Velitel šťastné Štiky

Командир счастливой "Щуки"

(Sovětský svaz)

Akční / Válečný

Sovětský svaz, 1972, 101 min

Jak už bylo řečeno v těchto komentářích, jsem též tento ruský snímek shlédl tenkrát v TV. V době kdy jsem ještě chodil do ZDŠ, kdy nám učitelé vtloukali do hlavy, že ruský lidé jsou ti nejlepší na světě a měli dost odvahy si ubránit své Rusko, před totální zkázou, kterou pro tuto zem připravil fašistický vůdce Hitler. Ano, bojovalo se i pod vodou a to v ponorkách, které měly naftové motory, a některé už byly vybaveny elektrickými bateriemi a mohly tedy neslyšeně proplout pod nepřátelskými bitevními plavidly. Jenže v tomto filmu, režisér zvolil dramatičnost a to tak, že německé křižníky roztáhly mezi sebou ocelové sítě, a slavnou ponorku chytli do pasti. Ruský velitel sice rozkázal posádce klid na dně moře, ale když jim po čase došel vzduch, tak se rozhodl, k lstivemu vynoření na hladinu moře. Němci byly ujištěni, že se ruská posádka v ponorce vdala, a tak tedy vyšlou motorový člun, aby ruského kapitána zajali. Jenže on sám zůstává na můstku ponorky, a vydá rozkaz, okamžitě se potopit a on se utopí. Tímto činem ruský kapitán zachrání ponorku a svou posádku. Němci jsou zaskočeni, a ani nemohou střílet směrem na ruskou potápějící ponorku, poněvadž jim vadí jejich motorový člun. - Příběh o této slavné ruské ponorce, je pravdivý, ale některé pasáže ve filmu jsou nadsazovány a zkresleny. V žádném případě to neměly ponorky na všech mořích jednoduché. Když je zastihl (sonar) většinou to měly spočítané, hlubinnými bombami, nebo v jiných případech skončily v minových polích. - Tento film byl dodatečně vydán na nosiči DVD, ale obraz je ve velice špatném stavu !!!(1.2.2012)

• Hellboy

Dvě hvězdičky, ale vážně nic moc, přemíra propagandy a pateticky udatných sovětských námořníků, které nezastaví prostě vůbec nic. "Nestraníci mohou odpočívat, komunisti mají službu." "Nemáme nestraníky, jsme všichni komunisti." BLEEE Jediná silná scéna je proplouvání minovým polem a pak ještě možná nedostatek kyslíku. Ale jinak je to mizerně natočené a nudné.(9.5.2008)

• Jaromír

Dobrá pasáž byla s nedostatkem vzduchu (člověk si uvědomí, jak je dobře "nahoře"), jinak nic moc film, který spíš cílí na vlastenectví diváků, než na své vlastní kvality (žádný děj a konec ve stylu "sloužím lidu"). Kdyby tam aspoň nebyl ten konec z moderní doby, tak by to byl pro mě jen podprůměrný film, takhle to ale hraničí s propagandou, a padá to skoro až na dno (bez realistických scén z ponorky, by to byl pro mě odpad).(15.12.2007)

Jak údajně řekl Eugène Delacroix: „Člověk, který po celý den pracoval, je schopen shledati dosti duchaplným posluhu na rohu a hráti s ním v karty.“ A tak i já jsem jednoho večera vstoupil do ponorky. A tak i já se v ní dusil. A tak i já vím, že se do jejích útrob vrátím, aniž bych tušil, zda plavbu dokončím...(13.12.2008)

Film který jsem zhlédl coby školou dítě povinné.No jo-tenkrát v televizi na výběr mnoho nebylo.Ale v souvislosti s filmem"Zkáza lodi Gustloff"-vidíte na palubě té ponorky toho politruka?Kdo ho nevidí at si pustí"Hon na ponorku"-tam ho i uslyší.Kapitán ponorek,i dalších plavidel SSSR za druhé svět.si nemohl dělat co by chtěl.A už vůbec ne v pozemním vojsku-tam politruci dávali rozkaz postřílet ustupující vojáky.Takovou moc měli a bátuška Stalin je jěště za to vyznamenal.(17.10.2008)