Reklama

Reklama

Patricka Bradena pronásledovala smůla už od narození. Odložený nemanželský chlapec, vychovávaný v cizí rodině, který se navíc od dětství rád obléká do dívčích šatů, to rozhodně nemůže mít v životě snadné. Patrick je naštěstí svým způsobem šťastná povaha. Nepřipouští si svoji jinakost ani posměch okolí, překážky osudu překonává se zvláštní směsí naivity a optimismu a má v životě jediný cíl: najít svou pravou matku. Jenomže ta dávno z městečka u irských hranic zmizela, pohltilo ji velkoměsto. A to není k mladému přivandrovalci zrovna dvakrát laskavé a vlídné... Neil Jordan se po úspěšné spolupráci na filmu Malý řezník znovu spojil se svým krajanem, známým spisovatelem Patrickem McCabem, a podle společného scénáře natočil přepis jeho románu Snídaně na Plutu. Název je odvozen ze stejnojmenného dobového šlágru Dona Partridge. Hlavní hrdina Patrick potkává na své cestě hodně překážek, jimž však vzdoruje s nevšední grácií. Jeho putování za rodinou a rodinným štěstím je zároveň pestrým obrazem doby – konkrétně přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, včetně odkazu na politické události, poznamenané irským terorismem, a také pohledem na tehdejší hudební scénu. Neilu Jordanovi se podařilo pro film získat řadu skvělých irských herců, mezi nimiž ovšem exceluje především Cillian Murphy, nominovaný za svůj výkon v hlavní roli na Zlatý glóbus. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (241)

