Šlechetné srdce a šlechtické korunky

Kind Hearts and Coronets

Komedie / Drama

Velká Británie, 1949, 106 min

Vždy mě potěší pokud filmy z první poloviny minulého století nejsou dobře hodnoceny jen z jakéhosi pocitu nostalgie. A s radostí musím říci, že to je případ tohoto dílka! Lehká komedie s brilantními dialogy, černým humorem a nadhledem v duchu nejlepší britské tradice... Jen nevím, jestli si to užíval i Alec Guiness, když asi drtivou část tvorby filmu trávil v maskérně :-)(29.10.2014)

Staré dobré britské drama, většinou více odvyprávěné než zahrané, což věci jenom prospívá, neboť to zcela zapadá do zvoleného žáru. Komedie, jejíž humor nespočívá v situační komice ani v břeskných hláškách, ale v samotné situaci postavené na rozhodnutí stát se z chuďase vévodou cestou vyvražděním všech příbuzných, kteří tomu v rodovém stromu stojí v cestě.(31.10.2014)

DENNIS PRICE ako LOUIS MAZZANI PRVOTRIEDNY VRAH prvej triedy,ktorý ide za jediným cieľom spočívajúcim vykompenzovaním DLHU voči svojej už mŕtvej matke,ktorú zavrhli voľakedy dávno,pretože si vzala chudobného partnera. Pochádzala ale z bohatého šľachtického rodu Ascoyneovcov,ktorí ju vynechali z dedičstva,namosúrený budúci dedič po matke,syn Louis Mazzani TERAZ VEZME spravodlivosť do vlastných rúk,aby uviedol veci na správnu mieru... Ak sa dá nazvať,že Louisove vyčíňanie nebude mať konca,pokiaľ nevyhubí všetkých potenciálnych dedičov z rodu Ascoyneovcov a veľkým PARADOXOM je,že ho odsúdia za „vraždu” ktorú nespáchal a ostatných OSEM VRÁŽD ostáva nepovšimnutých,síce do momentu,pokiaľ niekto nenájde jeho pamäte o týchto činoch napísané na stole vo väznici,kde ho len tesne minie šibenica od pomsty konkurentky SIBELLY,ktorá dobre vie,že manžel spáchal samovraždu,tá to chce teraz hodiť na Louisa zo žiarlivosti,lebo si berie za ženu VDOVU,ktorej k tomu dopomohol práve tento sympatický Louis Mazzani. Unikátny suchý britský humor s geniálnym Dennisom Priceom ako extrémne kľudným chlapom,ktorého absolútne nič nevyvedie z miery,živí sa klamstvami,lžami,situáciami,z ktorých chce vždy vyťažiť maximum,podvodník,ktorý hrá na DVE STRANY. Dlho sa ocitá na tenkom ľade,ktorý nie a nie prelomiť sa,aj sa zdá,že sa nakoniec z toho vyseká,ale KONIEC dáva na zreteľ,že PREDSA na každého raz či raz príde... A ALEC GUINNESS,tak to je iná káva,vezmite si jeho priezvisko,REKORDY,hrá s dôrazným prehľadom 8 postáv,HEREC,ktorý je za každú srandu sránd.Všestranný nadaný umelec!(17.6.2015)

S miernymi obavami som pristupoval k sledovaniu tohto filmu, ale nebol som vôbec sklamaný. Pomohlo mi, že som sa naň pozeral ako na kríženca medzi čiernou komédiou a Pytlákovou schovankou. Mohol som oceniť dialógy, osobitný druh humoru, herectvo Aleca Guinnessa a nebyť herca bez charizmy v hlavnej úlohe, možno by som i pridal hviezdičku.(26.5.2014)

Kdysi jsem byl unešen, dnes nechápu čím. Alec Guinness v osmiroli je samozřejmě skvělý, ale potíž je, že všechny jeho postavy jsou vedlejší a mnohem víc prostoru zabírá Dennis Price, krajně nesympatický "hrdina", jemuž bychom měli fandit. A to jde právě těžko, když nás má zcela na své straně osminásobně záporný, ale kouzelný Guinness. 60%(23.1.2006)

• - Kromě toho, že ve filmu Alec Guinness ztvárnil osm členů rodiny D'Ascoynů, seděl také modelem pro obrazy jejich vzdálených předků. (Morien)

• - Mike Nichols v roce 2000 plánoval remake tohoto filmu. Role Aleca Guinnesse měl hrát Robin Williams a roli Dennise Price měl obsadit Will Smith. Nikdy k tomu ale nedošlo. (Morien)

• - Ředitel produkční společnosti "Ealing Studios" Michael Balcon řekl režisérovi Robertu Hamerovi: "Snažíš se Britům prodat tu nejméně prodejnou komoditu v Británii - ironii. Hodně štěstí." A naštěstí to vyšlo, film sklidil po uvedení značný úspěch. (Morien)