Osud smělých

Gadfly, The

Drama / Akční / Historický

Sovětský svaz, 1955, 101 min

• ripo

Působivý film vynikajícího režiséra Fajncimmera (z jehož filmů jsme před lety viděli na př. skvělé dílo „Vraťte jim vlast!") byl natočen podle románu anglické spisovatelky Ethel Vojničové. Scénárista J. Gabrilovič zachoval takřka beze změn silně dramatický příběh o mladém Arturovi, synovi duchovního, pod jehož vlivem byl vychováván, a z něhož se stal neohrožený bojovník za národní svobodu. Zvláště vyzvedl ty pasáže knihy, které kreslí růst Artura v bojovníka proti násilí. Autoři filmu dovedli zvolit k tlumočení románu správnou formu jednolitého romantického vyprávění o osudu odvážných lidí. — V titulní roli Artura vystupuje mladý herec, nedávný absolvent Sčukinovy divadelní školy Oleg Striženov. Je to jeho první filmová role. Roli mladé italské vlastenky Gemmy vytvořila Marína Striženovová, kterou naši diváci znají jako představitelku kolchoznice Oksany z filmu „Štědré léto" a ze „Zlomených pout", jako manželku velitele pevnosti. Filmový přehled 43/1955(19.11.2009)