Afrika aneb Češi mezi lidožravci (divadelní záznam)

• Česko

Afrika

Komedie

Česko, 2004, 96 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Tak seminář je v tomhle případě snad ještě o něco lepší než samotná hra. Obzvlášť ukázka s Opeřeného hada mě velmi pobavila. I samotná hra má jako vždy své dokonalé momenty, ale lidožrouti byli občas skutečně přes čáru. Ale jinak mě opět Cimrman nezklamal a já mu mohu s čistým srdcem dát zase plný počet hvězd. P.S. Napodruhé se mi Afrika líbila víc, i lidožrouti mi už nevadili a nakonec musím uznat že byla jejich účast i přesto zbytečné pitvoření dost vtipná. Celkově je hra dokonalá a zařadila se do mých nejoblíbenějších Cimrmanů. PP.S Opěřený had je prostě best.:-)))(27.4.2016)

Pro mě znatelně nejslabší kousek. Úvodní seminář je sice v podobném duchu jako u těch lepších her, ovšem v Africe velice abstinuje klasický cimrmanovský humor a je zde použit spíše ten povrchní, který se tolik nedostane pod kůži a jen málokdy se směju nahlas. Příběh byl taky dost slabý. Jednoaktovky mám prostě radši.(13.5.2017)

Téměř čtyřicetiletá plodná spolupráce dua Smoljak - Svěrák obohatila české luhy a háje o řadu promyšlených a vtipných divadelnách "kusů". Jistě, humor obou pánů nemusí vyhovovat každému, zejména těm, kteří neovládají českou literaturu a historii 19. a 1. poloviny 20. století. Mně osobně vždy odbourá líčení Cimrmanova působení jako dozorce stavby železnice z Lusaky do Maramby, ukázka hry Opeřený had určená Hurónům či líčení přátelství J. V. Sládka s Cimrmanem. Ve hře samotné bych kromě vtipu vyzdvihl J. Bruknera a J. Weigela, líbili se mi nejvíce. K tomu bych připojil i Kašparův výkon; jak řekl Z. Svěrák: "Řadu rolí jsme mu šili na tělo." Uvědomme si, že většině pánů DJC je bratru přes sedmdesát a že jakmile (chraň Bůh) toto divadlo jednou skončí, přijdeme o kus naší historie(6.2.2014)

Jako zanícený cimrmanolog, schopný hodiny a hodiny vyprávět repliky ze všech her krom Českého nebe, se kterým jsem ještě žel neměl tu čest, snad ani nemohu jinak. Mohl bych pár her vyzdvihnout, avšak žádnou bych nedokázal označit za slabší či méně oblíbenou. Stejně ode mne každá dostane "kilo", tak co... 100%(9.6.2010)

Génius schovaný ve Zdeňku Svěrákovi a Ladislavu Smoljakovi (tím nechci ostatní členy souboru nijak shazovat, ale tito dva mistři jsou přeci jen nejzasloužilejší cimrmanologové) se nejvíce projevuje právě při představeních DJC, protože u Cimrmana je dovoleno vše! Každý seminář a každá hra jsou jedním slovem GENIÁLNÍ! Neexistovalo, neexistuje a ani nebude existovat lepšího, vtipnějšího a inteligentnějšího humoru!(21.2.2008)

• - Nejedá se o první hru z repertoáru DJC, kde z úst Jaroslava Weigela zazní slavná otázka ohledně příbuzenstva pánů Žáby a Pulce. (M.u.t.t.t.y)

• - Hlas muže, který se během úvodního semináře ptá, zda je možné, aby se porouchalo všech dvanáct válců vzducholodi, patří režiséru Smoljakovi. (M.u.t.t.t.y)