The Horse's Mouth

• Velká Británie Straight from the Horse's Mouth (pracovní název) (více)

Willy Kufalt

Docela hravý námět o excentrickém pijanském malíři v kulisách staré Anglie těží z jednoho – ze suverénního komického výkonu Aleca Guinnesse. Ten si tentokrát dle vybrané knižní předlohy napsal sám i scénář k filmu a opět s výrazným nasazením rozehrál kreaci plnou změn v hlasovém projevu, slovních i vizuálních gagů, různých drobných převleků... navrch po celou dobu ztvárňuje postavu výzorově mnohem staršího muže oproti svému skutečnému věku, tedy dohromady skoro přesně ten typ komiky, který v příštích dvou dekádách v Anglii ještě více rozehrál a proslavil Peter Sellers (a ve Francii zase opakovaně předváděl Michel Serrault). Víc mě nenapadá, co bych na takové čisté komedii založené pouze na sólu hlavního herce (a s vesměs nevýraznými vedlejšími figurkami kolem) mohl vyzdvihnout, snad ještě ten nápad s žebříkem a přivlastněním si nového prázdného bytu pod proraženou podlahou... Nicméně zarelaxoval jsem si u toho po pracovním dnu báječně. [75%] ()

Marek 11

Snímek o potrhlém malíři, který žije ve svém vlastním světě, kde je místo jen pro umění a alkohol. Schopnost vycházet s lidmi se u tohoto hulvátského samorosta rovná nule, aniž by mu na tom jakkoliv záleželo. Jde mu pouze o uznání vlastního díla a jeho řádné zpeněžení. Málokdo má však pro podivínského umělce pochopení. ()