Snídaně na Plutu

Breakfast on Pluto

Raňajky na Plute

Komedie / Drama

Irsko / Velká Británie, 2005, 135 min

Film je natočený tak, že jsem ho nedokázal brát vážně ani jako komedii a ni jako drama a celkově, takové trochu za hranicí únosnosti. Jinak se mi to, ale líbilo. Po celou dobu se dá říct, že jsem se bavil, chvílemi se i zasmál. Herecké vystoupení Cilliana Murphyho je skvělé a protože podobné role má nějak v oblibě už docela váhám s tím na kolik to jen hraje a na kolik to je jeho skutečnou součástí. Každopádně umí bez problémů chodit na jehličkových podpatcích a to je na chlapa nezvykle dobrý výkon. Příběh o dospívání a pouti za snem a hledáním byl fajn i díky takové knižní podobě, kdy to bylo jakoby rozčleněno na pořádnou řádku kapitol. Ale vystavět to na tom, že všude kam se hlavní postava hne čeká nějaký nadšený homosexuál, aby si získal jeho přízeň mi přišlo dost přitažené. Nemám s tím zkušenost, tak těžko soudit, ale uvítal bych víc rozvinutí jednotlivých situací, než přehazování s postavou z jedné příhody do druhé v hodně rychlém tempu. Ono to nakonec vypadá na povídkový film, tvářící se jako nepovídkový. 8/10(29.11.2011)

Příběh excentrického transsexuála začíná skvěle, hned jsem si vzpomněl na mého oblíbeného Forresta Gumpa, nicméně pak se děj roztříští na spoustu střípků, které jsou tu výborné, tu méně a na závěr jsem si jen řekl: Hmm, to je vše ? Od Jordana jsem viděl zatím jen Hru na pláč, Jaye Davidson byl teda hezčí kost a příběh měl mnohem větší sílu. Hudba však byla přímo božská a za červenky půjdu až ke třem hvězdám.(12.1.2012)

Myslím, že tohle je životní role Cilliana Murphyho. Pokud totiž chcete vědět, zda herec umí hrát, obsaďte ho do role vyšinutého padoucha a nebo transvestity. Všichni tady Patricka přirovnávají k Forestu Gumpovi. Nevím, asi mají možná pravdu. Nevinná Cillianova tvář, dokonale zahrané ženské chování, vybrané oblečení, kde několik kousků opravdu závidím (ty kostkované modré zvonáče), to vše je důkazem jeho neskutečného hereckého umění. Neviděla jsem to origo, ale unikátní dabing Filipa Jančíka, kde mi strašně dlouho trvalo, než jsem si byla jistá že je to on mi úplně stačila. Vynikající film.(13.2.2011)

Ten film zdaleka není dokonalý a já sám mám jisté výhrady, ale nechci a ani nebudu poukazovat na chyby, protože těch dobrých důvodů proč se nakonec přikláním k maximálnímu hodnocení, je více než dost. Ať už pestrý písničkový doprovod, který pomohl krásně navodit atmosféru té doby či výborný výkon představitele hlavní role (Cillian Murphy), ale hlavně množství tak kouzelných a těžko popsatelných momentů, které zapříčinily, že jsem film sledoval s lehkým úsměvem na tváři a bylo mi fajn.(29.7.2006)

wow!!! : skláním se před hodnocením tohoto filmu z klávesnice kleopatry .. zatím absolutně to nejlepší, co jsem zde četl .. není třeba se dále nějak vyjadřovat, vystihla to skvěle .. tak jen přidám další pecku z toho filmu - v originále nahrála v roce 1972 skupina The Sweet .. škoda, že to máte bez zvuku ...... WIG WAM BAM : Na březích řeky žila indiánka překrásná. Běžící medvěd, Holubice … Hiawatha neměl pochopení pro Minnehahy sladké vábení, než ho vzala k říčce stříbrné, tam mu šeptala slova neznámá a on se rozechvěl, když řekla: Wigwam bam, mužem svým tě udělám, wam bam bam, láskou k tobě umírám, wigwam bam, pojď a pochopíš to sám. Pojď jen ke mně blíž, věř mi, neprohloupíš, tak pojď a okus wigwam bam. Běžící medvěd příliš nevnímal, Že v Bílé holubici oheň vzplál, než ho vzala k říčce stříbrné a tam objevil, všechno, o čem snil, a slabost pocítil, když řekla: Wigwam bam, mužem svým tě udělám, wam bam bam, láskou k tobě umírám. Wigwam bam, pojď a pochopíš to sám. Pojď jen ke mně blíž, věř mi, neprohloupíš, tak pojď a okus wigwam bam(23.4.2010)

• - Barman, který křičí na Johna-Joea rozbíjejícího v jedné ze scén pohár, je skutečným majitelem podniku, kde se natáčelo. (imro)

• - I když Eva Birthistle ztvárnila ve filmu matku Cilliana Murphyho, ve skutečnosti je jen o dva roky starší. (imro)

• - Literární adaptace distribuovaná v USA společností Sony Classics vydělala během prvního víkendu (18. – 20. 11. 2005) promítání 33 279 dolarů ve třech kinech. Celkový obrat na zámořské půdě nakonec přesáhl 1,5 milionu. (imro)