Reklama

Reklama

H.M.S. Defiant

  • Velká Británie Mutiny (pracovní název) (více)

Obsahy(1)

Dobrodružný příběh pro milovníky historických válečných lodí, naplněný dřinou a utrpením prostých námořníků. Tento příběh o kapitánovi anglické válečné lodi, intrikách jednoho z vyšších důstojníků a jeho nepřiměřené přísnosti vůči posádce, graduje vzpourou posádky a uvězněním velících lodních důstojníků. Film přibližuje divákovi tehdejší možné způsoby nabírání nových členů posádek válečných lodí i jejich následný osud v rolích námořníků, kteří se nedobrovolně musí zúčastňovat dramatických lodních bitev a nasazovat své životy ve jménu své vlasti. (Kimon)

(více)

Recenze (14)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Na své si jistě přijde při sledování tohoto filmu ten, kdo má rád dobrodružné filmy naplněné "filmovou romantikou" námořních bitev válečných plachetních lodí. Celý příběh se odehrává z velké části na válečné lodi anglického loďstva někde uprostřed Středozemního moře v 19. století, kdy dvě mocnosti, Anglie a Francie, bojovaly o nadvládu moří. Podobný film: Captain Horatio Hornblower R.N (1951) s Gregorym Peckem. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Film z doby, kdy lodě byly ze dřeva a námořníci ze železa. I železo se ale může zlomit, tohle lidské především vinou podmínek, za nichž námořníci žijí. Film se dotýká skutečné vzpoury v dubnu a květnu 1797 ve Spitheadu a Nore a na několika lodích jeho veličenstva a domýšlí k těmto událostem příběh o odpovědnosti, cti a odvaze bojovat za své zájmy a přitom dostát svému slovu a povinnostem. Svým způsobem jde o takovou britskou verzi Broněnosce Potěmkina (ne, fakt to nebyl křižník), jen v tomto případě je přístup tradičně britský, tedy pokud se obě strany mohou rozumně domluvit, mohou se všichni vrátit ke svým povinnostem. K zápletce bych měl jen tu výhradu, že v roce 1797 ještě Napoleon nebyl nijak známý, nebyl ani císařem, ani konzulem, dokonce ještě nebyl ani v Egyptě a když, tak byl znám ještě jako Bonaparte. Stejně tak invaze do Anglie neměla v té době žádné konkrétní plány, ale nešť, hlavní je zde otázka míry tvrdosti velení versus výkon podávaný posádkou. Takže se rozehraje tradiční drama mezi uvážlivým a mírným kapitánem Crawfordem (Alec Guiness), který zastává úlohu sympaťáka, a jeho sadistickým prvním důstojníkem, poručíkem Scott-Padgetem (Dirk Bogarde). Příjemně se na to dívá a uchu lahodí čistá spisovná angličtina. Srdce diváka bažícího po dobrodružných příbězích, které zároveň v sobě mají něco víc, jen pookřeje. Dá se říci, že Weirův Master and Commander je v mnoha ohledech takovou novější verzí (říci remake by bylo urážlivé) tohoto filmu, včetně určité podobnosti některých vedlejších linek a scén. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Žádná tuctová podívaná, ale ve výsledném dojmu zatraceně dobrý film. Přičemž Alec Guinness v roli kapitána Crawforda je sympaťák od pohledu. Bezcitný nadporučík Scott-Padget (Dirk Bogarde) je výborný protiklad. Nezbývá než napsat, že oba se role zhostili úspěšně. V oblasti tehdejších filmových vymožeností jsou bitevní scény vynikající. Děj odsýpá víc než u jiných filmů. Opravdu pozoruhodný film. Na závěr připomenu, že zobrazované bičování devítiocasou kočkou, nebylo až tak ničím výjimečným. Protože tvrdá kázeň byla tehdy u anglického námořnictva v osmnáctém století zcela běžná. Ač je téměř jisté, že dnes se točí výpravnější filmy, a patříte-li k těm, komu se líbí historické příběhy, tak doporučuji. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dirk Bogard se tímto definitivně posouvá do mé TOPky. Smrt v Benátkách, Victim, Darling, Servant, a teď jako poručík Scott-Padget v další dokonale promyšlené postavě. Už jako Sluha mě přesvědčil, že herecky se mu dá věřit, ale jeho bravurní výkon v roli nemilosrdného pomstychtivého lodního důstojníka je možná ještě cennějším (i když zdaleka ne tak zábavným jako ve Sluhovi) výstupem. H.M.S. Defiant nepostrádá napětí, milovníci námořnické vojenské historie zajásají, příznivci sira Guinnesse zajisté taky. Filmů o lodních vzpourách je celá řada, ale ne každý lze označit za takto povedený. Z ostatních účinkujících se sluší vyzdvihnout ještě sympatickou postavu Wizarda, nedobrovolného vůdce vzpoury, herce Anthony Quayla. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Perfektní záležitost. Milovníci admirála Nelsona a britsko - napoleonských válek na moři jistě ocení tento snímek. HMS Defiant je válečnou fregatou britského námořnictva na sklonku anglicko-napoleonských válek. Má poslání doplout na Korsiku, kde se má připojit jako eskortní válečná loď ke konvoji nákladních lodí vezoucích dřevo na stavbu lodí do Anglie. Již cestou vzniká na palubě napětí mezi kapitánem (skvělý Guiness) a jeho prvním důstojníkem. Ten neváhá trestat členy posádky za sebemenší nedbalost a jelikož fyzické tresty námořní právo důstojnictvu umožňovalo ukládat, je každý den někdo z mužstva za něco bit rákoskou či dokonce bičován před nastoupenou posádkou. Kapitán však zastává názor, že disciplínu lze získat od mužstva i úctou a ne jen hrůzou. Jelikož na Korsice k setkání s konvojem nedojde, loď pluje zpět. Cestou se utká s francouzskou Fregatou a kapitán je těžce raněn. Velení převezme první důstojník, kterému teď v udílení trestů již nic a nikdo nebrání. Na Defiantu dojde ke vzpouře, protože se mezi námořníky rozkřiklo, že se hodlají vzbouřit i další lodi flotily vzhledem k otřesným podmínkám v jakých mužstvo žilo. V dalším boji s Francouzskou lodí je zajat Napoleonův důstojník a stratég, který věděl vše o plánované invazi do Anglie. Již zajatý kapitán apeluje na bývalou posádku, že je nutno tohoto muže v zájmu vlasti předat admiralitě. Posádka se nakonec rozhodne plout k flotile se zajatcem s příslibem kapitána, že se za vzbouřence u vedoucího admirála přimluví. Během předávání zajatce se navíc posádka dozví, že vzpoura na ostatních lodích byla úspěšná a admiralita přislíbila odpuštění všem a výrazné zlepšení podmínek na válečných lodích. Dojde však k útoku Napoleonova loďstva a Defiant se chrabře bije. Během boje posádka zaujme svá původní místa a kapitán se znovu vrátí k velení této fregaty Jejího Veličenstva. ---- Perfektní válečný film, který věrně zpracovává život na palubě válečné lodi. Mužstvo mohlo prakticky jen dřít, prát se s oceány, bez diskusí poslouchat důstojnictvo a kapitána, jíst zkažené potraviny a v případě boje se hrdě bít u děl či šavlí. Za to vše nabízelo námořnictvo případný podíl z kořisti za obsazené či vydrancované nepřátelské lodi a nepravidelný žold... ()

Galerie (18)

Reklama

Reklama