Film Čapajev byl natočen podle novely Dmitrije Furmanova, který u tohoto legendárního bolševického veletele 25. střelecké divize sloužil jako komisař. Film ve své době patřil k vrcholu historicko-revolučného žánru. (oficiální text distributora)

mortak

Kterak si tradiční typ ruského vojevůdce se stranou ruce podal a štafetu boje za lepší budoucnost jim předal. Bolševická propaganda dobře věděla, že musí navázat na minulost, na tradiční vidění vojevůdce, a tak stvořila legendu o Čapajevovi. Ten sice nemá vzdělání, občas se chová jako malé dítě, ale srdcem je celý Leninův. Film je sledem výchovných (zákaz rabování, bramborová a jablková lekce z vojevůdství, Čapajevova touha po vzdělání, moudrost komisaře ve spojení s Čapajevovou odvahou) a propagandistických (žena miluje kulomet, na sex bude čas až v budoucnu, čapajevův příklon ke Straně) scének a též se pokouší o primitivní charakteristiku postav (kulometčík, bílý vojevůdce a jeho sluha). Zajímavé připomenutí, kde čerpal O. Vávra inspiraci pro své filmy. ()

majo25

Propagandistický snímok na objednávku komunistickej strany, v ktorom je tradične veľa lží a poloprávd, či iných prekrútení o tom, ako svoju bojovú i vlasteneckú činnosť vykonávali červenoarmejci. Veď oni neokrádali sedliakov, nie...Čapajev ich odnaučil. :-) Zaujímavé na filme je len jeho zasadenie - ruská občianska vojna, v ktorom sú klasicky bieli tí zlí a komunisti tí správni (lebo tak nakázala strana). Film obsahuje viacero úsmevných scén, niektoré sú aj celkom podarené, čo je asi jeho najväčšia devíza, akurát nie vždy sú to tie, ktoré boli aj plánované. Vojnových scén je pomenej a ani tie nič extra nepredvedú...asi nevydali ruble. Aj keď je film zvukový, stále vyzerá, ako keby bol tvorený ešte v nemej ére a zvuk bol len dodatočne pridaný. ()

SoolenJV

V dnešní době spíše komické, ale na svou dobu velmi dobře natočené, mnohem lépe než např. Československý Zborov ze stejné doby. Výborný Babočkin v roli samolibého velitele v několika scénách připomínal Vlastu Buriana, ale jinak Čapajeva ztvárnil perfektně. Bitevní scény jsou kvalitní, jejich problémem je, že jsou točené na němou kameru na kliku, takže jsou podivně zrychlené a divně nazvučené (kulomet zněl jako "šicí stroj"). A zbytečně protahovaná druhá půle zpěvem ruských cajdáků. Ale jinak dobré. ()

David.Darco

Neprehľadné, štylizované jak sviňa, komické, zastaralé, ničím nevýrazné a ešte aj nudné. Naozaj neviem čo mi vlastne tento film dal, ale viem že som videl už aj horšie. 1* ()

xaver

Tento snímek mě dost zklamal. Čekal jsme dalko víc, když jsem kupoval film na DVD. Legendární velitel ruské revoluce byl takový nemastný neslaný jako celý děj. Sice tam byly celkem dobré davové scény, ale jinak obyčejný průměr. 3* jsou až až. ()

lukasd

Na dobu vzniku je tam až překvapivě málo propagandy. Ano, najde se tu dívka milující kulomet atd., na druhou stranu hlavní hrdina třeba netuší v jaké internacionále je Lenin a výrok "přijdou bílí, kradou, přijdou rudí, kradou..." mě docela šokoval. Je škoda, že technická stránka je už velmi zastaralá, protože jinak se jedná o velmi kvalitní historický film. 70% ()

