechnou, paní... ehm... Troufalová, ..." ... Zkrátka naplno rozehraný herecký dar Jana Pivce. A ty jeho poznámky stranou na kameru - to se prostě válím smíchy. Výkony ostatních herců samosebou nezaostávají, paní Medřická, Šejbalová a Havelková, pánové Marvan, Růžek, Kemr...(5.11.2011)

Sólovka ušitá pro Hugo Hase. Roztomilý úředník pod pantoflem. Když mu žena uteče s komediantem, velice se mu uleví a zahoří láskou ke své hospodyni, se kterou si uplete dítě. Po návratu ženy pak přichází teprve to pravé „peklo“. Hezky vygradovaný příběh ovšem stojí především na krásně „ujetém“ herectví Hugo Hase. Obsazení je hvězdné, ale kamera i děj se soustřeďuje zcela na hlavního hrdinu. K tomu zajímavá a velice moderně pojatá hudba – především ta rozhodně nezestárla a mohl by se jí chlubit klidně i jakýkoli současný artový snímek.(16.10.2014)

Dokonalé a nenapodobitelné Pivcovo herectví a jeden z nejlepších Pivcových televizních výkonů vůbec, s jeho slavným a typickým"jéžišmarjá", co více si může divák starých černobílých "TELEVIZNÍCH" snímků ještě přát..? Revident v podání Jaroslava Marvana byl také výtečný, podobně jako třeba menší role Dvorského zřízence. Zhruba tak na stejné úrovni s jiným úspěšným Filipovým televizním filmem "Láskou jako trám! Vše podstatné už ale napsal a vystihl uživ. Oskar. Nikdy neokoukatelná, stálá, a hodnotná televizní zábava. Televizní Pivec byl stejně nejlepší, to mi nikdo nevymluví.(29.7.2007)

• - V úvodních titulcích pokračuje název filmu větou: "kterak se paní Petronila Konopková choti svému Vavřincovi a krbu domácímu zpronevěřila". Snímek byl uveden v Československé televizi i promítán v kinech. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe. (dyfur)