Matty 

všechny recenze uživatele

Originální již tím, že hlavní hrdina nehledá otce, nýbrž matku (a sebe samého). K tomu preferuje ženské šaty, nadužívá zdrobněliny a volí zásadně nenásilné řešení konfliktů. Logicky tak padá srovnání se všemi těmi drsnými filmy o severoirské problematice (Ve jménu otce, Zvedá se vítr). Snídani na Plutu oproti nim nechybí také hravost a nadsázka, obsažená už v názvech jednotlivých kapitol (a dovedena ad absurdum závěrečným citátem Oscara Wildea). Ony a výběr songů kontrastujících s děním nejlépe vypovídá o Patrickově bezelstném vnímání světa. Ze strany režiséra šlo o velmi šikovný tah, neboť není třeba vnitřního monologu, k němuž každá adaptace knihy psané ich formou svádí. Být celý film našlapaný jako začátek a konec, možná bych z něj měl nejen chvilkovou radost, ale dlouhodobě dobrý pocit. Třeba dojem vylepší druhé zhlédnutí bez odfláknutého českého dabingu. 75% Zajímavé komentáře: kleopatra, Morien, Mahalik, dzej dzej ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Forrest Gump orientovaný do krajek a Irska v božském podání Cilliana Murphyho, který je pro Snídani na Plutu tím, čím je obrovský kus šťavnatého ovoce na už tak senzačním dortu. Jeho Patrick je"jiný" - na šedivou školní uniformu si našívá flitry, kvůli lechtivým slohovým cvičením pak na koberečku osvětluje s výrazem mrkací panny motivace, rtěnku nebo kus růžového pštrosa nenechává ladem. S odzbrojující image se vydá hledat svoji biologickou matku do Londýna, přičemž se mu dějí věci, že se to nedá na první podívání ani pobrat. Film je prošpikován dobovou atmosférou, sexem, hudbou, politikou, sociálnem, fantastikou, melancholií a jemným humorem a všechno dohromady skutečně FUNGUJE! A to je ještě našlapán písničkami mého mládí, které - věřím tomu - potáhnou kdykoli. Příklad: Murphy jako uhrančivá blondýna v klobouku veze kočárek s malým černouškem, z lešení pokřikují nadržení dělňasové a do toho se rozjíždí Sugar Baby Love od Rubettes!!! Uuuu ! Niel Jordan má ode mě už několik pětek, ale Snídaně na Plutu je z těch filmů, kterým věřím, že mi při dalším a dalším shlédnutí odhalí a nabídnou zas něco nového. ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Neil Jordan, Pat McCabe .. Ah...Ah...Ah...Ah...La...La La La... ___ 36 kapitol neuvěřitelného životního bloudění a hledání. Neil Jordan (tématem poté, co jsem viděl Crying Game, již nezaskočil) výborně nakombinoval zajímavý osud hlavní postavy s osobními i Irskými politickými problémy, nepochopením sexuální orientace v řemeslně působivém zpracování. Murphyho kočička je k sežrání, ideálně herecky ztvárněná. Guláš tématicky i žánrově zvláštní přesto perfektně fungující. Za výběr dobových hudebních vypalovaček velký dík. Neil Jordan umí překvapit, zaujmout, okouzlit, pobavit. Love you baby love. Sugar baby love. Love her everyday... 85%. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ackoliv od Jordana jsem videl jen Interview, ktery me moc nezaujalo a tema filmu me taky nebere, tak jsem byl na film zvedavej. A nakonec jsem byl spokojenej. Film sice nema zadnej poradnej pribeh, v podstate to je pribeh teplouse a jde jen o to, do jakejch situaci se dostane a z jakejma lidma se potka, ale i tak me dokazal zaujmout. Cillian Murphy v hlavni roli fakt exceluje, skoro az oskarovej vykon. Z ostatnich potesi treba Rea nebo Gleeson, ale proste jelikoz tu je Cillian celou dobu, tak vsechny zastinuje. Film je vypravenej takovou lehkou, milou, sviznou a vtipnou formou, za kterou je schovany drama a spolu s paradni hudbou to dava dohromady fakt kouzelnou atmosferu. Za ty dve hodiny jsem se ani na minutu nenudil, jen skoda, ze se toho misty skutecne deje az moc malo, proto jen pekny 4*. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Začínám věřit, že s Neilem Jordanem se vlním na stejné myšlenkové kmitací frekvenci. Jeho Interview s upírem je jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla, a o Snídani na Plutu se dá říci totéž. Na film jsem se velmi těšila, neboť jsem toužila zahlédnouti svého oblíbence Cilliana Murphyho v netypické roli transsexuála, a výsledkem jsem byla tolik ohromena, že jsem se skoro nemohla zvednout ze sedačky (v téměř prázdném kině - nechápu). Jednotlivé epizody byly tak silné, že jsem div nekřičela, slzičky se dostavily několikrát - ale za tyhle jsem se vůbec nestyděla. O hlavní postavu Patrika jsem se celou dobu nevýslovně bála - zkrátka to vypadalo, že to s ním nijak dobře dopadnout nemůže. Cillian ze sebe opravdu dostal, co jen mohl, a vyčítat mu přehrávání v případě této role je myslím nemožné - vždyť onen způsob vyjadřování a jednání by byl myslím pro tento typ postavy "nutný". Ostatní epizodní roličky zahrané taky skvěle, byť v Cillianově stínu, ale musím zmínit aspoň Gavina Fridaye, jež mě velmi pobavil svým podáním zpěváka Billyho Hatcheta. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (9)

  • Barman, který křičí na Johna-Joea rozbíjejícího v jedné ze scén pohár, je skutečným majitelem podniku, kde se natáčelo. (imro)
  • Cillian Murphy získal za svůj výkon nominaci na Zlatý globus. (imro)
  • Literární adaptace distribuovaná v USA společností Sony Classics vydělala během prvního víkendu (18. – 20. 11. 2005) promítání 33 279 dolarů ve třech kinech. Celkový obrat na zámořské půdě nakonec přesáhl 1,5 milionu. (imro)

Související novinky

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Jak jde čas, některé filmy přirůstají k našim srdcím a získávají na hodnotě, jiné naopak můžou zapadat prachem, i když nás v době svého uvedení nadchly sebevíce... Zde vám přinášíme přehled…

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006

18.01.2006

Dne 16. ledna proběhlo v Los Angeles slavnostní udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Podle očekávání letos dominovalo drama o homosexuálních kovbojích Zkrocená hora,…

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006

14.12.2005

16. února 2006 proběhne v Los Angeles 63. ročník slavnostního udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Těm letošním zřejmě bude dominovat (alespoň, co se počtu nominací…

Reklama

Reklama