Paní z Monsoreau (TV film)

• Francie

La dame de Monsoreau

Drama / Historický

Francie, 2008, 2x96 min

• Big Bear

Tímto dvoudílným filmem jsem navázal dějově na nedávno shlédnutého Jindřicha IV. Navarrského (2010). Bohužel je z filmu na sto honů cítit že je pro TV. Přitom výprava byla velmi velkorysá. Renesanční kostýmy, interiéry i exteriéry někdy braly dech. Začátek filmu je lehce rozpačitý, protože divák neorientující se ve francouzské šlechtě a náboženských sporech katalíků a hugenotů šestnáctého století je na TV film zavalen velkým množstvím jmen a postav. Jakmile se však s nimi v průběhu děje blíže seznámí začne narážet na klasický dějově jednoduchý historický dobrodružňák. Knižní předloha je ze scénáře velmi čitelná díky velkému množství zápletek točících se stále kolem hlavních hrdinů. V tomto případě je to hrdinka Diane de Monsoreau, která se vždy vyskytne jakoby náhodou uprostřed jakéhokoliv dění ať už se jedná o spiknutí proti králi, nebo jiné pikle kující druhý o trůn usilující rod .... Nesedl mi moc ani český dabing a přes zvučná jména (a jejich hlasy) Čech, Trojan, Cibulková atd.. působil neprocítěně a jaksi nezůčastněně. V souhrnu se na to kouknout dá, ale žádné velké umění od toho nečekejte ani dech beroucí filmové zážitky. Jednou vidět stačí. Zkáza zámku Herm (2007) se kterou bych tento dvoudílný film srovnal byla o třídu výš ! * *(2.12.2012)

Další televizně instantní, divácky lehce stravitelná adaptace, dlužno však přiznat, že zjevně nešetřící rozpočtem, s působivými exteriéry a interiéry, úžasnými kostýmy, romantizující hudbou a notnou dávkou soubojů a násilí, spiknutí a intrik, dobrodružství a lásky (včetně lehce erotických scén, nepochybně vzrušujících prudérní divačky z vilek na předměstí... ;-), zkrátka a dobře rutinně zručně namixovaný koktejl na jedno použití. Dobře a víc zase nic... - - - - - (Poprvé viděno 7.3.2010 na dvd, v původním znění s č. titulky, hodnocení a komentář zde jako první - 7.3.2010)(7.3.2010)

• argenson

Nadmíru kvalitní předloha Alexandra Dumase je naštěstí zárukou docela obstojné zábavy a sázkou na jistotu, přesto tomu hodně schází. Nemá to spád i výběru hereckých představitelů by se dalo leccos vytknout. Troufnul bych si tvrdit, že dějovou gradaci pohřbil i sterilní český dabing, přestože jsou tu slyšet dobře známí herci. Starší stejnojmenný seriál ze 70. let byl pro mě exkluzívním zážitkem, tohle jsem odzíval.(12.7.2012)

3* já 5* má matka = 4* . Svižně , moderně natočená adaptace historického románu ( takže nevhodné pro milovníky historie , s filmu je poznat Dumasové dílo a to je hlavní ) . Milovníci a hlavně milovnice starých Francouských snímku si příjdou na své . Zámky , kostýmy , inriky, krásné dámy , opravdoví chlapi ( a žádné emo-buzny ) souboje to vše tvoří kompaktní , přehlednou pro všechy smysly výživnou podívanou .(8.3.2010)

Je to prostě román od Dumase - spousta intrik, historie jako kulisa a typický závěr, kdy autor nechá vyvraždit polovinu hlavních postav, což se mu podaří na pouhých několika stránkách celé často několika set stránkové knihy. Je to prostě Dumas jeden z prvních typicky historicky románových autorů a buď ho tak přijmete a nebo ne. V tomto televizním zpracování dost překvapivě vévodí zejména okázalá výprava a kostýmy. Rozhodně to není žádný filmařský průšvih, na druhou stranu ani lahůdka, kterou byste chtěli vidět vícetkrát, ale důstojná adaptace to bezesporu je. 60%(24.9.2010)