Šlechetné srdce a šlechtické korunky

Kind Hearts and Coronets

Komedie / Drama

Velká Británie, 1949, 106 min

Připadá vám vtipná představa člověka, který vyvraždí celou rodinu, aby dostal šlechtický titul? Člověka, který oslavuje smrt ženy a dvou malých dětí? Ne? Pak jste asi ještě neviděli Kind Hearts and Coronets! Komedii, která je tak báječně černá a cynická, že dodnes neztratila nic ze svého kouzla. Když se dívám na klasické staré komedie, mám často problém s tím, že humor v nich mi připadá vyčpělý. Je to takové roztomilé, ale že by se člověk skutečně pobavil, to se říci nedá. To ovšem neplatí pro Šlechetná srdce. Režisér Hamer si prý před začátkem natáčení řekl, že chce natočit komedii mimo veškerá pravidla morálky a vcelku bych řekl, že v příběhu chladnokrevného zabijáka, který škrtá lidi jako položky ze seznamu, se mu to povedlo. Vše je navíc korunováno osmirolí Aleca Guinnesse, která je paradoxně excelentní tím, že v ní Guinness nijak zvlášť neexceluje, tj. nepředvádí se, nepitvoří; svých osm členů jedné "prokleté" rodiny ztvárňuje ve velmi jemných, ale naprosto přesných náznacích... Ďábelsky vtipná komedie!(7.8.2016)

Hodně se v tomto filmu mluví ústy, méně již obrazem. Na vybroušeném vnitřním monologu protagonisty jsou Šlechetná srdce (proč ten singulár v českém překladu?) postavena, ba přímo závislá. Slova dokonce vystrnaďují hudbu a sledujete-li film v původním znění (dabing jej musí zabíjet) není lehké jim celou dobu věnovat pozornost, jakou si zaslouží. Jen škoda, že jsou pronášena chladnokrevným vrahem, jemuž chybí jakákoli jiskra (jakou má třeba Chaplin v Panu Verdouxovi). Svou chladnokrevností bohužel infikoval celý film. Nemít tak rád černé komedie, se čtvrtou hvězdičkou váhám. 75%(7.4.2010)

Staré dobré britské drama, většinou více odvyprávěné než zahrané, což věci jenom prospívá, neboť to zcela zapadá do zvoleného žáru. Komedie, jejíž humor nespočívá v situační komice ani v břeskných hláškách, ale v samotné situaci postavené na rozhodnutí stát se z chuďase vévodou cestou vyvražděním všech příbuzných, kteří tomu v rodovém stromu stojí v cestě.(31.10.2014)

Je trochu škoda, že snímok po úžasnom štarte ( prvá polhodina ) začne lapať po dychu a skĺzne do melodramatického blúznenia, takmer oprosteného od úvodného čierneho humoru. Film si nezachováva rovnakú atmosféru po celý čas, v čom vidím jeho najväčší problém. Ani okázalé herecké výkony ( a aj tie maskérske - Alec Guinness vedel ), nemôžu diváka zbaviť pocitu, že sa tvorcovia v druhej polovičke flákali.(16.8.2015)

Vždy mě potěší pokud filmy z první poloviny minulého století nejsou dobře hodnoceny jen z jakéhosi pocitu nostalgie. A s radostí musím říci, že to je případ tohoto dílka! Lehká komedie s brilantními dialogy, černým humorem a nadhledem v duchu nejlepší britské tradice... Jen nevím, jestli si to užíval i Alec Guiness, když asi drtivou část tvorby filmu trávil v maskérně :-)(29.10.2014)

• - Ředitel produkční společnosti "Ealing Studios" Michael Balcon řekl režisérovi Robertu Hamerovi: "Snažíš se Britům prodat tu nejméně prodejnou komoditu v Británii - ironii. Hodně štěstí." A naštěstí to vyšlo, film sklidil po uvedení značný úspěch. (Morien)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Israel Rank", který napsal Roy Horniman. (Hans.)

• - Kromě toho, že ve filmu Alec Guinness ztvárnil osm členů rodiny D'Ascoynů, seděl také modelem pro obrazy jejich vzdálených předků. (Morien)