Malý lord Fauntleroy (TV film)

Little Lord Fauntleroy

Drama / Rodinný

Velká Británie, 1980, 100 min

Knížku Malý lord Fauntleroy jsem v dětství milovala. Idylický svět, v němž čistá duše a udatná povaha amerického chlapečka rozehřejí zmrzlé srdce dědečka lorda... Film až takový náboj nemá, myslím, že se moc nepovedla proměna strašidelného kmeta v ušlechtilého, a to hlavně proto, že starý pán působí od první chvíle celkem sympaticky. Je to ale pěkný film, pohodový, nenudí a vylepší náladu. Třešničkou na dortu může být (pro příznivce Star Treku) epizodní rolička Patricka Stewarta.(2.9.2012)

Popravdě, vidět tenhle cukrkandl někdy v okolí Vánoc, asi bych se v té záplavě pozitivna, která prosakuje z každého políčka a každé repliky svatého zlatovláska, utopila jak v karamelu. Předlohu jsem četla někdy v první třídě a i tam se mi nejvíc líbil Dogan, pak dědeček a pak už nikdo. Člověk je prý schopen se změnit, když ho má někdo dlouho a vytrvale rád. No, doufejme, že ano, ale pokud by se to obešlo bez poulení modrých kukadel, bylo by to fajn.(11.7.2014)

Nie všetkým filmom sa dá naivita a prostoduchosť odpustiť tak ukážkovo ako tomuto prostému filmíku. Na obmäkčenie srdca diváka ale aj zarytého tvrdohlavca, ako hlavnej dejovej línie, však treba mať veľký talent. A ten sa tu podarilo objaviť. Dokonale príjemný oddychový filmík pre nenáročných divákov a na odbúranie zlej nálady. 80%.(25.4.2007)

Román Francese Hodgsona Burnetta jsem četl už v náctiletém věku, a hned několikrát, což o něčem vypovídá. Filmové zpracování z roku 1980 je ještě starou britskou filmovou školou. Mluvit tady o otrockém převedení knížky na plátno není na místě, ono nic jiného by s tímto půvabným dílem ani nebylo rozumné udělat. Film je hodně přímočarý, což je jediný způsob, jak dlouhý román dostat do filmové stopáže. Český dabing je dost dobrý, přesto si ale seženu originál.(8.11.2008)

• Oskar

Škoda, velká škoda, že jsem ten film neviděl někdy v dětství; je možné, že bych ho tehdy sežral i s navijákem. Obecně nemám nic proti filmům s pozitivním poselstvím, chraň bůh, ale takhle plakátová bipolarizace dobra a zla je už na mě moc. Alec Guinness je jediný, kdo si dokázal udržet rezervovaný odstup a je relativně uvěřitelný, všichni ostatní se chovají jako opilí. Vše, co se film pokouší sdělit, je tak doslovně předžvykováno v dialozích, že mi zpočátku dost cukaly koutky, ale do kategorie "tak blbé, až zábavné" to má bohužel také daleko. Velmi běžný, neinvenční televizní film s nevysvětlitelnou účastí Aleca Guinnesse. Slabších 40%(12.2.2011)