Gosťa iz buduščego (TV seriál)

• Sovětský svaz

Gostya iz budushchego

(Sovětský svaz)
  • Sovětský svaz

Гостья из будущего

(Sovětský svaz)

Drama / Sci-Fi / Dobrodružný / Rodinný

Sovětský svaz, 1985, 5x65 min

Alica Seleznevová, keď som mala 10 rokov, chcela som byť ako ona. Seriál relatívne presne kopíruje knihu, aj keď v knihe Alica pôsobila určite dospelejším dojmom a mala krátke blond vlasy. Sklamalo ma, že do seriálu sa nedostala moja najobľúbenejšia časť a to volejbalový zápas, ktorý nahradili skokom do diaľky.(27.9.2012)

Pôvodne som si myslel, že tento seriál natočili v 60. rokoch a československí Návštevníci ho reflektovali. Lenže je z roku 85, čiže Návštevníci sú starší a pritom trikovo aj dejovo lepší. Gosťja iz budúščego majú na svoju dobu triky už trošku zastaralé a dej je dosť nudný. Návštevníkov som videl 5X a stále ma bavia. Gostí už ako dospelý vidieť nechcem, lebo po 1. dieli je jasné, že by mi to pokazilo pekné spomienky.(3.1.2017)

• TERRORDROME

Príbehy Kyra Buličova o Alici z budúcnosti boli v detstve moje najobľúbenejšie čítanie. A tak som bol zvedavý ako asi mohla dopadnúť hraná adaptácia z 80-tych rokov. No, asi tak ako by človek čakal a ani nostalgia tomu príliš nepomôže. Pokiaľ to môžem po tých rokoch posúdiť, tak dej sa pomerne presne drží predlohy. Obyčajný chlapec made in sajuz sa pri sledovaní sexice s hlbokým avšak prázdnym výstrihom dostane cez stroj času v pivnici starého domu do budúcnosti, kde sa samozrejme stretne s Alicou a ešte aj zapletie s dvoma vesmírnymi pirátmi ( jeden tučný a jeden vyschnutý ) bažiacimi po nejakom prístroji ( tuším na komunikáciu so zvieratami ). Tí ho potom prenasledujú naspäť do minulosti. Scény z budúcnosti sú dosť smiešne, napr ten android čo vyzerá ako teplý kaderník s pážacím účesom a chôdzou ktorá nepôsobí ani tak roboticky, ale skôr akoby mal v gatiach naložené gigantické hovno. Haluzná je aj futuristická zoo, čo je vlastne papundeklová brána v tvare rozďavenej papule a za ňou je... obyčajný les v ktorom nie je prakticky nič okrem hovoriacej kozy ( Ivan Ivanovič? ) a lenivého krokodíla. Celý seriál však najviac trpí tým že každá scéna je až neznesiteľne naťahovana a dohromady sa tak v každom z piatich dielov toho udeje len minimum. Naháňačka vo výskumnom centre sa odohráva v dvoch chodbách vedľa seba, po ktorých hrdinovia utekajú stále dokola niekoľko dlhých minút a podobne je na tom aj scéna letu nad moskvou "budúcnosti" kde sa do omrzenia striedajú pohľady na mesto a chlapcovu užasnutú tvár. Keď sa dej prenesie späť do prítomnosti/minulosti je to horšie keďže už nemôže ponúknuť ani tie naivné lepenkové efekty a lietajúce moduly z kolotočiarskeho autodromu. Zvlášť posledný diel je len o tom ako partia decák s červenými šatkami bobehuje mestom. Pobaví tak len pár zaujímavých kaskadérskych kúskov ako vybehnutie po stene domu či prebehnutie rušnej ulice po strechách idúcich áut, ktoré sú natočené bez strihu. Taký milý kiks je v scéne keď jeden z pirátov vyletí von oknom a nikomu nevadilo že ten kaskadér má výrazne menej vlasov než herec ktorého zastupoval. Čo sa týka samotnej Alice, obviňovať decko za to že je decko nemá zmysel, ale mohli tam predsa len dosadiť radšej trochu staršie dievča, pretože Alica v knihe pôsobila dospelejším dojmom a hlavne bola značne ironická. Ale milý kukuč má. každopádne myslím že češi vtedy podobné projekty zvládali lepšie a vtipnejšie.(1.1.2014)

Ruská minisérie "Guest from the Future" byla ve své době velmi populární, zejména kvůli scénáři Kirilla Bulyčeva. Spustila tehdy vlnu tzv. Alisománie. Výborné sci-fi bylo zaměřené na dětského diváka, ale sledovala to celá rodina. Natálie Gusevová v roli malé Alenky (Alisy) Selezněvové, se svým nevinným úsměvem a pohledem očí by dokázala strčit kocoura ze Shreka do kapsičky u pionýrské košile:-) Triky z té doby dnes samozřejmě působí velmi naivně, ale bylo to určené vysloveně pro televizi a navíc sovětští trikaři byli očividně dost nedbalí. Dávám 80% za vzpomínku na dobu, kdy jsme byli mladší a dobývali vesmír.:-) No a nesmím zapomenout na pěknou závěrečnou píseň "Prekrasnoje daljoko"(Wonderful Far-away), z které se v té době stal hit. Ostatně Bulyčevova původní knižní předloha vyšla i u nás pod názvem "Za sto let".(3.12.2011)

Наталья Гусева, Елена Метёлкина, ale treba i pohledna Елена Цыплакова ve znamem sovetskem petidilnem sci-fi serialu. Ve sve dobe dost popularni, ale dneska s odstupem casu to uz neni uplne ono... :-)(5.4.2014)