Komedianti

The Comedians

• francouzský

Les comédiens

USA / Francie, 1967, 150 min

Graham Greene mistr slova napsal skvělou knihu a hvězdný pár E.Taylor a R.Burton dokázali jeho hlavní hrdiny, přesvědčivě a skvěle zahrát. Mnohdy mám pochyby jestli film odpovídá knižnímu zpracování tady se zase nedokážu rozhodnout, jestli byl lepší film nebo kniha. Kompromis obojí za *****(26.3.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $5,200,000Tržby Celosvetovo $-(19.5.2009)

Konkrétne na Komediantov si nespomínam, možno som práve tých ani nečítal, každopádne ducha Grahama Greena to má že až, všetko sedí a klape (veď vlastne písal aj scenár, dědek jeden ambiciózny). Pre milovníkov tohto autora preto povinnosť, ale nakoľko to môže osloviť ostatných (zvlášť mladšie ročníky) netuším, pretože je to dosť až príliš poctivé a chce to nie len spoluprácu ale aj kontext. Osobne nemám výčitky, akurát inak milovaný Richard Burton mi tu s tým jeho typickým portrétom zo seba samého zatrpknutého chlapa - slabocha a predsa stále chlapa (pretože vie) - akosi nesadol, nechcel zapadnúť do universa "greenovských" postáv, i keď sú to často práve aj ich vlastnosti. TAKTO som si ich nepredstavoval (neprišli mi napriek všetkému až takí sympatickí?). Ale možno práve túto postavu takto napísal. Idem čítať.(24.12.2009)

Poněkud přemrštěnou stopáž naštěstí dostatečně kompenzují herecký koncert pánů Burtona (šarmantní cynismus) a Guinnesse (šarmantní politováníhodnost), atmosféra karibské diktatury, dobrý scénář, kamera, hudba a výborný dvojsmyslný/nejednoznačný závěr. Jo a ta scéna z Duvalierville je za všechny prachy. Tu bych pouštěl povinně ve školách během přednášek o totalitních režimech.(24.9.2017)

Graham Greene je i autorem scénáře této adaptace svého slavného románu, takže bděl na tím, aby především jeho atmosféra a myšlenky byly na plátno převedeny v co nejvěrnější podobě. Příběh několika velmi rozdílných postav, které jsou konfrontovány s Duvalierovým totalitním režimem, každý z jiného důvodu, každý se s nastálými problémy vyrovná jinak. Film je natočen bez přílišného sentimentu, dost pravdivě a je velmi zajímavou ukázkou toho, jak to končívá, když člověk odmítá registrovat krutou realitu zdánlivého tropického ráje. Peter Glenville se po svých divadelních adaptacích zdatně vypořádal i s velkorysejší románovou předlohou. Herecky se jedná o skutečný koncert, co také čekat od čtveřice Burton, Taylor, Guinness, Ustinov.(21.9.2006)