Brejlil

"Soudruzi, jak chcete, aby se náš lid ztotožnil se stranou a přijal nové hrdiny sovětského Ruska, když mu předložíte tohle! To nemyslíte vážně?" Čapajev je vylíčen jako frajírek, který si myslí, že mu patří Rudá armáda a nakonec na to ošklivě dojede. Dokud má "svého" oblíbeného komisaře, je jakžtakž držen na uzdě, ale v okamžiku, kdy je komisař vyměněn, dojde k nejhoršímu a Čapajev se bídně utopí na útěku. To snad může být i historický fakt, ale Čapajev je hrdina, a takhle zobrazen být nesmí. Právě tato skoro deglorifikace Čapajeva a relativní civilnost snímku jsou největší klady. Práce se zvukem je poplatná době a zemi vzniku (takže není žádná) a kamera a střih jsou určitě poučeny kritikou formalismu Ejzenštejnovy školy, takže ani tady si oko diváka na nic nepřijde. Herecké výkony veškeré žádné a tak zbývají jen nechtěně komické výjevy ("Raněn?" - "Raněn, Vasile Ivanyči." - "Hlupák jsi.") a památný výrok ruského mužika "Přišli bílí, kradou, přišli rudí, kradou..." ()

arcticsky

Co napsat? Tento film mi přišel komický už jako dítěti. Ale škoda, že to opět nedávají občas v TV, rád bych se na to po letech podíval.... ()

Dominik.Klem

Dle mého se jedná o jeden z nejlepších děl vyprodukovaných sovětským svazem. A to i přes jisté nedostatky, které jsem ochotný ignorovat z důvodů stáří filmu. Dnešní divák ke snímku zprvu přistupuje, jakožto k válečnému filmu a asi neočekává moc humoru, avšak opak je pravdou.  Už jen hlavní postava působí často komicky, dokonce i po více jak roce od prvního shlédnutí, vždy když si na film vzpomenu slyším vzadu v hlavě hlas který řve ČAPAJEV a já mám chuť vzít pušku a začít revoluci. Upřímně tak obdivuji diváka, kterého jméno Čapajev nebude pronásledovat tak jako mě. Dalším dost pravděpodobným důvodem proč snímek hodnotím kladně, je ztvárnění velitele 25. střelecké divize, který je velice uvěřitelně vyobrazen, jakožto průměrný vesnický Pepa s nádherným hlasem a duší pro revoluci, zkrátka co více si od sovětského filmu z roku 1934 přát. ()

Kragujevac

To byla ale konina. Nevadí mi, když se ve filmu vyskytuje propaganda, neboť ta ve válečných filmech existuje od začátku filmografie až dodnes. Ale co mi na filmu vadí, je jeho hloupost. Zarostlý vidlácký bojovník Čapajev, který bojuje proti zlu a rozdává moudra všem jeho bojujícím (sou)druhům mi skutečně k srdci nepřirostl. Celý příběh se nevyskytují téměř žádné bitvy, žádná atmosféra, prostě nic. Jen konec vše vynahradí, když Čapajev skončí proděravělý od kulek jako potrava pro rybičky. Ale to mi už dojem z filmu zpravit nedokáže. ()

lenzi

Bol som prekvapený, ako nakoniec vyznela oná "glorifikácia" slávnej boľševickej legendy a aj ostatnej červenej čvargy. Bolo to možno nechcené a možno v tej dobe mohol byť len jeden boh - Stalin. ()

Elessar.

Docela Gay, ale né, bola tam síce ženská guľometka, ale tá tam bola skôr na ozdobu, alebo aby to nepôsobilo tak divne. Je tam veľa bojov, ale pôsobí to velice divne. Ľudkovia čo sa potkýňajú o vlastné nohy, to chápem, ale vážne? A vojaci čo strieľajú s presnosťou istého Impéria, čo k tomu viac dodať... ()

Jaroo

Z celého filmu sa mi najviac páčil ten bodákový útok bielogvardejcov. Na svoju dobu celkom dobrý film, výstupy niektorých postáv sú strašne teatrálne.*** ()