Snídaně na Plutu

Breakfast on Pluto

Raňajky na Plute

Komedie / Drama

Irsko / Velká Británie, 2005, 135 min

Příběh o jednom opuštěném koťátku, který občas neví, o čem by chtěl přesně vyprávět. Jeho/její životní cesta mi připadala docela nezajímavá a filmově zdlouhavá. Cillian Murphy decentně přehrává, čímž sice jeho výkon dodává filmu na komediálnosti (skvělé hlášky mimochodem), ale potom bohužel vyzní všechny ty exploze poněkud násilně. Na druhou stranu je jeho výkon tím nejlepším, co v tomto filmu lze najít. Ke konci už jsem se v jeho "původním" pohlaví přestal orientovat.(13.3.2007)

Je to normální chlapec, který má zkrátka jiné touhy a musí za to místy trpět nebývale moc. Ale přes to všechno se dokáže zmátořit a dosáhnout svého cíle, objevit svou vytouženou Lady a především odkrýt své pravé já. Nádherná podívaná, která peláší k finiši bez jediného zaváhání, s božským Cillianem Murphym, na kterého nedám dopustit. Společně se Skandálními zápisky nejsilnější dramatický zážitek roku, nekecám. ;)(24.4.2007)

Myslím, že tohle je životní role Cilliana Murphyho. Pokud totiž chcete vědět, zda herec umí hrát, obsaďte ho do role vyšinutého padoucha a nebo transvestity. Všichni tady Patricka přirovnávají k Forestu Gumpovi. Nevím, asi mají možná pravdu. Nevinná Cillianova tvář, dokonale zahrané ženské chování, vybrané oblečení, kde několik kousků opravdu závidím (ty kostkované modré zvonáče), to vše je důkazem jeho neskutečného hereckého umění. Neviděla jsem to origo, ale unikátní dabing Filipa Jančíka, kde mi strašně dlouho trvalo, než jsem si byla jistá že je to on mi úplně stačila. Vynikající film.(13.2.2011)

Film na rovnakú tému ako Crying game, od toho istého režiséra, ale úplne iný a znova fantastický. Cillian Murphy a jeho skvelý herecký výkon, príbeh ktorý je plný vnútorného smútku a túžbe po láske rodičov, prostredie silne katolícke a poznačené dlhoročnou vojnou na pozadí, dokresľuje tento komplikovaný príbeh o hľadaní svojho miesta v spoločnosti. Transsexualita je bezpochyby ťažkou socializačnou prekážkou, ktorú tento film tak výstižne zobrazuje.(19.4.2013)

Jak tu někdo trefně poznamenal, Snídaně na Plutu je irský Forrest Gump. Cillian Murphy si v roli sebevědomého transsexuála krade celý film pro sebe. Na rozdíl od Forresta je ale uvědomělý a i když dělá chyby, zůstává svůj. Ve filmu sledujeme Cilliana od raného dětství, kdy jej nechala matka na zápraží kostela, přes trable při dospívání s nošením ženských šatů, po jeho cestu za hledáním matky v Londýně, kde se v důsledku nedostatku peněz dostává do kontaktu s prostitucí. Celým příběhem se také táhne jakýsi konflikt Irska, jestli jsem správně pochopil, tak boj za osvobození. Ve filmu to není řečeno a souvislosti pochopí jen ti znalí. Faktem pro mě zůstává, že i když za první hodinu bych jasně dal čtyři hvězdy, začal jsem se postupně nudit, jak se příběh natahoval. Takhle je to pro mě těsně, ale za 6/10.(7.8.2014)

• - Literární adaptace distribuovaná v USA společností Sony Classics vydělala během prvního víkendu (18. – 20. 11. 2005) promítání 33 279 dolarů ve třech kinech. Celkový obrat na zámořské půdě nakonec přesáhl 1,5 milionu. (imro)

• - Barman, který křičí na Johna-Joea rozbíjejícího v jedné ze scén pohár, je skutečným majitelem podniku, kde se natáčelo. (imro)

• - Jednu z nejodpornějších postav - pana Silky Stringa - si s chutí zahrál Bryan Ferry, jinak jeden z největších elegánů britského popu. (Johgas)