Šlechetné srdce a šlechtické korunky

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Drama

Velká Británie, 1949, 106 min

Kdysi jsem byl unešen, dnes nechápu čím. Alec Guinness v osmiroli je samozřejmě skvělý, ale potíž je, že všechny jeho postavy jsou vedlejší a mnohem víc prostoru zabírá Dennis Price, krajně nesympatický "hrdina", jemuž bychom měli fandit. A to jde právě těžko, když nás má zcela na své straně osminásobně záporný, ale kouzelný Guinness. 60%(23.1.2006)

Uvítala jsem malé (žánrové) zpestření v rámci imdb žebříčku nejlepších 250 filmů. Myslela jsem však, že mě film na pomezí komedie a dramatu zaujme více. Zpočátku se mi vybavila výborná kniha Tristram Shandy, těch paralel bylo několik, těmi hlavními však humor a hlavní postava, která i zde komentovala děj a byla vypravěčem. Jenže počáteční skoro nadšení z takové dávky ironie a cynismu se začalo brzo vytrácet. Film mě začínal nudit a tempo se, aspoň se mi to tak subjektivně zdálo, zpomalovalo. Škoda, původně tenhle film vypadal skvěle.(2.7.2012)

Zkraje mě překvapil a potěšil nevývale černý humor a cynismus. Postupně jsem si na něj zvyknula jeho zábavný efekt slábnul. Hudba chyběla příběh koukatelný - šlechtic je v base a retrospektivně balancuje svůj život a popisuje, jak zabíjel své příbuzné na cestě za titulem. Ale chyběla hudba a samotný závěr byl sice úsměvný, ale čitelný a trochu nepravděpodobný. Nicméně specifické podání humoru asi nezapomenu. # [viděno: TV, 2.0] # příběh 7 | hudba 2 | humor 3 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5(7.8.2012)

Osminásobná vražda, milostný trojúhelník, vydědění z rodiny - nemělo to být původně temné, tíživé drama? Šlechetné srdce a šlechtické korunky vynikají svým ležérním až nezúčastněným přístupem k celému tomu rodinnému hororu a hlavní hrdina celou situaci s chladným odstupem výstižně komentuje. Právě díky jeho věcnému podání a ironickým komentářům ke svým činům vychází tento film jako jedna z nejlepších komedií studia Ealing. Alec Guinness si zde procvičil snad všechny možné herecké polohy od mladíka plného elánu po senilního násosku blábolícího nesmysly a nezapřel svůj nezaměnitelný komediální talent. Myslím, že bez nápadu ztvárnit všechny členy rodiny Ascoynů stejným hercem by se vytratila celá jedna rovina filmu (nejsou tyhle šlechtické rody pověstné svým vpravdě rodinným přístupem ke sňatkům?). Dennis Price se svým delikátním vyjadřováním bezchybný, ta jeho vyčítaná odtažitost je pro celý snímek zásadní a v tomto případě skvěle zvládnutá.(18.6.2012)

Alec Guiness je neskutečný chameleon a já jsem rád, že ho konečně poznávám jinak než jako Obi-Wana. Jeho herectví je neskutečně chameleonské, což souvisí i se skvělými maskami, které jsou v tomto filmu úchvatně zpracovány. Jsem si jistý, že kdybych nevěděl, koho Guiness hraje, nepoznal bych ho. Snímek je vtipný krásně britským způsobem. Všechno dohromady z něj dělá poklad světové komedie.(14.10.2014)

• - Mike Nichols v roce 2000 plánoval remake tohoto filmu. Role Aleca Guinnesse měl hrát Robin Williams a roli Dennise Price měl obsadit Will Smith. Nikdy k tomu ale nedošlo. (Morien)

• - Ředitel produkční společnosti "Ealing Studios" Michael Balcon řekl režisérovi Robertu Hamerovi: "Snažíš se Britům prodat tu nejméně prodejnou komoditu v Británii - ironii. Hodně štěstí." A naštěstí to vyšlo, film sklidil po uvedení značný úspěch. (Morien)

• - Kromě toho, že ve filmu Alec Guinness ztvárnil osm členů rodiny D'Ascoynů, seděl také modelem pro obrazy jejich vzdálených předků. (Morien)