Snídaně na Plutu

Breakfast on Pluto

Raňajky na Plute

Komedie / Drama

Irsko / Velká Británie, 2005, 135 min (Alternativní: 124 min)

Celkem trefná satira na křesťanské puritánství, teenagery a sexuální život, nicméně v některých chvílích je až moc přebujelá, jak po stránce (mimochodem ne moc příjemných) hereckých výkonů, tak i gagů - film tak má bohužel dost rozporuplnou úroveň, a to i přes dokonalou retro-atmosféru - zcela vážně jsem po většinu času stopáže hádal tomuto snímku asi tak o dvacet až třicet let více. (Shlédnuto v rámci školní výuky.)(11.6.2010)

Příběh excentrického transsexuála začíná skvěle, hned jsem si vzpomněl na mého oblíbeného Forresta Gumpa, nicméně pak se děj roztříští na spoustu střípků, které jsou tu výborné, tu méně a na závěr jsem si jen řekl: Hmm, to je vše ? Od Jordana jsem viděl zatím jen Hru na pláč, Jaye Davidson byl teda hezčí kost a příběh měl mnohem větší sílu. Hudba však byla přímo božská a za červenky půjdu až ke třem hvězdám.(12.1.2012)

Transsexuální mladík Patrick v touze poznat svoji pravou matku se vydává na dlouhou pouť, na které poznává nové přátele i lidi, kteří mu chtějí ublížit, zažívá humorné, dojemné a občas i nebezpečné situace a přesto, že za jeho častým úsměvem se skrývá také plno bolesti, zůstává i nadále tím úžasným snílkem, tak sladkým ve své zranitelné důvěřivosti, že je nemožné si ho nezamilovat. A právě jeho postava, kterou FANTASTICKÝM způsobem ztvárnil Cillian Murphy, dělá z tohoto filmu nezapomenutelnou podívanou.(17.3.2013)

Originální již tím, že hlavní hrdina nehledá otce, nýbrž matku (a sebe samého). K tomu preferuje ženské šaty, nadužívá zdrobněliny a volí zásadně nenásilné řešení konfliktů. Logicky tak padá srovnání se všemi těmi drsnými filmy o severoirské problematice (Ve jménu otce, Zvedá se vítr). Snídani na Plutu oproti nim nechybí také hravost a nadsázka, obsažená už v názvech jednotlivých kapitol (a dovedena ad absurdum závěrečným citátem Oscara Wildea). Ony a výběr songů kontrastujících s děním nejlépe vypovídá o Patrickově bezelstném vnímání světa. Ze strany režiséra šlo o velmi šikovný tah, neboť není třeba vnitřního monologu, k němuž každá adaptace knihy psané ich formou svádí. Být celý film našlapaný jako začátek a konec, možná bych z něj měl nejen chvilkovou radost, ale dlouhodobě dobrý pocit. Třeba dojem vylepší druhé zhlédnutí bez odfláknutého českého dabingu. 75% Zajímavé komentáře: kleopatra, Morien, Mahalik, dzej dzej(29.6.2010)

Nemám slov. Z toho šíleného obalu a z podivného názvu se vyklubal neskutečně působivý snímek. Každá kapitola mi vyrazila dech něčím novým, každá byla dojemná, vážná a místy lehce humorná.Tento koktejl o hledání kořenů i vlastní identity byl vkusně propojený s politikou a ukázkou lidského chování, když se setkají s někým, kdo je trochu jiný. Výborná stará uzika a herci Murphy a Neeson vynahrazují i některá hluchá místa, kterých je ovšem minimálně. Líbí se mi studium na katolické škole. Líbí se mi víra ve svaté ochránce. Líbí se mi odvaha jít za svým snem. Líbí se mi scéna z výslechu a po něm. A vše kolem toho. Líbí se mi, když ho propouští. Líbí se mi možná i více, než 85% filmu.(6.3.2010)

• - Autor původního románu z roku 1998 Pat McCabe má na kontě rovněž knihu, která posloužila jako předloha k filmu Malý řezník (1997). Také tento snímek natočil Neil Jordan. (imro)

• - Cillian Murphy získal za svůj výkon nominaci na Zlatý globus. (imro)

• - Hlavní postava má ve filmu přezdívku Kitten, zatímco v knižní předloze Pussy. (imro)