N.S. Dombrovskij

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 24 min

Krátký slovenský film o režiséru moskevského Velkého divadla Nikolaji Severjanoviči Dombrovském a jeho novem nastudování Čajkovského opery "Eugen Oněgin" v Národním divadle v Bratislavě. Ukazuje nám kolik práce a péče věnoval režisér Dombrovskij každému členu hrajícího operního souboru, každému pěveckému i hereckému výkonu, každé scéně, aby výsledek byl co nejdokonalejší a nejpravdivější. Snímek je dokumentem bratrské pomoci Sovětského svazu na poli naší kultury. (Filmový přehled)

ripo

Velký význam návštěvy režiséra Dombrovského není jenom v tom, že Čajkovského opera, jím nově nastudovaná, dosáhla opravdu mimořádně skvělého úspěchu, ale zejména v tom, že režisér Dombrovskij přenesl při této příležitosti na naši scénu další zkušenosti sovětského socialistického divadla. Co nás na tom nejvíce těší je to, že tato pomoc Sovětského svazu není výjimkou, ale že je součástí neustálé podpory, jíž se nám, také na poli kultury, od SSSR dostává. Aby i naše umění, naše divadlo po příkladu nejideovějšího, nejpokrokovějšího a nejrevolučnějšího divadla sovětského sloužilo milionům pracujících lidí. Filmový přehled 3/1953 ()